Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Ріпкинська ОТГ: дороги, демографія та вода

Ріпкинська ОТГ: дороги, демографія та вода

Новоутворена Ріпкинська територіальна громада об’єднала 49 населених пунктів, 60 відсотків території колишнього Ріпкинського району і майже 15 тисяч населення.

Адміністративний центр громади розташований у Ріпках, відтак проблеми з інфраструктурою, базою, приміщеннями, а головне – кадрами – тут мінімальні. Натомість, як і для більшості поліських територій, головною залишається проблема демографії. Її ускладнюють поганий стан доріг та відсутність централізованого водопостачання. Ще 20 років тому ніхто і подумати не міг про те, що на Поліссі не буде води. Сьогодні ж громада змушена шукати шляхи забезпечення життєдайною рідиною людей, які проживають на її території. Про життя мешканців Ріпкинщини – наша розмова з головою громади Сергієм Гарусом.– Сергію Володимировичу, Ваша громада – одна із новоутворених. Чому так довго тягнули з об’єднанням?

– Сьогодні ми є найбільшою громадою на території колишнього Ріпкинського району – займаємо 60% його території. Оскільки громада утворена в колишньому адмінцентрі, то тут не така критична ситуація з кадрами, є база, є приміщення, налагоджена інфраструктура. Ми, як то кажуть, починали не «з нуля». Чому так довго? Коли першим громадам обіцяли кошти і коли з часом минув ажіотаж, а громади почали фінансувати за залишковим принципом, то більшість самодостатніх сільських рад подумали: а навіщо це нам?

– І справді, один із мінусів децентралізації – централізація бюджету та, як не крути, централізація влади. Старост все одно ж не обирають, як обирали сільських голів.

– Сьогодні, будемо говорити, ми призначали старост здебільшого з числа працюючих голів і секретарів. Там, де були негативи, ми слухали людей. Затверджували їх сесією. У нас на сто відсотків залишились старостати по всіх колишніх сільських радах. Наша позиція така, що влада повинна бути на місцях. Припиняти діяльність сільських рад і залишати людей без можливості напряму контактувати з владою – це не зовсім правильно, хоча це лягає у витрати по адміністративному апарату. Втім, не всі напрями можна виміряти лише коштами.

– До речі, про гроші: з чого живе громада?

– Основні надходження – це податок на доходи фізичних осіб, освітня субвенція, земля, ліс і єдиний податок.

– Ріпкинська громада – це ліс. Чи готові забрати комунальні ліси?

– Райагроліс у структурі лісів замає невелику площу – всього 700 гектарів порівняно з 16,8 тисячі гектарів, які займає Добрянський держлісгосп. Держлісгосп – це 40 чоловік, які отримують середню зарплату близько 18 тисяч гривень. Це солідна зарплата для нашого регіону і солідні відрахування ПДФО. З держлісгоспом у нас склались стосунки, коли вони допомагають при першому ж проханні. Треба дрова одиноким непрацездатним? Все вирішується максимум за півдня. Як буде за нових розкладів – це питання. Так само – питання залучення населення на відновлення лісонасаджень. Насправді, майже половина громади – це ліси, тому нас, звісно, хвилює, де буде розташовуватись контора лісгоспу і нам би не хотілося, щоб вона була в Городні, як це пропонують зараз. Що стосується комунальних лісів, то ми готові прийняти їх у власність громади. Але задля цього треба прийняти управлінські рішення, провести економічну експертизу, зробити підприємство ефективним.– Сергію Володимировичу, Ваша громада доволі-таки розтягнута і малонаселена – маю на увазі села. Чи є проблема з автобусним сполученням?

– Для нас дійсно проблемним донедавна було питання організації належного транспортного сполучення між населеними пунктами громади. З власної ініціативи керівництво АТП зупинило рейс «Чернігів – Радуль» і навіть нас до відома не поставило, а тут «ковід» і багато проблем. Тому на сесії ми прийняли програму і наш рейсовий автобус АТП двічі на тиждень закриває цей маршрут із Ріпок до Радуля. Автобус проходить на маршруті близько 15 населених пунктів. Люди задоволені. Якщо навіть хтось запізнюється, то водій може почекати. О 9 ранку він вже в Ріпках і після 13.00 відправляється назад. Дуже зручно.

– Яке, на Вашу думку, найнагальніше питання, яке треба невідкладно вирішити?

– Спорудження інженерних мереж для забезпечення людей якісною питною водою. Це питання гостро стоїть не лише в громаді, але й на території всього району, адже рівень ґрунтових вод суттєво упав. Відновлювати старі свердловини, які простояли по декілька років, сьогодні недоцільно перш за все через негативні результати хімічних аналізів води. У нас є населені пункти, де мережі взагалі відсутні. Там доведеться облаштовувати бювети або реставрувати мережі які є, і тягнути водогони. Свердловини – це витратна річ, тому буде і тариф на воду. Якщо буде суттєва різниця в ціні між населеними пунктами громади, то ми приймемо програму відшкодування тарифів, аби люди не почувалися упослідженими.

– А що з демографією?

– Погано. Населення старіє, кількість учнів та дошкільнят щороку зменшується. Один із виходів – прирівняти поліські території за статусом до Карпат. Тим паче, що відповідний законопроект зареєстровано. Додаткова субвенція в 20% – досить нормальна сума, яка б згладжувала демографічні питання.

Ще одне питання стосується малокомплектних ФАПів, яких держава чомусь не бачить. Бачать тільки там, де 300-400 чоловік, а що робити, де 150 чоловік? Тим паче, що триває пандемія.

– Вдалося зберегти районну лікарню?

– Цього року ми виділили 2,4 мільйона гривень на утримання лікарні і звернулись із листами про дольову участь до Любеча та Добрянки. Вони погодились і вже співфінансують. Так само інклюзивний ресурсний центр, позашкільний будинок творчості, школа мистецтв – вони теж на співфінансуванні. З цим у нас проблем немає.

– На що хотілося б звернути увагу – це на Ваші дороги. Вони в деяких місцях, м’яко кажучи, не ідеальні.

– Найпроблемніша ділянка для нас – це дорога «Ріпки – Радуль». 25 кілометрів від Задеріївки до Радуля – це суцільний жах. Ми готові взяти на баланс ці дороги і управляти коштами не гірше балансоутримувачів. Ось, наприклад, взимку ці дороги чистили ми, а хтось же за це отримує гроші. Я неодноразово говорив у стінах Чернігівської ОДА: якщо фірма виходить на тендер по дорогах, то вона має робити увесь обсяг, а не те, що вона може.

– І наостанок, Сергію Володимировичу, чи є перспективи наповнення бюджету?

– Коли громаді передали землі у комунальну власність, то багато землі передали зі смішною орендою. Є навіть договори під 2 відсотки. Зараз ми переглядаємо всі угоди і відсоткові ставки. Другий етап – безпосередні перемовини з орендарями, щоб підняти вартість оренди.

Дуже сподіваємось на ухвалення проекту закону, за яким підприємства, які працюють на території громади, платитимуть за місцем фактичного розташування, а не реєстрації. Це дасть нам плюс приблизно в 30% до теперішнього бюджету

Джерело: газета "Чернігівщина",  Віталій Назаренко, фото автора

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Ріпкинська ОТГ, Гарус, Назаренко, "Чернігівщина"

Добавить в: