• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Як усиновити чи взяти опіку над дитиною


Талион

Як усиновити чи взяти опіку над дитиною

 

В Україні і в нашому місті зокрема, є чимало людей, які готові усиновити або взяти дитину під опіку, в разі втрати батьків або позбавлення батьківських прав. Більше того, в Чернігові є батьки, які виховують 10 дітей в дитячому будинку сімейного типу.

Щоб дізнатися про особливості та форми влаштування дітей наш кореспондент звернувся до Управління у справах дітей Чернігівської міської ради, яке знаходиться на 3-му поверсі будівлі по вул. І.Мазепи, 19 і взяв інтерв’ю у начальниці відділу опіки, піклування, усиновлення та сімейних форм виховання Науменко Катерини Петрівни, яка працює в цьому напрямку з 1989 року.



На фото Науменко Катерина Петрівна

- Катерина Петрівна, які в Україні існують форми влаштування дітей, які залишилися без батьків?
- Для дітей, позбавлених батьківського піклування та дітей-сиріт згідно Постанов Кабінету Міністрів від 24.09.2008 року № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини» і від 08.10.2008 року №905 «Про затвердження Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей» встановлено наступні форми влаштування:
1. усиновлення;
2. опіка або піклування;
3. прийомна сім'я;
4. дитячий будинок сімейного типу;
5. патронат.

- Розкажіть, будь ласка, окремо про кожну форму
- Переважне право, звісно, надається усиновленню. Усиновлення – це прийняття усиновителями в свою сім'ю дитини на правах рідної, здійснене на підставі рішення суду. Дитині присвоюється прізвище батька і вона має всі права та обов’язки, які є у рідного сина чи доньки.

Опіка чи піклування - це влаштування дітей в сім'ї, які необов'язково, але найчастіше перебувають в сімейних, родинних відносинах з цими дітьми. Опіка встановлюється над дітьми до 14 років, піклування - над дітьми з 14 до 18 років.

Прийомна сім'я (ПС) - це сім'я (прийомні батьки), яка добровільно взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох прийомних дітей.

Дитячий будинок сімейного типу (ДБС) - це окрема сім'я (батьки-вихователі), яка взяла на виховання та спільне проживання не менше п'яти дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування (вихованців). При цьому загальна кількість дітей, включаючи рідних, у такій сім'ї не може перевищувати десяти осіб. Будинок сімейного типу може утворюватися, як на своїй житловій площі, так і на площі, яку виділяє держава.

Патронат – форма тимчасового догляду, виховання та реабілітація дитини, що осиротіла в сім’ї, яка складається з двох або більше осіб - подружжя або родичів. Термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя не може перевищувати шести місяців.

- А може людина просто піклуватися про дитину з дитбудинку або інтернату?
- Так, ще є така форма, як наставництво. Кожен, хто має бажання та можливість, може відвідувати дитину – вихованця інтернату, яка позбавлена батьківського піклування та проводити з нею дозвілля, допомагати із навчанням тощо, не оформлюючи опікунства і не укладаючи інших правових відносин.



- Зазвичай люди хочуть взяти на виховання дитину якого віку?
- Частіше чи з народження, чи з 3 рочків до 6. Потім з 6 до 10, рідше більш старшого віку.

- У випадку з патронатними батьками, що відбувається після закінчення 6 місяців?
- По закінченні 6 місяців подружжя може усиновити дитину. В іншому випадку, якщо не знайшлася сім’я, то дитина йде до державного закладу і знаходиться там поки ми не підберемо для неї іншу сім’ю.

- Що робити, якщо дитина не піддається вихованню і прийомні батьки хочуть від неї відмовитися?
- Якщо дитина усиновлена, то справа вирішується тільки через суд, бо процес усиновлення відбувається за рішенням суду. Але для скасування попереднього рішення суду потрібні дуже істотні підстави. Наприклад, дитина періодично скоює якісь правопорушення: краде речі у сім'ї і у родичів; йде з дому, не говорить куди і не приходить ночувати; йде, нібито в школу, насправді прогулює; вдома огризається, ображає прийомних батьків тощо. Спочатку з дитиною і сім’єю працюють психологи Центру соціальних служб, і якщо ніякі поради не допомагають, дитина не змінює своєї поведінки, то її повертають до державного закладу. Були такі випадки, коли усиновлювачі розлучаються, знаходять інші пари, а усиновлена дитина стає нікому непотрібною.

У випадку з опікунством, дитину після втрати батьків забирають, здебільшого родичі, і відмови від дітей практично не буває. Випадки, коли дитину під опіку брали чужі люди і потім відмовлялися, нажаль були. Опіка призначається рішенням виконкому, і знімається теж за рішенням виконкому.

- Чи є в Чернігові будинки сімейного типу?
- Так, у нашому місті створено п’ять дитячих будинків сімейного типу. Це родини Скачків, Азарових, Тимофеєвих, Пінчуків, Горбатенків. У кожній з них виховується по 8 і більше дітей. Деякі подружжя виховують дітей на своїй власній площі, а три будинки сімейного типу були утворені на базі житла, яке придбано державою, два з яких розташовані по вулиці Стрілецькій у багатоповерхівках, де дві квартири об’єднані в одну.



Родина Скачків

У дитячому будинку сімейного типу сім’ї Скачків, який створений у 2018 році, наразі восьмеро діток – семеро з яких прийомні. Тут панує дружня атмосфера та взаєморозуміння. Батьки та діти поважають один одного, допомагають і підтримують у будь-якій ситуації. Діти навчаються з 1-го по 6-й клас, а наймолодший, Назар, відвідує дитячий садок.



Родина Азарових

В сім’ї Азарових у червні цього року було теж восьмеро діток. Найстарша з них – дев’ятикласниця. Найменша Алінка ходить до дитячого садка. Спочатку у цій родині було десятеро дітей. Найстарші дівчатка у травні вибули з будинку, зараз навчаються у Чернігівському вищому професійному училищі. На їх місця вже мали влаштувати дівчаток Олександру та Євгенію. Тому зараз у сім’ї вже знову десятеро дітей.

І третій родині дитячий приватний будинок сімейного типу був придбаний у приватної особи за кошти державної субвенції у 2020 році. Розташований він у провулку Кривоноса в районі радіозаводу. В ньому подружжя Тимофеєвих виховує чотирьох власних дітей та шість дітей, позбавлених батьківського піклування. Будинок має шість кімнат, три санвузли та допоміжні приміщення. Повністю забезпечений комунікаціями: автономним газовим опаленням з теплою підлогою у вітальні на першому поверсі, центральною каналізацією і водопостачанням, охоронною сигналізацією. У дворі розміщені дитячі ігрові конструкції.



На фото родина Тимофеєвих

- Хто має право взяти дитину на виховання чи усиновити?
- Згідно з ст. 211 Сімейного Кодексу України усиновлювачем дитини може бути:
- дієздатна особа віком не молодша 21 року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини;
- особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п'ятнадцять років.
- різниця у віці між усиновлювачем та дитиною не може перевищувати 45 років.
Іноземні громадяни мають право усиновити дитину тільки у випадку, якщо вона перебуває у дитячому закладі не менше ніж 5 років, і її ніхто в Україні не усиновив.
Не можуть бути усиновлювачами особи однієї статі.

- Яка послідовність усиновлення?
1. Спочатку людині чи майбутнім батькам потрібно звернутися до служби у справах дітей за місцем свого проживання для консультації та проходження співбесіди. Служба надає перелік необхідних документів, які потрібно зібрати.
2. Потім до служби у справах дітей потрібно прийти вже з пакетом необхідних документів для перевірки.
3. До усиновлювачів чи опікунів завітає спеціаліст центру соціальних служб, після чого складається акт обстеження житлово-побутових умов. Усиновлення є таємницею.
4. Якщо все гаразд, наступним кроком є навчання з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування у центрі соціальних служб.
5. Після навчання вас візьмуть на облік у кандидати та внесуть до єдиного банку даних. І служба у справах дітей починає підбирати дитину. Якщо у міській службі нема на обліку такої дитини, то можна звернутися до обласної служби.
6. Коли дитина знайдена, і майбутні батьки зацікавлені, служба у справах дітей видає направлення на знайомство і встановлення контакту з дитиною.
7. Приймається судове чи рішення виконкому про влаштування дитини.

Які потрібно зібрати документи для усиновлення чи опікунства?
- Громадяни України, які бажають усиновити дитину, можуть звернутися до нас з заявою.

До заяви додаються такі документи:
1. Копія паспорта або іншого документа, що посвідчує особу.
2. Довідка про заробітну плату за останні шість місяців або копія декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчена органами державної податкової служби.
3. Копія свідоцтва про шлюб, укладений в органах реєстрації актів цивільного стану, якщо заявники перебувають у шлюбі.
4. Висновок про стан здоров’я кожного заявника, складений за формою згідно з додатком 3 (бланк видає працівник служби);
5. Засвідчена нотаріально письмова згода другого з подружжя на усиновлення дитини (у разі усиновлення дитини одним з подружжя), якщо інше не передбачено законодавством;
6. Довідка про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видана органами внутрішніх справ за місцем проживання заявника;
8. Довідка від нарколога та психіатра для осіб, які проживають разом із заявниками;
9. Копія документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.
У разі усиновлення дитини одним із подружжя висновок про стан здоров’я та довідка про наявність чи відсутність судимості подаються кожним з подружжя.

- Людина може сама знайти дитину чи тільки за рекомендацією служби у справах дітей?
- Звичайно може, але спочатку все одно потрібно оформити пакет документів. Тому що за час, коли вона пройде всі етапи, дитину можуть усиновити.
Взагалі є всеукраїнські сайти пошуку дітей для самостійного пошуку дітей:
https://www.msp.gov.ua/children/motherhood.php сайт Мінсоцполітики
https://sirotstvy.net/ua/questionnaires-children/ сайт «Рінат Ахметов – дітям. Сіротству-ні»
https://changeonelife.ua/videopassport сайт «Измени одну жизнь»

- Де знаходяться діти до влаштування у сім’ю?

- Як відомо окрім нашого міського управління у справах дітей, у нас є ще й обласне. Звичайно в Чернігівській області набагато більше державних закладів інституційного догляду (інтернати та дитячі будинки), де живуть дітки-сироти та позбавлені батьківського піклування.





У Чернігові такі діти проживають в загальноосвітній школі-інтернаті I-III ступенів, яка вже стала комунальним закладом «Чернігівський ліцей» ЧОР та знаходиться по вул. Гагаріна, 50, тел.: (0462) 649412.
Також, по вулиці Толстого, 101А розташований Чернігівський центр соціально-психологічної реабілітації дітей, куди привозять дітей, що раптово стали сіротами або їх батьки були позбавлені батьківських прав. Тел.: (0462) 645106.





На фото Чернігівський центр соціально-психологічної реабілітації дітей

- Чи можна взяти новонародженого малюка з полового будинку та усиновити?

- Взяти малюка з полового будинку неможливо. Якщо мати залишила дитину в пологовому будинку, складається акт та дитина переводиться до обласної дитячої лікарні. Матері дається 2 місяці на те, щоб опам’ятатися, по закінченні яких, ми можемо запропонувати оформити нотаріальну згоду про усиновлення її дитини іншими особами.
Якщо ми не можемо знайти матір, то малюк може бути переданий під опіку. І вже через 6 місяців, якщо мати не з’являється до нас, та ми не можемо її знайти, порушується справа про позбавлення її батьківських прав. І тільки після цього дитина може бути офіційно усиновлена.

- Чи існує певна програма виховання дітей? Хто контролює в яких умовах проживає дитина і як часто?
- Перед влаштуванням дитини в сім'ю, батьки проходять чотириденне навчання. У вихованні дитини необхідно виходити з його потреб, про що докладно йдеться на навчанні. І звичайно, батьки повинні дотримуватися багатьох прописаних правил. На них покладаються обов'язки з виховання, освіти і утримання дітей. Вони несуть повну відповідальність за їх життя і здоров'я.
Усиновлених, під опікою, тих дітей, хто проживає в будинках сімейного типу та прийомних сім’ях контролюємо ми, співробітники управління у справах дітей, а соціальні послуги надає Центр соціальних служб.
Над станом виконання обов’язків батьків у випадку усиновлення дитини, контроль здійснюється через 3 місяці після усиновлення. Потім кожного року перші три роки і далі раз на три роки. У патронатних сім’ях контроль проходить майже щотижня.

- Який в Україні існує розмір грошового забезпечення батькам-вихователям та особам, які взяли дитину під опіку?
- Розмір допомоги дітям сиротам, які перебувають в прийомних сім'ях, дитячих будинках сімейного типу та дітям у сім'ї опікуна чи у патронатній сім’ї залежить від віку та стану здоров’я дитини.

З розрахунку 2,5 прожиткових мінімумів на місяць:

- для дітей до 6 років - 4 447,50 грн;
- для дітей у віці від 6 до 18 років - 5 545,00 грн;
- для дітей у віці від 18 до 23 років - 5 255,00 грн.

З розрахунку 3,5 прожиткових мінімумів на місяць:

- для дітей з інвалідністю до 6 років - 6 226,50 грн;
- для дітей з інвалідністю від 6 років до 18 років - 7 763,00 грн;
- для дітей з інвалідністю від 18 років до 23 років - 7 357,00 грн.

Прожитковий мінімум на сьогодні вже трохи більший, а з 1 грудня знову збільшиться.

- Чи існує винагорода батькам, які виховують прийомних дітей в дитячих будинках сімейного типу?
- Так. Винагорода залежить від того, скільки дітей виховується в сім’ї і складає 35% від загальної суми допомоги. Наприклад, батьки, що виховують семеро дітей отримують щомісячно в середньому 8 000 грн. Якщо сім’я виховує 10 дітей, то є обмеження у прожиткових мінімумах. Крім того, їм нараховується трудовий стаж.
Розмір щомісячного грошового забезпечення патронатних батьків становить до 5 прожиткових мінімумів: 2102 * 5 = 10 510 грн. за кожну дитину-вихованця.

- Скільки діток за минулий рік було влаштовано у сім’ї?
- В минулому році по місту Чернігову залишилося без батьків 65 дітей, з них:
- у 30 дітей померли батьки;
- у 23 дітей батьки були позбавлені батьківських прав;
- у 2-х дітей батьки важко захворіли і перебували у лікарні;
- у 1-ї дитини маму засудили до позбавлення волі;
- 4 дитини були відібрані у батьків за рішенням виконкому, так як подальше їх перебування у сім’ї загрожувало їх життю і здоров’ю;
- 5 малюків були покинуті у пологовому будинку.
З 65 дітей - 44 були влаштовані під опіку, тобто майже у всіх знайшлися родичі, 3 дитини були усиновлені, 3 дитини були влаштовані в дитячі будинки сімейного типу, 2 дитини були відправлені у Прилуцький обласний будинок дитини «Надія», 13 – в інші державні заклади.

На сьогодні в Чернігові на обліку знаходяться 380 дітей без батьків, з них круглих сиріт – 140. З 380-ти дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування - 340 виховуються у сім’ях, 40 дітей виховуються в державних дитячих закладах. Здебільшого - це діти старше 10 років або діти по 3-5 осіб з однієї сім’ї і не можуть бути роз’єднані.

- Чи були у вашій практиці цікаві випадки?
- Сім’я живе 10 років разом, не має своїх дітей, усиновлює дитину, а потім народжують ще і своїх двох-трьох. Мабуть так їх Бог винагороджує за доброту і сердечність.

Наталія Вербицька

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: опіка, всиновлення, патронат, Науменко

Добавить в:
 
 


Центр Комплект