• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Людям о людях » Як живуть нащадки українського командира у бою під Крутами Аверкія Гончаренка


реклама

Як живуть нащадки українського командира у бою під Крутами Аверкія Гончаренка

 

У селі Дащенки Варвинської ОТГ живуть нащадки Аверкія Гончаренка – командира українських військ у бою під Крутами. Ми вирушили на південь Чернігівщини, аби познайомитися з ними та зрозуміти, чому досі не всі шанують героя на малій батьківщині.Хто такий Аверкій Гончаренко
У селі Дащенки Варвинської ТГ живуть нащадки Аверкія Гончаренка – командира українських військ у бою під Крутами. Ми вирушили на південь Чернігівщини, аби познайомитися з ними та зрозуміти, чому досі не всі шанують героя на малій батьківщині.

Меморіальну дошку у Варві демонтували за два місяці

У лютому 2019-го меморіальну дошку на честь Аверкія Гончаренка встановили на будівлі Варвинської РДА. Це була ініціатива історика, представника Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області Сергія Бутка. Дошку встановлювала Чернігівська ОДА.На цьому будинку два місяці висіла меморіальна дошка на честь Аверкія ГончаренкаУже за два місяці варвинські депутати проголосували за демонтаж дошки. Офіційна причина – недотримання процедури. Скаргу подав місцевий житель. Юридичні неточності виправили. Але результату це не дало. Депутати двічі голосували проти встановлення дошки.Історик Сергій Бутко. Фото з фейсбуку Сергія Бутка


Паралельно з тим у Варві почалися спекуляції щодо служби Аверкія Гончаренка в Українській дивізії січових стрільців «Галичина». Однак історик Сергій Бутко пояснював: під час міжнародного судового процесу у Нюрнберзі слідчі НЕ виявили у діях військовослужбовців «‎Галичини» ознак злочинів проти людяності. А сам Аверкій отримав дозволи на проживання у Великій Британії та США.

Бутко неодноразово роз’яснював місцевим, ким насправді був Аверкій Гончаренко і що він зробив для незалежності України. 

Втім, стара радянська пропаганда виявилася сильнішою за факти. Тому на малій батьківщині Аверкій Гончаренко для багатьох – досі «‎конфліктний» герой.

Дащенки сьогодні

Село Дащенки сьогодні – це велика територія на майже 220 мешканців. На в’їзді – охайна дерев’яна церква, яку у 90-ті побудували на місці зруйнованої.Велика будівля школи вже не зустрічає учнів. У ній поєдналися дві епохи: металопластику та радянської зірки на даху.120 років тому у Дащенках народився Аверкій Гончаренко. Його родина була заможною, мала великий маєток, діти здобували хорошу освіту. Коли ж на територію прийшли «‎совєти», батьків розкуркулили й виселили з села. У той час Аверкій вже жив і працював у Івано-Франківську.

У селі залишився дядько Аверкія – Петро Гончаренко. Саме його нащадки досі живуть у Дащенках. Вони мало знають про видатного родича, адже десятиліттями публічна згадка про нього була небезпечною.

Іронія долі

Будинок, де виріс Аверкій Гончаренко, віддали під лікарню у 20-30-х роках, коли родину вислали з села. Згодом його зруйнували. А землю, де стояв маєток, отримала родина сусідів – батьки Миколи Шаповала.Двоюрідна онука Аверкія Гончаренко – Анна з чоловіком Миколою Шаповалом. Вони живуть на тому подвір'ї, де виріс Аверкій. Про ті часи тут нагадує лише старезна яблуня

За іронією долі він одружився з Анною – двоюрідною онукою Аверкія Гончаренка. Тоді вона жила на хуторі, що біля Дащенків. Таким чином, частина нащадків родини Гончаренка живе на тому ж місці, де виріс український командир.


Стара яблунька

У 1990-х роках у Дащенки приїжджали троє жінок.

– Одна років 80-ти, друга молодша і ще одна – зовсім молода. Кажуть, що приїхали з Черкас. Найстарша говорила, що прилетіла до них з півночі Росії. Хотіла показать дочці та внучці, де народилася. Вона ходила по подвір’ю. Згадувала: «‎тут все змінилося, тільки яблунька залишилася, що колись біля ґанку росла». Розповіла, що їй було 8 років, коли батько вивіз родину. Мабуть, то сестра Аверкія була. Говорила, що брат у США жив», – згадують про гостей Микола та Анна Шаповали.

«‎Чому ми Ужтаки?»

Двоюрідна правнука легендарного командира – Ірина Кальченко (донька Анни та Миколи Шаповалів), наразі живе у Варві. Близько 30 років працювала медиком, останні роки – на швидкій.

З 2016-го до 2018 року їздила волонтером на Схід України. На початку пандемії коронавірусу, коли лікарі прали одноразові захисні костюми, вона збирала гроші серед меценатів та купувала нові. А 2020 року звільнилася з роботи через «‎систему» в медицині. Втім, це тема окремої розмови.Світлана Ященко та Ірина Кальченко

Питання, чому люди називають її Ужтачкою, хвилювало Ірину з дитинства.

– Згодом бабуся розповіла про родича, який багато воював, ще у царській армії. А коли приїжджав у село, то у розмові часто примовляв: «‎Уж так, уж такие дела». Для місцевих то була незвична примовка, тому вона пристала прізвиськом до всього роду, – розповідає пані Ірина. – Бабуся не підтримувала позицію Аверкія Матвійовича, вважала: якби він менше воював та виступав, то й жив би в селі. Казала: «‎довоювався так, що ми й пам’яті його не знаємо».

Таємні зустрічі з родиною

– Дідусь (двоюрідний племінник Аверкія Гончаренка. – Авт.) його шанував. Розповідав, що Аверкій Матвійович воював проти радянської влади, прагнув вільної України, не сприймав оцих колективізацій, колгоспів, – продовжує розповідь Ірина Кальченко.Двоюрідний племінник Аверкія Гончаренка – Микола. Батько Світлани Ященко та Анни Шаповал. Дідусь Ірини Кальченко

Останні згадки місцевих про приїзд Аверкія Гончаренка в Дащенки датовані серединою 30-х років ХХ століття.

– У село він навідувався в родину свого дядька – мого прадіда. Діду моєму тоді було 7-8 років. Приїжджав завжди надвечір. Дідусь говорив, що десь зі сторони Пирятина, з лісів. За історичними даними, тоді він жив у Станіславі (нині Івано-Франківськ). Тому хтозна, як він тут з’являвся, – розповідає жінка. Так з уривків розмов, скупих розповідей Ірина дізнавалася, що то був за «військовий родич».

У селі не всі приязно ставилися до родини:

– У кінці 80-х моя молодша сестра прийшла на шкільну лінійку з жовто-блакитною стрічкою. Вчителька зірвала її й каже: «‎Ще одна... Тобі ще вільної України не вистачає?» Сестра дуже засмутилася, пам’ятаю, як вона плакала, – згадує Ірина Кальченко.

«‎Про те, що наш родич командував боєм під Крутами, я дізналася з газет»

Схожі історії розповідають і інші нащадки Аверкія Гончаренка у Дащенках. Батько Наталії (у дівоцтві Гончаренко) був двоюрідним племінником Аверкія.

– Про те, що наш родич командував боєм під Крутами, я дізналася з газет. Батько вже помер у той час, тож нікого й спитати було. Потім почали по фотографіях співставляти, то є сходство, справді, – говорить пані Наталя.

«‎Якби не те прізвисько, то ми б і не знали нічого»


Двоюрідна онука українського командира – Світлана Ященко (Гончаренко) має схожі спогади. Каже, якби не прізвисько Ужтаки, то й не знали б нічого про свого родича.

– Батьки багато й тяжко працювали у колгоспі, ми тоді взагалі мало спілкувалися про таке. Та й боялися вони говорити щось про Аверкія Матвійовича. Тоді знаєте, як було.., – згадує пані Світлана.

«‎На встановлення меморіальної дошки нас не запрошували»


Усі три жінки розповідають, що раніше їх називали Ужтаками, щоб образити. А наразі вони пишаються цим прізвиськом. Хоча навіть за часів незалежності України до їхньої родини часто ставляться вороже або ігнорують.

– У сільську раду люди неодноразово телефонували, питали, чи є хто з родичів Аверкія Гончаренка. Так нам відповіли, що не знають таких, і нам не передали, – дивується Ірина.

Відомих військових у родині Гончаренків більше не було. У тісному родинному колі про українського командира пам’ятають. Тільки шкода, що на малій батьківщині досі за героя його сприймають не всі…

Джерело: Наталія Найдюк, газета «Деснянка», фото авторки та з відкритих джерел

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Найдюк, Деснянка, Дащенки

Добавить в: