• Брухт ДальнобойСервис


реклама

Час скидати роги

Щороку в березні-квітні олені скидають роги. В лісах Чернігівщини в цьому році нарахували 55 плямистих оленів і 875 оленів європейських (благородних). У благородних роги більші. Ростуть тільки у самців. Кожен з них саме зараз підходить до дерева і несамовито чеше головою об стовбур. Встромляє роги між гілок, виламує, поки старі минулорічні не відваляться. Бо так закладено природою.


Скинуті оленячі роги

Ото лежать ті роги. Якщо ними не зайнятися, не обробити, вже через півроку тьмяніють, втрачають красу. Через рік стають крихкими, і їх вже точать лісові миші, поповнюючи запаси кальцію в своїх мишачих організмах.

То, може, пройтися лісом, де оленів побільше, назбирати рогів і повісити в хаті, типу «я вполював». Або продати. На сайті izi.ua, наприклад, красиві оленячі роги — до 20 тисяч гривень. Але на черепі. З черепом олень роги скидає рідко, хіба що відстрелять. На olx.ua ціна рогів без черепа — від 100 до 1000 гривень. Є дві п’ятсот — один. Зате красивий.

Отже, час збирати роги, поки свіжі.

— Роги знайти не так-то просто, — збиває з курсу Володимир Нижник, мисливствознавець СМП «Рись». — Хіба що випадково може хтось натрапити. У вольєрах простіше, там можна пройти подивитися. От у нас вольєр 80 гектарів. 30 оленів. В одного були дуже гарні роги: гіллясті, багато відростків. Я знайшов скинутого рога. Одного. Гуртом ходили шукали другий — і не знайшли.

У мисливців ціняться роги добуті, тобто разом з черепом. А скинуті йдуть на виробництво ножів, елементів меблів, мисливські люстри розкішно виглядають. Це для ресторанів, мисливських будинків. Дизайнери купують.

Найцінніші роги з оленя у розквіті сил, шести-дев’яти років. У старіших вони вже менш гіллясті. Коли вони були знайдені — теж важливо. За літо відсиріють, втратять колір і міцність.

Буває, знаходять мертвого оленя: вовки задрали чи ще щось. Коли череп ломаний, роги з ним відрізаються. Такі цінніші, але це рідкість. Скинутих більше.

— Чи багато зараз в лісі шукачів оленячих рогів?

— А це не їхнє майно. По закону, все, що відноситься до продукції полювання (а роги якраз відносяться, навіть скинуті), — є власністю користувача мисливських угідь.


— То ви тих, хто шукає роги, ганяєте?

— Спеціально не ганяємо. Але якщо хто попадеться, то єгері можуть скласти акт і забрати. Був і в мене випадок. Дядько поїхав за грибами, знайшов у лісі дохлого оленя. Відрубав голову, прив’язав зверху на багажник «Запорожця» і іде. Красивенні великі роги з черепом. Ми зупинили, вирішили з ним це питання. Представились, хто такі, чия це територія.

— Побили? Протокол склали?

— Ну що ви. Якщо буде доведено, що він знайшов, — це одне. Треба прочитати йому закон, роз’яснити, що це є майно мисливського господарства. Адже багато хто вважає: все, що в лісі знайшов, — все його. Ні. Хто вкладає гроші в розведення і охорону дичини, тому вона і належить. Це продукція полювання. Оформляється акт добровільної передачі. В моїй практиці такого, щоб карали за знайдені роги, не було. Подарувати можуть.

Якщо убив того оленя, — інше. Це злочин, незаконне полювання. Там уже мова не про роги, а про добуту тварину. Буде штраф за незаконне полювання. І компенсація збитків. За вбитого оленя — штраф 50 тисяч гривень. І третє — м’ясо теж передається власнику. Але мисливське господарство від м’яса може відмовитись, і той, хто його забирає, виплачує господарству вартість м’яса. За роги буде виставлено четвертий рахунок. Нараховує суд.

Вартість добутого оленя — до трьох тисяч доларів.

Роги скидають козулі в листопаді-грудні, лосі — наприкінці січня – в лютому. Зараз — олені. Не скидають кози, барани і зубри.

* * *

Кожен ліс — це чиєсь мисливське господарство. На Чернігівщині 59 мисливських господарств. З них вісім — державних, дев’ять — Українського товариства мисливців і рибалок, всі інші — приватні.

— Заборони збирати роги не існує. Але у кожного мисливського господарства є власник. Роги — власність користувача мисливських угідь, який займається веденням господарства на цій території. Ну якщо людина знайшла, щоб не було проблем, треба повідомити власника, — радить Володимир Бабич, головний спеціаліст відділу мисливського господарства обласного управління лісового та мисливського господарства. — Це те саме, що людина знайшла в лісі пораненого звіра і забрала його собі.

Олена Гобанова, тижневик «Вісник Ч» №13 (1820), 1 квітня 2021 року

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: оленячі роги, Володимир Нижник, СМП «Рись», Володимир Бабич, «Вісник Ч», Олена Гобанова

Добавить в: