школа Оптима
школа Оптима
школа Оптима
школа Оптима
школа Оптима
школа Оптима
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Як врятувати будинок Спановського? Потрібні земля, електропостачання, опалення, охорона, паркан довколаЯк врятувати будинок Спановського? Потрібні земля, електропостачання, опалення, охорона, паркан довкола

Невідомі вкотре здійснили напад на будинок Спановського – пам’ятку дерев’яної архітектури в Чернігові. Цього разу (наприкінці жовтня) в будинку побили вікна. «Останнім часом на цей будинок іде натиск, начебто хтось хоче його знищити», – каже вчений секретар Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» Сергій Черняков. Як врятувати пам’ятку культури? Планами щодо цього в ефірі програми Прайм-вечір: Акценти поділилися Сергій Черняков і начальник управління комунального майна обласної ради Андрій Бунін. На їх думку, щоб зберегти будинок, треба водночас вирішити кілька питань: виділити землю під новий паркан, прокласти по-новому електрику, відновити опалення, налагодити охорону. А вже після цього можна шукати орендаря. Будинок перебуває в комунальній власності громади області.Будинок Спановського унікальний у кількох відношеннях. Він один складає цілу вулицю. «Немировича-Данченка, 15» – така табличка з адресою є на споруді. Жодного іншого будинку з колишньої вулиці Немировича-Данченка не збереглося. Через це присвоїли ще одну адресу: вулиця Київська, 14-Б. Таким чином це будинок з двома адресами.

Дивіться також: Архітектурна пам’ятка Чернігова на межі руйнації (відео)

Місцевість поблизу Стрижня, де розташований будинок, була на початку 20-го століття околицею Чернігова й називалася Ковалівка. Навколо був розбитий великий сад (не зберігся). У 1911 році земельною ділянкою володів Федір Лизогуб, а вже у родини Лизогубів її викупив нащадок польського шляхетського роду, чернігівський дворянин Василь Спановський. На будинку збереглося дерев’яне різьблення з рідкісними візерунками: поєднання народних мотивів, бароко й модерну. Тому для істориків це цінний зразок мистецтва.

До 2016 року близько десяти років будинок орендувала релігійна організація. Опалювали його електричними обігрівачами. Коли орендарі пішли звідси, то й опалення припинилося. Споруда на той час була на балансі управління архітектури, котре не мало коштів на ремонт і утримання. Тож обласна рада в 2017 році передала будинок на баланс управління комунального майна. Начальник управління Андрій Бунін каже: «Щоб надалі не допустити до приміщення руйнівників, ми плануємо встановити навколо прозорий кований паркан. Але для цього треба відвести земельну ділянку. Свого часу разом з будинком передали за документами ділянку в 8 соток. Але реально їх зараз там немає. Вони в новій електронній карті накладаються на інші ділянки. Тому ми наново вирішуємо, як виділити хоча б три сотки, щоб встановити паркан. Друге. Підключимо будинок до електрики. Буквально вчора підготували проект підключення. Відомо, що підключення електропостачання – зараз це надзвичайно тяжка проблема. Сподіваємося, що за місяць впораємося. Попередньо це коштуватиме 30 тисяч гривень – не такі й малі кошти для нас: ми фінансуємося з держбюджету. Або доведеться взяти гроші з наших спецрахунків, куди надходить плата за оренду. Отже, підключимо до електроенергії, тому що це єдиний варіант, як опалювати цей будинок. Тільки тоді він стане привабливим для орендаря.

Дивіться також: У особняку Спановського, 100 річній пам'ятці архітектури, знову побили вікна (відео)

Наступне питання – охорона. У нас був договір з фізичними особами, які в будинку ночували й охороняли його. Але буквально два дні назад – можливо, під впливом саме того випадку, коли побили вікна – всі охоронці написали заяву про звільнення. Їх теж можна зрозуміти: там немає електрики, вночі там нічим зігрітися. Ходити доводиться з ліхтарями. Це доволі важко. Але нові варіанти охорони шукаємо.

Таким чином, не сидимо склавши руки. Але нам треба накреслити «дорожню карту» використання цього об’єкту. Комерція там мало реальна. То ми шукаємо шляхи розміщення там державних структур – наприклад, відділів якихось органів місцевого самоврядування. Інший варіант – передати в оренду громадським організаціям. Особисто я говорив з багатьма громадськими активістами. Одна з ідей – створити в будинку Спановського осередок чогось на зразок Українського дому. Але, зрозуміло, це за умови обов’язкового ремонту» – підсумував свою позицію Андрій Бунін.

Пам’ятки дерев’яної архітектури, зразком якої є будинок Спановського – це, на думку істориків, багатство Чернігова, яке громада міста недостатньо цінує. «У Чернігові збереглися дерев’яні будинки 19-го – початку 20-го століть», – пояснює Сергій Черняков: «В інших великих містах такого, як правило, немає. У нас в заповіднику близько 600 фрагментів дерев’яного різьблення з різних будинків – унікальна колекція.

Але от самих дерев’яних будинків з кожним роком стає все менше. Тільки десять таких будинків у нас на обліку. Решта з них – приватні, а власники не завжди турбуються про те, щоб зберегти це різьблення, бо не завжди знають його цінність. Але коли до нас приїздять туристи з-за кордону, то вони залюбки фотографуються навколо таких будинків і дивуються, як чернігівці не розуміють їх цінності.

Зараз ми в заповіднику робимо інвентаризацію дерев’яних будинків. Розроблений у Чернігові сайт, де зібрали інформацію про них і фотографії. Збираємо відповідні архівні документи. Є думка видати книгу про ці будинки. Все це для того, щоб жителі міста краще розуміли, чим цінні ці пам’ятки», – сказав вчений секретар «Чернігова стародавнього».

UA: Чернігів

Теги: будинок Спановського, пам’ятка архітектури, Сергій Черняков, Андрій Бунін, UA: Чернігів

Добавить в:
АрменияЦентрКомплект