Нормовен

Озеро - на три країни і цеппеліни

Нещодавно побувала на одному з найбільших і найглибших озер Альп - Боденському, яке розташоване на самісінькому півдні Німеччини. Його називають Швабським морем, бо ж у цих місцях споконвіку проживають шваби (німці, що розмовляють на швабському діалекті), на кордоні німецьких федеральних земель Баден-Вюртемберг і Баварія - з одного боку, та Австрії і Швейцарії - з іншого. Тутешні пейзажі нагадують Середземномор’я. Це - ідеальний курорт для любителів активного відпочинку. Клімат м’який, в садах квітнуть і плодоносять яблуні, груші і сливи, а на схилах достигають вражаючих масштабів плантації винограду. На воді - катери, яхти, вітрильники. А над головою - літаки і... дирижаблі! У місті Фрідріхегафен є унікальний музей, який присвячений історії будівництва цих літальних апаратів.На європейському континенті Боденське озеро - третє за величиною - площа становить 536 км2. Три країни - Німеччина, Швейцарія та Австрія ділять його тільки де-факто: ніяких формальних угод, які б визначали кордони в межах цієї водойми, не існує.

Завдовжки озеро - 63 км, а завглибшки - до 254 м!

Численні туристи, які приїжджають сюди у відпустку, навряд чи здогадуються, що колись, у 80-х роках минулого століття, тривалий час озеро було на межі екологічної катастрофи, і все завдяки «старанням» річки Рейн, яка несла сюди свої забруднені води фосфатними добривами. Тоді зникла вся форель.Наразі про ті часи вже ніщо не нагадує, адже екологічну ситуацію Німеччині вдалося виправити, і Швабське море тепер - зразок чистоти. Популяція форелі відновилася!

Місцеві розповідають, що водойма дуже рідко замерзає взимку. Тут постійно відбуваються круїзні подорожі на комфортабельних катерах або білосніжних яхтах, знайомство з історичними та культурними пам’ятками. Концерти, фестивалі, що традиційно проводять у прибережному німецькому місті Констанц, збирають і туристів, і тутешнє населення.

Судноплавне Боденське озеро, яке на висоті 395 метрів над рівнем моря, утворюють три водойми: Верхнє озеро, Нижнє озеро і річка Рейн, що з’єднує перші два. А ще Швабське море має одинадцять островів, найвідоміші - Майнау і Райхенау. Між островами і містами налагоджено поромне сполучення. Оскільки юридично озеро не належить жодній з держав регіону і, до того ж, Німеччина, Австрія і Швейцарія - учасники Шенгенської угоди, місцеві жителі і туристи можуть переміщатися водоймою і відвідувати будь-яку з названих країн без віз. Безперечно, це неабияк зручно.Природа зібрала в одному місці стільки краси! У дивовижній гармонії тут пишаються хвойні та листяні ліси, не можна відвести погляд від соковитих альпійських луків. У квітні цвітуть розкішні тюльпани і нарциси, у травні - азалія, а влітку - троянди, жоржини і навіть чорнобривці. У парку на набережній міста Фрідріхсгафен мене здивували екзотичні дерева - бананові та пальми.

Озеро стало рідною домівкою для качок і чапель, білих і чорних лебедів та червоноголових нирків. Птахи почуваються вільно і спокійно.

Чудову природу доповнюють пам’ятки, розташовані на островах і берегах. Символом Фрідріхсгафена, туристичної гавані, - називають старовинну церкву Schlosskirche. Це красивий храм у стилі бароко, який має дві башти, заввишки 50 метрів. Церква - частина замку, котрий нині закритий для відвідування.

Також Фрідріхсгафен має унікальний музей дирижаблів. У місті була фабрика цих літальних апаратів - найперша в Німеччині. І не варто дивуватися, що одна з найулюбленіших розваг туристів - це повітряні прогулянки над містом і Боденським озером, що відбуваються саме дирижаблем. Подорожі, що нібито переносять пасажирів у часі, обійдуться у 20 евро.

А сам музей Цеппеліна (граф Фердинанд фон Цеппе-лін - німецький генерал, конструктор дирижаблів) розташований у будівлі, де раніше працював портовий вокзал. Споруда зведена в стилі баухаус (стиль, що відображає німецьку практичність).

Музейники кажуть, що ідею дирижабля з алюмінієвим каркасом, який міг би перевозити велику кількість пасажирів або важкі вантажі, підказав графу Цеппеліну один хорватський дослідник на ім’я Давид Шварц. Це були особливі кораблі велетенських розмірів і формою подібні до сигар. Всередині каркаса або під ним кріпилась кабіна, тобто гондола, для екіпажу. Пасажири розміщалися або в гондолі, або всередині дирижабля. Щоб він піднявся в повітря, використовували водень. Горизонтальний рух забезпечували прикріплені до каркаса двигуни.Перший дирижабль піднявся у небо в липні 1900 року. На берег Боденського озера вийшли юрби людей, щоб подивитися, як апарат циліндричної форми завдовжки 127 метрів літав 18 хвилин над водоймою. Після того на світ почали з’являтись нові й нові літаючі «сигари». Графа перестали вважати диваком, він став світовою знаменитістю.

Під час Першої світової війни німецька армія використовувала цеппеліни для розвідки ворожої території і навіть для бомбардування. Фактично найруйнівнішу повітряну атаку в цій війні було зроблено на Лондон за допомогою дирижабля.

Свого часу цивільні ентузіасти повітроплавання зрозуміли, що ці літальні апарати можна використовувати для перевезення пасажирів. Тож 1909 року було засновано першу в світі пасажирську авіатранспортну службу. Пізніше вона поширилась за межі Європи, дирижаблі літали з Німеччини до Ріо-де-Жанейро та Лейкгерста.

Працівники музею розповідають, що мандрівки дирижаблем неабияк відрізнялися від подорожей сучасними літаками. Уявіть собі, що ви на борту «Гінденбурга». Цей дирижабль утричі довший від аеробуса і заввишки з 13-повер-ховий будинок. Тут вам пропонують не просто сидіння, а каюту з ліжком та умивальником. Під час зльоту не треба пристібати ремені безпеки. Натомість ви можете стояти у своїй каюті або неквапно проходжатися вітальнею чи променадом, дивитися у вікно, яке могло бути навіть відчиненим. Усі приміщення для пасажирів - у велетенському «череві» дирижабля.

Виявляється, їдальня вміщала 50 пасажирів. На столах - білі скатертини і дорогий срібний та порцеляновий посуд. Під час звичного перельоту через Атлантичний океан кухня використовувала 200 кілограмів м’яса й птиці, 800 яєць та 100 кілограмів масла. Тут тобі й електрична пічка, духовки, льодогенератор і холодильник. У вітальні, яку прикрашав невеличкий рояль, пасажирів обслуговувала стюардеса.

«Гінденбург» побудували з думкою про комфорт. Свій найшвидший рейс цей дирижабль виконав 1936 року, перетнувши північну Атлантику майже за 43 години.

Якось на дирижабль сіла одна пасажирка. Була вона настільки стомленою, що відразу пішла у свою каюту., спати. Пізніше покликала бортпровідника й запитала, коли нарешті той дирижабль стартує. Здивований чоловік відповів, що вони в повітрі уже більше двох годин. Жінка повірила в це лише тоді, коли вийшла у вітальню і з висоти кількасот метрів побачила через вікно узбережжя Нової Англії.

Цікаво, що у музеї можна піднятися до головного об’єкта - відсіку дирижабля «Гінденбурга», макет досягає 33-х метрів завдовжки.

Коли відвідувачам розповідають про подробиці катастрофи «Гінденбурга» в 1937 році (дирижабль загорівся і зазнав аварії, унаслідок якої загинуло 35 із 97 людей, що були на його борту, а також одна людина на землі) - мурашки по шкірі.

Фахівці висунули кілька версій причин катастрофи: вибух водню, через займистість обшивального матеріалу або підкладену бомбу із годинниковим механізмом. І донині таємниця трощі лишається нерозкритою. Загибель людей завдала смертельного удару всьому дирижаблебудуванню. І лише через роки вдалося реанімувати цей вид повітряного транспорту.

Над Боденським озером нині постійно літають дирижаблі, хоча й менші від своїх велетенських попередників, але це справді ексклюзивний туризм.

Лариса Галета, «Деснянка» №38 (773) від 19 вересня 2019

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Альпи, озеро Боденське, Галета, Деснянка

Добавить в:


ЦентрКомплект