• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Людям о людях » Куркуль Микола Куцегол знайшов у дворі мінометну міну


Куркуль Микола Куцегол знайшов у дворі мінометну міну

 

Мінометну міну калібром 50 мм у селі Голінка Дмитрівської територіальної громади знайшов у дворі 72-річний Микола Куцегол. Живе у цій хаті від самого народження. На боєприпас наткнувся випадково.


Микола Куцегол показує місце знахідки

— У саду повиростали чагарники. Там люблять гуляти лисиці, крадуть в мене курей. Лисиць поряд з хатою бігає повно, ніхто їх не відстрілює. 13 квітня вирішив розчистити сад, попиляти дерева. Тягну легенько невеличке деревце за стовбур, а разом з корінням наверх міна випадає, — згадує чоловік і показує місце знахідки. — Лежала майже зверху. Невеличка така, розміром, як кукурудзяний качан. Суха. Мінометна міна з крильцями калібром 50 мм. Кусочек згнив у неї. Така собі чорна пластинка. Торкатися туди опасно. Хтозна, що в неї в «в голові». Якби проти сонця нагрілася добре, могла б і вибухнути..

Із саду боєприпас Микола Іванович приніс у двір. Хвилювався, щоб ніхто сторонній його не забрав і не постраждав.

— Коли я знайшов міну, поряд бігав 13-річний Сашко, сусідський хлопець. Він завжди біля мене крутиться, іноді допомагає. Тому я міну сховав подалі, накрив ганчіркою. Після пішов у сільраду, повідомив про знахідку.

Троє мнсників приїхали наступного дня. Сварили мене, що я її брав у руки і переносив. Але ж я краще хотів, щоб ніхто не постраждав. А як поводитися з мінами, знаю. Переносити обережно можна, а от стукати по ній чи розбирати — ні. Нести не боявся, у молодості з такими мінами стикався вже. Після війни у селі багато молодих людей від них позривалося. Рятувальники сказали, що, ймовірно, це мінометна міна часів Другої світової війни. Це диво, що вона раніше не вибухнула. В цьому місці землю постійно обробляли — копали заступом, конем, а потім вже трактором. Останні сорок років сад стоїть. Ходжу там щодня. Через багато років земля міни-снаряди виштовхує.

Мнсники з металошукачем пройшли по всьому саду і двору, небезпечного більше не знайшли. Тільки колосника від пічки. Міну забрали і зривали десь на полі, у селі не можна.

Двір Миколи Івановича охороняють два вартові — Жучок і Найда. В саду гуляє півень Султан із дружинами. На парканчику біля хати виблискують п’ять вимитих трилітрових банок. Біля хліву стоїть тракторець з причепом.

— Живу сам. Дружина «пішла додому» п’ять років тому. Дітей не мали. Тракторцем вожу сіно і дрова. Орю лише собі. Садити буду після Пасхи. Трохи консервую — компоти, огірки, помідори.

От дощ зараз йде — це добре. Збираю дощову воду. То кіз напувати, то постирать шо-небудь. Бо в колодці вода недобра, гірка. За питною водою доводиться їздити на край села, близько кілометра. Ближче немає.

Тримаю півня Султана і сімох курочок. Добре йому, сім дружин і жодної тещі. Дві кізочки і козеня. Дві собаки охороняють двір. Один — мій Жучок, інша Найда — приблудилася з осені. Гарна, породиста, хтось викинув на дорогу з великої машини. Як тільки бачить білий джип, скиглить, вибігає і біжить за ним. Лише білий і джип, на інші машини зовсім не реагує.

Куркуль я. Маю біля хати гектар і 80 соток землі. З них саджу близько двадцяти соток. Щоб було щось робить. Бо од лежні усе болить. Для сіна вистачає і де кіз припинати є. Більше мені не треба.

* * *

Минулий рік був «врожайним» на вибухонебезпечні предмети.

— У 2020 році рятувальники знешкодили 1254 вибухонебезпечних предметів, з них: артилерійські снаряди — 673, мінометні міни — 280, гранати — 97, інженерні міни — 8, авіабомби — 66, інші ВНП (кулі, детонатори тощо) — 130, — повідомив 42-річний Олександр Івченко, речник управління ДСНС в Чернігівській області. — Станом на 26 квітня 2021 року знешкоджено 194: артилерійські снаряди — 89, мінометні міни — 36, гранати — 19, інші ВНП — 50.

Ольга Самсоненко, тижневик «Вісник Ч» №17 (1824), 29 квітня 2021 року

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Микола Куцегол, село Голінка, мінометна міна, «Вісник Ч», Ольга Самсоненко

Добавить в:
 
 


Центр Комплект