Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Діти є, а черги на усиновлення нема

Діти є, а черги на усиновлення нема

Дитина має право на піклування батьків, громади та держави. Інтереси дітей є першочерговими. Жодна дитина не повинна бути скривджена і зневажена. В цьому упевнена будь-яка добропорядна людина нашого міста.

Журналісти Gorod.cn.ua на цей раз вирішили поговорити про проблеми, що стосуються кожного розсудливого громадянина нашого суспільства:

1.Жінки, що народжують дітей заради державних виплат
2. Жінки, котрі залишають новонароджених в пологових будинках
3. Діти, які живуть в неблагополучних сім'ях
4. Майбутнє таких дітей.
Всі ці проблеми потребують певного вирішення, але нажаль, навіть суспільство не може нічого зробити.

Добре, коли все добре, як то кажуть. І дитина росте в здоровій благополучній сім’ї, яка з перших днів життя бере на себе турботу про її здоров’я і виховання, дає їй початкові знання про навколишній світ, виробляє певні уявлення і навички.

Завдяки батьківському авторитетові та любові, певним моральним цінностям, психологічному клімату, на дитину в сім’ї здійснюється позитивний вплив. Як результат - засвоєні моральні еталони міцної родини стають орієнтирами подальшої поведінки дитини в майбутньому.

Але ж рівень життя багатьох сімей в нашій країні різко погіршився. Наслідком цього стала тривожна атмосфера в домі, зростання конфліктності у взаємовідносинах, жорстокість стосовно дітей.

Крім того, значна кількість соціально дезадаптованих підлітків виховується в сім’ях із несприятливим емоційним кліматом, підвищеною конфліктністю внутрішньосімейних стосунків, внаслідок чого, вона може стати на шлях правопорушень і навіть злочинів.

Тому проблема соціально неблагополучних родин стала нагальною для українського соціуму.Наш кореспондент завітав до Деснянської районної ради в місті Чернігові, де зустрівся з Головою ради Володимиром Миколайовичем Грецьким та начальником служби у справах дітей – Катериною Петрівною Науменко, яка працює в цьому напрямку 29 років.- Катерина Петрівна, зрозуміло, що основним напрямком вашої роботи є соціальний захист дітей, запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності. Скільки дітей з неблагополучних сімей Деснянського району міста знаходиться на обліку?
- Так. У нас на обліку перебувають діти батьків, які ухиляються від виконання батьківських обов’язків або діти батьків, які вчиняють насильство по відношенню до своїх дітей. На сьогодні в нас 55 таких дітей.

- Що можете розповісти стосовно народжування дітей в неблагополучних сім’ях та мам, які залишають немовлят в пологових будинках?

- Неблагополучні жінки (які зловживають алкоголем та наркотиками, не працюють, або хворі) не вважають себе такими, та продовжують народжувати, не піклуючись надалі про своїх дітей.

Є жінки, які народжують по двоє, по троє, по п’ятеро дітей та й живуть за кошти, які їм виділяє міська рада. Для отримання цих коштів достатньо постійно проживати з дитиною в квартирі чи будинку, зареєстрованому в місті Чернігові. Вони так і кажуть: «Чого я повинна вставати з ранку та бігти працювати за 3200, якщо я можу народити та отримати допомогу від держави?»

Стосовно того, що матері залишають новонароджених. Три жінки з нашого району в минулому році залишили своїх дітей в пологовому будинку. На щастя, всіх трьох дітей усиновили.

Якщо деякі, так звані матері народжують, щоб отримувати допомогу від держави та далі жити і не працювати, то для мене залишається загадкою, навіщо мами народжують і залишають своїх дітей. Якщо вони хворі чи мають шкідливі звички, то зрозуміло, але ж народжують та залишають і здорових дітей. Таким мамам ще дається 2 місяці на роздуми, поки дитина знаходиться в обласній дитячій лікарні.

В випадку, коли після закінчення 2-х місяців мати не забрала та дитину не усиновили, її направляють до Дитячого Будинку у Прилуки.

Є в нас така дивна жінка, яка вже народила 9 дітей в різних областях, та всіх або віддала батькові (батьки різні), або залишила в пологовому будинку.

- А чи можуть зараз іноземці усиновити дитину?

- Це питання вирішує департамент з усиновлення міністерства соціальної політики в Києві. Але така сумна статистика – діти в нас є, але ж черги нема в зрівнянні з минулим роком. Крім того, згідно українського законодавства дозволяється усиновлення іноземними громадянами дітей віком від 5 років.

- Який розмір допомоги від міської влади?

- Згідно Програми підтримки народжуваності у місті Чернігові на 2017-2022 роки, яка була прийнята на сесії міської ради 21 вересня минулого року, розмір допомоги складає:
- при народженні першої дитини - 5 000 гривень;
- при народженні другої дитини - 10 000 гривень;

- при народженні третьої і більше дитини - 20 000 гривень.

Крім цих виплат, жінка може розраховувати на державну допомогу, сума якої протягом декількох років залишається незмінною і становить 41280 грн. До того ж вона не залежить від того, якою за рахунком народилася дитина - першою або третьою. Виплачується ця соціальна допомога поетапно протягом трьох років.
Перша частина - в розмірі 10320 грн - видається батькам через 2-3 місяці після подачі в соцслужби всіх необхідних документів.

- Як влаштований механізм щодо виявлення неблагополучних сімей в вашому районі? Як ви дізнаєтеся, що діти потребують допомоги?

- Ми всюди залишаємо наші листівки «Бачиш, що порушуються права дитини, звертайся до служби у справах дітей» із зазначенням контактних номерів телефонів та електронної адреси. До нас можна звернутися за такими координатами:
Адреса: проспект Перемоги, 141, каб. 405, 411
Телефони: (0462) 971442; (0462) 674325
E-mail: ssdslugba@ukr.net


Часто звертаються сусіди. Тоді ми йдемо до цієї сім’ї. Інспектування сімей проводиться спільно із співробітниками поліції, центру соціальних служб, в окремих випадках із медичними працівниками дитячих поліклінік та співробітниками управління праці та соціального захисту населення.
Біда в тому, що ми можемо приїхати, щоб допомогти дитині, а нас можуть просто не пустити в двері, навіть поліцію. Тоді, доводиться ходити, поки не впустять.

50% з усіх звернень підтверджуються, що живе неблагополучна сім’я. Проводимо відповідну роботу, якщо не допомагає – подаємо матеріали до суду щодо позбавлення батьківських прав.
Таким чином, ми маємо на обліку кожну виявлену дитину, яка опинилась у складних життєвих обставинах.

- Який життєвий шлях у дитини, батьків якої позбавили батьківських прав та вилучили з неблагополучної сім’ї?
- Якщо батьків позбавили батьківських прав, то ми забираємо дитину та відвозимо до центру соціально-психологічної реабілітації (вул. Кропивницького, 110а).
Розрахований центр на 50 дітей, які можуть перебувати в ньому протягом 9 місяців. Якщо протягом 9 місяців не знайшлися опікуни, дитину відвозять до Чернігівської школи-інтернату.

Не так давно, в однієї 27-річної матері, ми забрали всіх п’ятеро дітей та відвезли до цього центру. Жінка народила дітей від різних чоловіків, ніде не працювала, пиячила, про дітей не дбала та була позбавлена прав за ведення аморального способу життя. 2-кімнатна квартира, в якій росли діти, перебуває просто в жахливому стані.

Зараз в центрі знаходиться 20 дітей, які потребують усиновлення прийомною сім’єю. Скоро строк утримання їх у центрі закінчиться, але до сих пір немає жодного потенційного опікуна чи кандидата на усиновлення.

Всього в Десняському районі числиться 215 дітей-сиріт та позбавлених батьківських прав, в Новозаводському – приблизно 150. Деснянський район взагалі більше по населенню.

- Крім школи-інтернату наша держава нічого не передбачає?
- Я скажу більше. Наша держава збирається до 2021 року закрити і школи-інтернати, та зробити акцент на домах сімейного типу (від 5 до 10 дітей). Поки що в Чернігові немає жодного такого будинку. В області є майже в кожному районі.

Також, зараз ввели таку форму влаштування дітей, як патронатні сім’ї. Бажаючі (2 особи), які хочуть опікуватися такими дітьми, можуть зібрати пакет документів, пройти навчання в Києві за рахунок держави та стати патронатними батьками-вихователями.
Якщо ми виявляємо таку дитину, яка потребує подальшого опікування, навіть з пологового будинку, і в нас є патронатні батьки, то ми передаємо її зразу до них. За виховання такої дитини патронатні батьки отримують допомогу від держави в розмірі 8 тис. грн. в місяць.
Але, знову ж таки, в нас немає ще жодної патронатної сім’ї.

- Є у вас дані стосовно того, як держава допомагає дітям-сиротам, в яких померли батьки?
- В минулому році за рахунок державної субвенції місто закупило 3 квартири в нових будинках під соціальне житло: одна 3-кімнатна і дві по 4 кімнати. Діти-сироти, яким виповнилось 18 років, вже розселені. У кожного є своя кімната. Квартири дуже гарні, зроблений євроремонт, оснащені необхідною побутовою технікою.

-Як ви вважаєте, з чим пов’язана безперервна кількість існування неблагополучних родин? Чи можна органам влади якось вплинути на них, змусити хоча би працювати?
- Я вважаю, що соціальні трансформації останнього десятиліття призвели до збідніння переважної частини сімей та зростання безробіття. Різке погіршення матеріального становища сім’ї, нестабільність в соціально-економічній сфері є причинами зростання кількості неблагополучних родин в українському соціумі. А це, майже завжди створює реальні труднощі у формуванні дітей і підлітків, перебороти котрі повністю суспільству до сьогоднішнього дня не вдається.

Пам’ятаєте, у часи СРСР були витверезники, лікувально-трудові профілакторії для тих, хто не хотів працювати. Одним словом, до маргінальних особистостей застосовувалися якісь заходи. Зараз, нічого подібного вже немає. І важко сказати, коли жилося краще, тоді або зараз.

- Тобто виходу з цього становища немає?

- Вихід один на мій погляд – підвищити рівень заробітної плати та рівень життя нашого народу в цілому. Це стосовно тих сімей, що і хотіли б народити більше дітей, але не можуть собі дозволити. До того ж наші люди терплячі, але до якогось моменту. Тому і в хороших родинах батько може почати прикладатися до чарки, коли вривається терпець. Саме тоді більш менш нормальна сім’я і перетворюється в неблагополучну.

А стосовно того, якими стануть діти в майбутньому, які виросли в неблагополучних сім'ях, де зловживали алкоголем та наркотиками? Навряд чи благополучними та здоровими особистостями. І швидше за все вони не зможуть створити свої добрі сім’ї, бо не мали такого прикладу. В цьому і полягає найважливіша проблема нашого суспільства.

Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Служба у справах дітей, Деснянська районна рад, Грецький, Науменко

Добавить в:


ЦентрКомплект