Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Пекельна дорога. Їхали в багажниках автівок перестрибували через міни
Рекламодателям

Радио
Радио

Пекельна дорога. Їхали в багажниках автівок перестрибували через міни

 

Пекельною була дорога додому із страждального Чернігова. Під обстрілами в Чернігові опинилися багато хто із наших земляків. Рятувати людей із пекла в Чернігові взялися волонтери - адже гуманітарного коридору там не було жодного разу.Яким чином вдалось вибратись із обласного центру, розповідає 22-річна уродженка Сосниччини Алла К., яка втікала до батьків напрацьованим волонтерами шляхом.

Ранок 24 лютого... Прокинулась я під звуки повідомлень з Вайберу. Це були повідомлення від колег з роботи "Збирайте речі, документи, в країні війна". Такі повідомлення, мабуть, приходили кожному, але ніхто не міг в це повірити. Я жила в квартирі на одній з центральних вулиць міста. Набравши ліпшу подругу зранку, ми вирішили триматися разом. Поки ходили по місту маршрутки, я швиденько перебралась до неї з маленькою валізою.
Так ми і прожили два тижні. Як і всі, бігали в підвал, стояли в кілометрових чергах до супермаркету, в той час коли в місті був жах. Вдень артобстріли, вночі ракети, під ранок - літаки. Так тривати вічно не могло. І ми вирішити будь-якою ціною вибиратися з міста.

Підготовка тривала близько тижня, ми записувалися на евакуацію куди тільки можна, але шляхів виходу було небагато, оскільки власного транспорту в мене немає, лишався лише один варіант - пішки йти до села під Черніговом, далі мали допомогти волонтери.

Зібрати все життя у валізу - неможливо, кожен брав найдорожче.

Ранок 9-го березня розпочався з обстрілів, ми викликали таксі і вирушили в дорогу. На блокпосту біля Красного мосту нас запитали:

- Куди їдете?
- До пішохідного мосту,
- ми відповіли.

- Там бої, вертайтесь назад!
-Так то ж далеко, ми вже звикли.


- В них артилерія стріляє на 40 км, там небезпечно, ви розумієте?
- Ну, можна ми спробуємо? Дуже хочемо додому.


Махнувши рукою, хлопець з блок-посту нас перехрестив і дозволив проїхати далі.
Нас попереду чекало багато перевірок, одна них була вже і на пішохідному мосту. В черговий раз в нас перевірили документи, дозволили перейти замінований міст, але сказали бути обережними, дивитись під ноги. Переступивши два ряди протитанкових мін, ми пішли далі.

Під мостом вже стояло близько сотні людей, серед них були жінки, діти різного віку - від кількох місяців до 14 років. Всі стояли, бо не знали куди йти.
Зателефонувавши нашому волонтеру, ми дізнались, що машини вже чекають на нас. Почали йти. Йшли, не знаючи дороги, в цей час місто обстрілювали градами. По дорозі ми зустрічали людей, які йшли нам назустріч.
"Там бої йдуть, повертайтесь, сьогодні не можна виїхати з міста”, - казали нам.

Ми були рішуче налаштованими вибратись саме сьогодні, та й повертатись не хотілось, вирішили хвилин двадцять почекати, доки трохи стихне, все-таки нас машини вже чекають.
Доки чекали, побачили, що до нас наближається група людей, які йдуть в потрібному нам напрямку. Попереду групи звичайний молодий хлопчина, який показує дорогу. Ми вже пізніше дізнались, що то і був той самий волонтер.

Йти було кілометрів шість до села, де на нас чекали, але дорога виявилась нелегкою.

Пройшовши 1/3 дороги, ми вирішили пару хвилин перепочити. Тим часом волонтерові подзвонили, сказали, що те село обстрілюють, потрібно обходити, а це ще + 6км.
Нас спитали, чи є бажаючі повернутись, доки не пізно, бо йти вдвічі довше. Нас залишилося близько 40 людей, які попрямували далі, серед них були малі діти років 4-6, які теж йшли пішки по полю. Йшли згуртовано, відставати від групи не можна було, не можна було відходити вбік, тільки по стежинці. Була небезпека зустріти розтяжку чи міну.

Садити дітей на плечі не дозволяли, щоб не бути "свічкою" для рашистів.

Підходячи ближче до села, звук пострілів ставав сильнішим, волонтер сказав: "Не переживайте, виїдуть сьогодні всі"!

Коли вже снаряди літали майже над головою, він сказав, що за командою всі лягаємо на землю, але якщо в когось потрапить осколок, нічого страшного, ми продовжимо йти далі...

Після цих слів нам стало ще страшніше йти, але ціль, яка стояла перед нами, жага вибратись були сильнішими.

Коли ми зайшли в село, на нас чекали 3 легкові автівки, в які помістилися лише жінки з дітьми, решта лишилась чекати. Чекати було недовго, хвилин 30-40, здавалося, що час триває вічність.

В цей час в селі розпочались бої. Стріляли по обидві сторони, так страшно мені не було навіть в Чернігові. Ти чуєш , як вистрілює, як летить над тобою і падає десь недалеко.
Щоб не привертати увагу дрона, який в перервах між пострілами вилітав на перевірку обстановки, ми причаїлися біля сараю і чекали, коли за нами приїдуть автомобілі.

Нарешті за нами приїхали машини, але вже інші, це були два позашляховики. Всім місця в салоні машини не вистачило, там і так було вже шестеро. В багажнику теж їхали люди, там нас було троє - я, хлопець років 18-ти і ще поклали бабусю.

Водій сказав нам: "Тримайтесь міцно, буду їхати швидко". Вже потім я дізналась, що якщо машина їде зі швидкістю 120 км/год, то в неї важко поцілити. Ноги мліли, заважали сумки, каністра з бензином заважала дихати, трясло так, що з руки від- стібнувся фітнес-браслет і випав.

Їхали ми так хвилин 15, далі нас висадили, щоб забрати решту людей, і сказали йти далі знову пішки. Вже пострілів майже не було чути, стало трохи легше. Скільки йти цього разу, ніхто не знав.

Коли ми йшли, люди обговорювали тіла людей, які лежали над дорогою, деякі були вже накриті простирадлом, деякі ще ні.

Наступного дня я дізналась, що серед загиблих були жителі Корюківки, Мени та Н-Сіверського.

Нарешті, нам назустріч приїхали машини, я знову потрапила в багажник цього разу "Славути". Машина без вікна, що біля водія, покоцана, по ній видно, що вивезла з пекла не одну людину.
Цього разу нас в багажнику було четверо і три дорожніх сумки, звичайно, багажник не закрився, їхали потихеньку, аби ніхто не випав, кожні 15-20 хвилин робили зупинку, щоб ми могли вилізти, походити пару хвилин і знову їхати.

Того дня на вулиці було холодно, час від часу йшов сніг, дув сильний, холодний вітер. Доїхавши до села іншого району, ми побачили, що нас зустрічали місцеві жителі, пропонували їсти, чаю гарячого, але ми хотіли лише одного - якомога швидше виїхати додому.

Далі на нас чекала лісова дорога до річки, багнюка летіла метрів на два вгору, була навіть на даху "бусіка" - це третя машина, якою нас перевозили, цього разу в багажнику їхали лише сумки та чоловіки.

До річки було недалеко, ми швидко подолали цей шлях. Далі на нас чекав човен з мотором. На човні я плила вперше за все своє життя, ще й як на зло почався льодохід. Коли човен врізався в кригу, я думала, що ще трохи і перевернемся, згадувала, як плавати, але, на щастя, все обійшлося завдяки досвідченому волотеру, можливо він і рибалка, бо вправно керував човном і переправив велику кількість людей.

На другому березі в іншому селі нас зустрічали вже 12 чоловіків, які допомагали піднятись на берег і винести речі. Нас тут чекали, палав вогонь, на якому варили суп, я не куштувала, але, здається, то була уха, мами годували дітей, поруч стояв казанок з гарячим чаєм. На березі знаходились машини волонтерів, які вже далі розвозили нас по різних населених пунктах.

Я була першою з цього човна, хто їхав на Сосницю, пам'ятаю, що ще були люди в цю сторону, тому ми вирішили їх дочекатись і поїхати всі разом.

Дуже дякую всім людям, які допомогли подолати цей нелегкий шлях! Робота волонтерів була неабияк злагоджена, жоден з них не взяв ані копійки грошей, тільки "ДЯКУЮ", яке звучало від кожного.

Діставшись дому, я нарешті заснула в теплому ліжку, без верхнього одягу та без звуків пострілів та сирен. Цей день я вважаю своїм другим Днем народження.

До речі

Попри оточення Чернігова та окупацію рашиста- ми прилеглих сіл, в одному з населених пунктів місцева самооборона організувала живий коридор на підконтрольні Збройним Силам України території. Переправа людей на моторному човні тривала щодня і діяла понад місяць. За цей час «хлопці з лісу» звільнили з-під окупації більше ніж тисячу місцевих мешканців.
За словами чернігівських партизанів, ще на початку воєнних дій вони згуртувалися та перегородили поваленими деревами доступ до села. Тому загарбники не мали змоги заїжджати сюди і мародерити. Та й боялися, певно, місцевих, очікуючи на спротив.
Рашисти наполегливо намагалися дізнатися, в якому місці здійснюється переправа, адже звістка про «коридор життя» швидко поширилася серед місцевих. Неодноразово облітали річку дронами та навмання обстрілювали з мінометів.
Проте, переправа через Десну успішно працювала. До чоловіків зверталися не тільки місцеві, а й навіть з обласного центру. Люди долали пішки десятки кілометрів до села, аби врятувати себе і своїх дітей. В зворотному напрямку доставляли життєво необхідні гуманітарні вантажі.

Джерело: Сосницька незалежна газета "Час" від 12 травня 2022 року Алла К.

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: багажник, евакуація, Сосниця, Чернігів, волонтери, обстріли

Добавить в:
 
 


Центр Комплект