Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » «Скарби народного мистецтва Чернігівщини»

«Скарби народного мистецтва Чернігівщини»

Це - спільний виставковий проект з фондів Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» та Приватного історико-етнографічного музею родини Дахно (с. Москалі Чернігівського району), присвячений великому державному святу - 30-річчю Незалежності України. Відкриття виставки відбулося 20 серпня у виставковому залі Чернігівського Колегіуму на Валу.Експонати, представлені на виставці «Скарби народного мистецтва Чернігівщини, - це унікальні автентичні витвори побутово-ужиткового мистецтва Чернігівщини ХІХ-ХХ ст.

Родзинкою виставки є експонати Приватного історико-етнографічного музею родини Дахно. Село Москалі, де проживає велика дружна родина справжніх патріотів України (Юрій та Галина, їхні діти Олексій, Дарина, Костянтин), розташоване в якихось 30 км від Чернігова. Життя цього невеличкого села, де всього лише три вулиці та 23 хати, сконцентроване навколо цього приватного музею та цієї надзвичайної української родини Рятує село родина Дахно, які перетворили його на музей Вони відроджують народні традиції, залучають до їх організації та проведення місцеву громаду.

Колекцію старожитностей Юрій Дахно почав збирати ще школярем. Нині в етнографічній збірці родини понад 10 тисяч предметів Юрій Дахно зібрав і до тисячі вишитих рушників! Експонати для свого музею, а він розмістився у чотирьох викуплених хатах, він збирає з усієі Чернігівщини Найбільше їх з рідного села, із сусідніх, з Чернігівського, Ріпкинського, Городняиського, Менського районів Багато кролевецьких, (при цараті Кролевець належав до Чернігівської губернії, нині - Сумська область), «карелєвських», як їх називали у Москалях. Мабуть, не було жодної хати в селі, де б не мали бодай одного такого. Як правило, саме ним прикрашали червоний кут на Великдень.

І повідав пан Юрій цікаву історію одного кролевецького рушника. З родини Марії Сергіївни Сірош. Незнищенна річ! Пережив три пожежі і вийшов з них зовсім неушкод-женим! Спочатку пережив велике вогненне пекло 1932 року, коли згоріло близько 40 хат, але рушник, як святиню. хазяйка встигла винести Потім мадьяри палили село в 1943-му. Не обминула лиха доля і хати Сірош Але жінку загарбники силою випхали надвір. Щоб не згоріла. Разом з рушником у руці, звісно! Була ще пожежа, вже після війни. коли від недогорілої жаринки вкотре помістя багатостраждальної мешканки зайнялося. Для хазяйки і... рушника минулося. Для хати - ні. Рушник вцілів і нині представлений на виставці.

Юрій Дахно багато розповідав на презентації виставки про свої експонати. І не тільки рушники - автентичні, самобутні, виконані в різноманітних техніках, а й настільники. наволочки, сорочки, інші елементи одягу, предмети побуту тощо.

-Я - зв'язковий між минулим і майбутнім. - відзначає Юрій Дахно. - Без минулого нема і майбуття. Тому важливо вивчати, відтворювати і знати свою історію.

Гармонійно доповнюють виставку рушники з колекції Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», яка нараховує у своїх зібраннях близько 200 експонатів.На виставці представлено також близько 20 народних ікон Чернігівщини, також з фондів заповідника. Ця колекція формувалася впродовж 40 років та є найбільшою в регіоні.

Географія ікон досить широка та охоплює майже всю область. Представлені на виставці витвори народного іко-номалярства різняться як за стилем, так і за рівнем професіональної майстерності. В експозиції - найбільш популярні іконописні образи місцевого регіону: Богородиці, Ісуса Христа, Св. Миколая, Св. Георгія, Св. Варвари та ін. Тут представлені списки чудотворних ікон, які шанували на Чернігівщині, - «Богородиці Охтирської», «Богородиці Почаївської», інші.

Презентацію виставки супроводжувала музична складова у виконанні солістів капели бандуристів імені Остапа Вересая обласного філармонійного центру фестивалів та концертних програм (директор та хормейстер - Микола Борщ, який теж був присутній на заході і тримав вітальне слово) Катерини Потапенко, Софії Шевченко та Юлії Чумак.

Виставка триватиме місяць.

Віталій Адруг, «Деснянка» №34 (873) від 26 серпня 2021

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: виставка, Адруг, Деснянка

Добавить в: