Втомлений альянс

29 Января 2009 19:32   Просмотров: 2674
Метки: нато, обама, the daily telegraph, сікорський, польща

Британська газета The Daily Telegraph в сьогоднішньому номері (даний матеріал був написаний мною ще у вівторок) публікує цікаве інтерв'ю Радослава Сікорського - міністра закордонних справ Польщі, яку називають "адвокатом України".

Якщо прибрати з матеріалу дипломатичну риторику (а куди без неї) загальний висновок такий: НАТО не планує приймати до свого складу Україну та Грузію, адже альянс "втомився" від розширення, яке в умовах світової кризи та рецесії стає все важчим тягарем для його членів.

Також Сікорський говорить, що на таку позицію має вплинула політика Росії. Нагадаю, шо після досить зрозумілого натяку про реальні перспективи членства України та Грузії в НАТО Росія пішла ва-банк здійснивши військове вторгнення в Грузію та газове протистояння в Україну. Такі дії РФ значно послабили позиції двох претендентів на членство в альянсі в очах ЄС.

В інтерв'ю Сікорський коментує роль Росії так:  «У мене не склалося враження, що Росія укріпила довіру до себе протягом останніх шістьох місяців, - сказав він. – Радянський Союз ніколи не перекривав поставки газу до Західної Європи. Радянські стратеги послуговувалися чудовим виразом – «співвідношення сил», що передбачало всі фактори, матеріальні та нематеріальні, які впливають на будь-яку ситуацію. Не думаю, що чи то за допомогою грузинської війни, чи то газового конфлікту, Росія покращила «співвідношення сил» на свою користь».

Заяву Сікорського не варто сприймати як слова керівника МЗС Польщі. Його називають головним претендентом на посаду Генерального секретаря НАТО, вибори якого відбудуться в квітні.

Крім того, Сікорський одружений на американській журналістці, одній з найбільш відомих серед тих, хто підтримував Барака Обаму на виборах в США. Тобто, не варто забувати про його вплив і зв'язки з американською елітою.

Дуже цікаво почути реакцію поляків на заяву свого міністра. Особливо цікаво почути голос президента країни Леха Качинського - гарного друга Віктора Ющенка та Михаіла Саакашвілі.

Нагадаю, що у нашого західного сусіда президент і уряд знаходяться в умовах конфронтації, а президент і міністр закордонних справ - тим більше. Відповідно, дискусія в польському дипломатичному та інтелектуальному середовищіх обіцяє бути.

Водночас, і самі поляки не можуть не розуміти того, що слова Сікорського не є просто голосом міністра закордонних справ Польщі...

Сам факт, що ще довго Україні нічого не світить в НАТО - не новина. І винні в цьому ті, хто заявляв про приорітет євроатлантичної інтеграції - в першу чергу Президент та міністр закордонних справ. Але цікаво чути про це голосом поляків.

Добавить в: