Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Село Оболоння на Коропщині постало перед вибором через дерусифікацію вулиць

Село Оболоння на Коропщині постало перед вибором через дерусифікацію вулиць

 

10-15 вересня 1943-го на Коропщині був кровопро­литний бій. При форсуванні Десни і захопленні Оболонського плацдарму, з якого і червоноармійці потім піш­ли в наступ на Чернігів і Го­мель, загинуло близько ти­сячі бійців. Серед них три герої Радянського Союзу (звання було присвоєно по­смертно): росіяни Олек­сандр Дурін і Микола Сигаєв та узбек Кудрат Суюнов. Іменами шести полеглих бу­ли названі сільські вулиці.

Зараз — у процесі декомунізації і дерусифікації - село опинило­ся перед вибором, перейменувати ці вулиці чи залишити старі назви — у пам'ять про воїнів, що героїчно би­лися за плацдарм. Сержант Суюнов ціною власного життя знищив воро­жий кулемет, старший сержант Ду­рін, забравшись на дах церкви, кори­гував вогонь по ворогу, тяжко поране­ний каштан Назар'єв. якого занесли в один із будинків, понад годину сам вів бій проти окупантів, комбат Сигаєв, озброївшись гранатами, атакував ворожі танки — і це лише кілька при­кладів.

Коропська селищна рада звфер­нулася до Українського інституту на­ціональної пам'яті. Днями надій­шла відповідь. У ній — рекомендація «обов'язково перейменувати вулиці Олександра Дуріна, Кудрага Суюнова, Андрія Назар'єва. Віктора Зудихіна і Миколи Сигаєва. яких уже гід­но вшановано в меморіальному про­сторі села» (є військовий меморі­ал «Плацдарм Оболоння», монумент Олександру Дуріну).

Обґрунтовуючи таку рекомен­дацію, представник Інституту націо­нальної пам’яті в Чернігівській облас­ті Микола Бутко зазначає: захоплен­ня плацдарму в районі села Оболон­ня військами Червоної армії, як і інші події німецько-радянської війни на те­риторії України, які є складовою Дру­гої світової війни, українське законо­давство та офіційна історіографія од­нозначно оцінюють не як визволення,
а як вигнання нацистських окупантів з України Це означає, що очищення території нашої країни від загарбни­ків не принесло українському народу свободи. Замість нацистської нево­лі повернувся комуністичний тоталі­тарний режим Волю та незалежність наш народ сам завоював 24 серпня 1991 року і зараз відстоює їх у бо­ротьбі з російським агресором.
На фото пам'ятник "Героям Оболонського плацдарму", автор фото Олексій Редліх 

До того ж, ідеться далі у відпові­ді. влада СРСР після війни свідомо гіпертрофовано перенасичувала то­понімічний простір населених пунк­тів назвами на честь людей і подій, пов'язаних із вигнанням гітлерівців з України При цьому ставили за мету довести, що українців визволив СРСР і вони мають бути вдячні за це. Отже знецінювалася і перекреслювалася роль українського народу в спільній перемозі над нацизмом.

У той же час, рекомендуючи пе­рейменувати п'ять вулиць Оболон­ня, Микола Бутко вважає за доціль­не залишити без змін назву ще од­нієї — імені Абдули Атахамова шо теж загинув у бою за плацдарм: “Тому що він був у полоні, підняв повстання проти нацистів, добровільно вступив у бій за Оборонський плацдарм. Тоб­то, на відміну від бійців, яких гнали, як гарматне м'ясо, він сам приймав рі­шення”.

Ці рекомендації ще більше по­силили дискусії в селі. Одні вважають, що полеглі за село воїни не ко­муністичні діячі, до того ж за видан­ня ворога вони заплатили своїм життям, тому нехай залишаються старі назви. Інші — що зазначені вулиці треба перейменовувати, бо нащадки тих, на честь кого вони названі - зараз воюють проти України. Дехто пропонує перейменувати й вулицю Абдули Атаханова, якщо немає доказів того, що повстання він піднімав за вільну Україну.

Про подальший перебіг подій запитую в старости Оболоння Володи­мира Гавриленка. Він каже:
— Будемо обговорювати. Сподіваюсь, дійдемо згоди і приймемо правильне рішення.

Джерело: газета “Гарт” від 08.09.2022, Марія ІСАЧЕНКО

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Оболоння, дерусифікація

Добавить в: