Мобильная версия сайта Главная страница » Блоги » Олександр Ломако » „Чернігівці на третьому місці за кількістю представників у сотні „Великих Українців"

„Чернігівці на третьому місці за кількістю представників у сотні „Великих Українців"

13 Апреля 2008 17:37   Просмотров: 4735
Метки: великі українці, патріотизм, Чернігівщина, шоу, проект
11 квітня в ефірі телеканалу «Інтер» під час захоплюючого прямого ефіру проекту «Великі українці» було названо сотню та першу десятку переможців.

Михайло Коцюбинський, за якого міський голова Олександр Соколов закликав голосувати чернігівців посів 73-тю позицію, Левко Лук’яненко, за якого „агітувала” ОПОРА на 38-му місці, а найвище серед наших земляків опинився всесвітньовідомий режисер Олександр Довженко (22 місце)

Керівник проекту Вахтанг Кіпіані говорить, що чернігівці на третьому місці за кількістю представників у переліку перших ста „Великих”. Перші два місця посідають Львів’яни та кияни. Найменше в списку представлена його рідна Миколаївщина.

Також в приватній розмові Вахтанг поділився зі мною і іншою приватною інформацією. Журналіст, символ боротьби з кучкізмом, за якого я так вперто голосував посів 102 місце. Йому зовсім трошки не вистачило для того, щоб ввійти до сотні. А Микола Щорс, ім’ям якого називають місто, де я народився і прожив майже 18 років – 103-й.
101 – Іван Виговський – його витіснив під час голосування в прямому ефірі Невідомий солдат.
104. Тичина Павло
105. Ахматова Анна
106. Сосюра Володимир
107. Кобилянська Ольга
108. Козловський Іван
109. Могилевська Наталя
110. Кондратюк Юрій

Ніжинці можуть пишатися включенням до списку Миколи Гоголя, Сергія Корольова та Марії Заньковецької. Крім того, доля гетьманів Івана Мазепи та Пилипа Орлика тісно пов’язана з Батурином і Чернігівщиною. Герой „Молодої гвардії” Олег Кошовий уродженець міста Прилуки.

Наш земляк Леонід Кучма – єдиний з президентів України, що не потрапив до сотні. Це і закономірно – з ним асоціюється епоха тоталітаризму, вбивство Гонгадзе та адмінресурс під час виборів 2004 року, а також багато інших „гріхів”.

За підрахунками компанії GFK, усього на почесне звання Великого Українця претендувало 14 тисяч осіб, за яких було віддано понад 800 тис. голосів – майже у 27 разів більше, ніж за аналогічний період на батьківщині проекту – у Великобританії.

Що ж до політиків, то Віктор Ющенко посів 20-те місце, Юлія Тимошенко – 21-ше, «соціаліст» Володимир Бойко (завод Ілліча) – 50-те, перший президент України Леонід Кравчук – 51-ше, Віктор Янукович – 62-ге, а присутньому у студії лідеру українських комуністів Петрові Симоненку дісталось 79-те місце.
Присутніх всіх крім Бойка мене не здивувало. А ось за „соціаліста”-олігарха, очевидно, проголосував весь Маріуполь та його завод. Щось подібне було і на останніх позачергових виборах. Показник соціалістів в його округу значно перевищив середній по Донецькій області.

Також в сотні знайшлося місце для народного депутата від НУНС, який більш відомий як співак Святослава Вакарчука (64-те місце). За Славка щиро радий. В неділю привітав його телефонним дзвінком – він теж радий. Каже, що скоріше за все буде адвокатом Івана Франка під час презентації фільму.

Брати Клички опинилися на 15-му місці, футболіст Андрій Шевченко – 33, Сергій Бубка – 35, Олег Блохін – 56, Лілія Подкопаєва – 57, найсильніший українець Василь Вірастюк – 68, Яна Клочкова – 77.

Цікаво було спостерігати за реакцією Ірини Дерюгіної під час сюжету про її колишнього чоловіка Блохіна. Коментуючи його місце молола якісь дурниці про моральність. Блохін хоч і не є українцем – сам себе називає „радянською людиною”, але це місце заслужив. З ним асоціюється ціла епоха радянського футболу, а Україні він здобув місце у вісімки кращих команд Європи на останньому чемпіонаті.
Володимир Лєнін, який жодного разу не був на території України посів 23 місце серед "Великих українців". Це досить дивно, хоча і передбачувано. Для комуністів він легенда.

Поету-дисиденту Василь Стусу не вистачило кілька десятків голосів, щоб увійти до першої десятки – він зупинився на 13-й позначці. Чесно кажучи, я дуже сумую з цього приводу. Дуже хотів, щоб цей поет-дисидент, незламний борець за справедливість, що трагічно помер в радянському карцері в 1985-му році був в десятці. Це б підвищило обізнаність українців про Стуса. Я сам проголосував за нього не менше ста разів. Зараз думаю, що треба було голосувати більше – не вистачило кількох десятків голосів.

Лише 18-ти голосів для цього не вистачило Івану Мазепі, який зайняв 11-те місце. До-речі, його іменем в Чернігові планують назвати одну з вулиць, але на минулій сесії депутати міськради зняли це питання з розгляду. Може думка мільйонів українців змусить їх змінити свою точку зору?
Повний перелік осіб, що посіли 11-100 місця, можна побачити тут.

До першої десятки «великих» увійшли (в алфавітному порядку) :

Амосов Микола (1913 – 2002) – Його особливі заслуги – хірургічне лікування захворювань серця, легень та досягнення у галузі моделювання психічних функцій мозку.

Бандера Степан (1909 – 1959) – Лідер українських націоналістів, голова Проводу ОУН.

Лобановський Валерій (1939 – 2002) – Відомий завдяки своїй роботі в київському "Динамо", збірній СССР і України. Валерій Лобановський – заслужений тренер СССР (1975). Герой України (посмертно).

Сковорода Григорій (1722 – 1794) – Родоначальник української класичної філософії.

Леся Українка (1871 – 1913) – Збагатила українську поезію новими темами й мотивами; досконало володіючи катренами й октавами, сонетами й оригінальними строфічними будовами, використовуючи гекзаметр, верлібр, п'ятистоповий вірш тощо, вона збагатила строфіку, ритміку й метрику української поезії. Закликала до боротьби, до визволення українського народу з московської неволі.

Франко Іван (1856 – 1916) – Один з перших реалістів в українській літературі, творив у жанрі політичної поезії, суспільної лірики, дитячої літератури тощо; переклав багато видатних творів з 14 мов.

Хмельницький Богдан (1595 – 1657) – Очолив велику національно-визвольну революцію, створив та сформував Козацько-Гетьманську Державу – Військо Запорізьке.

Чорновіл В'ячеслав (1937 – 1999) – Політик, громадський і державний діяч, публіцист, журналіст.
Політв'язень і дисидент. На початку 90-х - лідер Народного Руху України. Трагічно загинув в автокатастрофі.

Шевченко Тарас (1814 – 1861) – Тарас Шевченко належить до найвидатніших особистостей України, вважається основоположником сучасної української мови.

Ярослав Мудрий
(бл. 983 – 1054) – Завдяки йому Київська Русь перетворилася на могутню європейську державу; за часів його правління було укладено Правду Ярослава (найдавнішу частину законів руського права – Руської Правди).

Десятка достойна. У мене тільки сумніви викликають таке високе місце Сковороди. Не вірю, що в Україні так багато людей, що розбираються в філософії. Це один х міфів. Крім того, це свідчить, що багато співвітчизників тримали в руках 500-т гривневу купюру, на якій зображений Григорій Савич.
Особисто я б поміняв місцями Бандеру і Шухевича. Останній воював, а перший – міф, адже всю війну просидів за гратами. Але більшість людей активно за цей міф голосували, адже з його ім.’ям асоціюється їх свідомість – „бандерівці”.

До-речі, в першу годину голосування в ньому взяло участь близько 100 000 осіб. Лідер… Степан Бандера.
Починаючи з 15 квітня, щовівторка та щосереди о 22.30 телеканал «Інтер» демонструватиме документальні фільми про людей, що увійшли до десятки переможців.

Перший буде присвячений Миколі Амосову (вівторок). В середу Кіпіані і Геляс презентують фільм про Бандеру.

Що ж, будемо спостерігати за цікавим проектом, який проводиться один раз за історію (пізніше придумають щось нове, але навряд чи, це буде скоро).

Ще не визначився, за кого голосувати. Шевченко, скоріше за все, переможе. Але... Побачимо 16 травня


Добавить в: