Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Гребінь та інші прибамбаси зі скрині


Гребінь та інші прибамбаси зі скрині

Скільки й чого залишилося у нас у побуті з позаминулого та минулого століть? Та чимало всього! І не просто як мотлох чи для краси. Люди старожитностями вправно користуються й досі. Гребінь для прядіння, рубель і качалка для прасування, скриня для зберігання речей. Чугунці та рогачі. Дерев’яні корита, діжки. Пили з двома ручками, коси, серпи. Усього й не перерахувати. Винахідливими були наші предки!


Богдан Кавалевський тримає в руках гребінь, необхідний для прядіння. Село Гірки Новгород-Сіверського району.

Гребінь та інші прибамбаси зі скрині

— Це для прядіння, — показує дерев’яний гребінь з довгою ручкою Олена Гуща із села Гірки Новгород-Сіверського району. Розмовляємо біля батьківської хати Олени Тарасівни. Живе вона у сусідній Шостці Сумської області, приїхала на літо.

— Мичка (сировина для прядіння) надягалася на гребінь, — пояснює сваха Світлана Кавалевська, теж із Шостки. — От так брали і чесали.

Дерев’яним гребенем відразу зацікавлюється внук Богданчик. Бере «гребінець» до рук, проводить пальчиком по частих тонесеньких високих зубцях.

— Тепер нитки за допомогою гребеня можна сукати, — продовжує Світлана Іванівна. — Наприклад, з льону. З овечої вовни. З козячої. Кози є спеціальної породи, їх вичісують. Сукають пряжу. І витягують нитку. Викручують, викручують її... І ниточка ж іде така гладенька-гладенька. В’язати з них можна. Хустки тоненькі теплі. Шкарпеточки, безрукавки, шарфики, берети.

Не зайві в господарстві також рубель і качалка. Ця пара предметів — старовинний аналог праски. Рубель — вузька дерев’яна дошка з вирубленими поперечними зубчиками. Качалка — ніби кухонна скалка. На неї намотували білизну і рублем качали.— Я ще недавно штори, рушники, занавіски викачувала, — показує Олена Гуща рубель і качалку. — Зберігаються на горищі, треба — користуюся.

— І воно вигладжувало прекрасно, — додає Світлана Кавалевська.

— Інколи світла нема, а рубель і качалка є завжди, — міркує Олена Тарасівна. — На качалку я отак намотувала рушники полотняні, та й інші можна з грубої тканини, — показує. — І отак, отак качала. Це робилося зазвичай на столі. Головне — рівна поверхня. Якщо цупка тканина, так випрасує, що не буде жодної складочки. Полотно скачували в сувій та потім викачували. Вишивані сорочки. Скатертини на стіл, вони теж переважно з полотна. Все те, що у доброї господині було у скрині (дерев’яний ящик для зберігання одягу, тканин). Були грамотні і економні, — хвалить предків. — А зараз не придумають, який утюг. Забув, пригоріло. А цей (про рубель і качалку) хоч забув - хоч не забув, нічого з ним не трапиться. До речі, на відміну від старовинної праски, в яку клали жар з печі. З нею теж треба було акуратно.

Дубовий рубель, — милується. — Трошки шашіль поїла, це не страшно. Не боїться ні спеки, ні холоду, ні вологи. Дуб, якщо навіть у сирості побуде, ще кращим стане. А скалка, схоже, з берези. Легенька, біленька. Років 100 точно є цим речам, а то й 150.

Це може звучати як музика, — проводить Олена Тарасівна скалкою по рублю. Чується приємне тріщання, і мелодія є, і ритм.

— І на ложках дерев’яних можна грати, — додає сваха. — А як коси клеплють, яка музика! Коса, серп, вили — це все не застаріло. Жито посіяли. Воно височенне. Коти до кішок ходили, доріжки проклали. Тільки косою й покосиш.

Чугунці, рогачі для них — не обійдешся, якщо піч топиш, — перераховують свахи старожитності. — Услони (ослони, лавки своєрідні). Дивани дерев’яні (лавки зі спинкою). Ткацькі верстати. Самопрядки. Жлукто. Видовбана з дерева висока посудина, щоб білизну прати. Попіл пересівали — і туди. Обмилочки туди. Прали суто полотняні речі. Простирадла, сорочки. Заливали окропом. І воно там буль-буль-буль. Накривали кришкою, для жлукта така кришка була дерев’яна. А воду носили коромислами. Спереду відро, ззаду. І в руках по відру. Чотири відра несли за раз. І рівно йшли, тільки коромисло гнулося.

«Пила після роботи звучить»

— Ворота сам зробив, — показує красиву браму Геннадій Назаров. Живе разом з дружиною Наталією Мозговою та донечкою Мирославою у селі Ведильці Чернігівського району. У хаті вже покійних баби Улити та діда Андрія. Геннадій любить майструвати.

— Розпиляв дошки, — розказує, як робив ворота. — Потім постругав, у мене є верстат. А потім хай посушиться добре. І так щілини є, а були б іще більші. І вибирається чверть (щілина для з’єднання дощок). Раніше крейцмейстером вибирали, спеціальним інструментом. Був рубанок дерев’яний, але я вже його розібрав. Тому на станку фрезою вибираю. Але використовував не тільки сучасні засоби.

От ножівка, — показує. — Хороший метал. Руб сорок коштувала. Ціна написана. Ще дід Андрій купував.

— Як часто гострите?

— По мірі затуплення. Дивлячись, що пиляти. Якщо навіть отака пила, — показує ще одну ножівку, — то нею піноблоки пиляють.

Щоб дерево розпиляти, бензопила є. Але такою теж можна, — згинає довгу пилку. — Такий інструмент — це ж іще й музика. Спочатку пиляють. А вона потім ще й грає. Чому? Резонанс виникає. Пила після роботи звучить. Але треба, щоб була якісна сталь.


Добре світить! Геннадій Назаров перевіряє гасову лампу


Він же тримає косу

Це коса 1977 року, — тримає. — Клеймо стоїть. Нинішні коси стільки не проживуть. Ось ця коса, — бере ще одну, — 1975 року. Я її відклепав нещодавно, косить добре.

Щоб упевнитися, беру та пробую косити. Справді, йде як по маслу.

— Косою користуюся часто, — продовжує Геннадій. — А серпом уже ні. Хоча, — згадує, — недавно жав. Треба б напильником нагострити.

— Кажуть, що рана від серпа дуже болюча.

— Із-за зубців. Я не ранився, а от бабусі Улиті доводилося. У спадок від неї та діда лишилися не тільки інструменти. Наприклад, гасова лампа.

Запалював, коли світла не було. Зараз вже ж є і пауер-банки (акумулятори) з ліхтарем. Заряджається як зарядка для телефону, від розетки. А зверху на пауер-банку є батареї, щоб і від сонця заряджатися. Схожі на блискучі цятки. В інтернеті така штука коштує 300 гривень. От, контраст. Новий світильник і старий. Користуємося павербанком, але й лампу не викидаємо

Знімає скло. Хукає, протирає.

— Там навіть гас є, — розкручує ємність. Бачимо прозору жовтаву рідину.

— Попробуємо запалити, — потрусив лампу, щоб промок гніт. — Тут уже мало його лишилося. Короткий, — дивиться на стрічечку з щільної тканини. — Гніт можна купити. Головне, щоб з натуральних матеріалів був. З льону, наприклад. І гасову лампу нову можна купити. Але старовинне — це старовинне. Атмосферу створює. Багато давніх речей ми повіддавали у Київ на ресторани. Сусід колись працював у столиці, то позабирав. Купив вишиті картини хрестиком. Будильники старі.

Підготувала Тамара Кравченко, тижневик «Вісник Ч» №31 (1785), 30 липня 2020 року

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: гребінь, старі речі, село Гірки, «Вісник Ч», Тамара Кравченко

Добавить в:


ЦентрКомплект