Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Провалля поглинає найстаріший монастир Лівобережжя

Провалля поглинає найстаріший монастир Лівобережжя

Кам’яний мур найстарішого на Лівобережжі монастиря може поглинути провалля. В результаті невпорядкованого відбору глини мешканцями довколишніх приватних будинків неподалік пам’ятки архітектури XI століття утворилося глибоке провалля. Кілька днів тому експерти зафіксували зсув ґрунту. Науковці кажуть, що Єлецька гора, на якій розміщений Єлецький Успенський монастир, ще до кінця не досліджена. Тож земляний вал має неабияку історичну й культурну цінність. Аби провалля не поглинуло стіну монастиря, потрібно негайно укріплювати гору.Гора таїть недосліджену історію

Зсув ґрунту з древньої Єлецької гори в Чернігові утворив глибокі кількаметрові провалля поблизу найстаршого на Лівобережжі монастиря - Єлецького Успенського.

Природне явище неабияк схвилювало громадськість.

За словами заступниці голови громадської ради при Чернігівській ОДА Тамари Петрової, зсув грунту на Єлець-кій горі відбувається не вперше.

«Кілька років тому зсув був спровокований діяльністю монастиря, - каже Тамара Петрова.

- По трубі, що тягнеться під муром, прямісінько на пагорб монашки зливали залишки своєї діяльності.Все це лилося у двір школи, котра розташована в підніжжі гори, - обурюється громадська активістка.

- Більше того, там був обвал (а під землею, між іншим, збереглися залишки стародавніх ходів. Є навіть їхня схема). Після цього були оформлені відповідні акти, зроблені фотографії, у висновках комісії було зазначено: «провести роботи по укріпленню схилу». Відповідальність за виконання робіт лежить на Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній». До цього часу нічого не зроблено. Чого ми чекаємо - катастрофи?»

Науковий співробітник НАІЗ «Чернігів стародавній» Сергій Черняков виправдовується: схил - територія міста, а заповідник вже неодноразово наголошував на необхідності його укріплення. За словами науковця, проведені кілька років тому заходи не дали бажаного результату. Та й місцеві мешканці «допомагають», видобуваючи глину.«Зсув грунту трапився через несанкціонований відбір глини місцевими мешканцями, - каже Сергій Черняков. - Кілька років тому ми спостерігали зсув грунту дещо лівіше. Тоді керівництво заповідника звернулося до міської ради, і за кошти міста було зроблено насип та зупинено зсуви. Цього року ми також плануємо звернутися до міської ради, аби укріпили гору. Очевидно, що насипу буде недостатньо, адже там потрібні повноцінні інженерні роботи. Якщо не зупинити процес, то змиє грунт, а за ним впаде стіна».

Щодо кошторису і масштабів робіт Сергій Черняков поки що нічого сказати не може.

Його колега науковий співробітник Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського, кандидат історичних наук Олександр Бондар вказує на значно більші масштаби проблеми.

«За монастирем є такий собі мис, - пояснює науковець. -Там свого часу ми проводили розкопки під керівництвом Олени Черненко, і на тому місці є величезна промоїна, яка утворилася через вивід стоків з монастиря. До цього часу її ніхто не закидав, тож поступово з дощами та паводками вимивається культурний шар, - каже Олександр Бондар. - Йдеться про культурні шари різних епох, починаючи з Х-ХІІ століть. Тож із тією глиною на поверхню може виплисти багато цікавих артефактів».

І науковці, і громадськість одностайні в одному - якщо не укріпити гору, то стіну найдревнішого на Лівобережжі монастиря невдовзі поглине провалля не менш древньої Єлецької гори.Довідка

Єлецький Успенський монастир - це дійсно святиня для православного світу. Заснований він був ще у XI столітті (вірогідно, у 1060 або у 1069 році) чернігівським (пізніше Великим Київським князем) Святославом Ярославичем. Із заснуванням пов’язана легенда про знахідку на ялині ікони Божої Матері. Легенда каже, що ікону знайшов сам князь, ну і на честь ціє ї знахідки заснував монастир.

Монастир назвали Єлецьким від древньоруського слова «ель» - ялина, на якій і висіла легендарна ікона, котру неодноразово звідти знімали, а вона знову з’являлася. Ну а освятили обитель на честь Успіння Божої Матері, тому назва стала подвійною - Єлецький Успенський монастир. Він є найстарішим монастирем на Лівобережжі.

Віталій Назаренко, "Чернігівщина" №6 (667) від 8 лютого 2018

Теги: Єлецький Успенський монастир, Віталій Назаренко, "Чернігівщина"

Добавить в:
Армения

Стомат Гарант

ЦентрКомплект