• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » В справі Зеленчук заслухали запис свідка про кошти «по-чорному»


реклама

В справі Зеленчук заслухали запис свідка про кошти «по-чорному»

 

Як ми повідомляли наприкінці грудня, справа Валентини Зеленчук, яка нараховує вже 10 томів знову повернулась до Чернігова. Минулого разу допитали двох свідків Тетяну Кононенко та Марину Ляшенко, планувалось знову допитати Ірину Волохіну та чоловіка на прізвище Чергулія, які давали свідчення ще декілька років тому, але останні не з’явилися. Саме Ірина Волохіна принесла Зеленчук 100 доларів та коробку цукерок, а також написала заяву до прокуратури, про те, що з неї неправомірно вимагали сплатити кошти на користь благодійного фонду при оформленні закордонного паспорту. Оскільки свідки 1 березня в судове засідання не прийшли прокурор Ігор Карпусь попросив перейти до дослідження письмових та інших доказів, що містяться в справі і почати з прослуховування аудіо-запису судового допиту свідка Петришина Анатолія Павловича. Цей чоловік нині вже покійний, значився керівником Чернігівського обласного благодійного фонду пенсіонерів органів внутрішніх справ "Безпека руху", який було зареєстровано ще в 2001-му році за адресою Громадська, 66 (колишня Борисенко), де зараз розміщене Управління патрульної поліції в м.Чернігові (раніше ДАІ). Цей фонд відігравав ключову роль в справі Зеленчук.Головуючий суддя Олександр Демченко
запропонував прослухати свідчення не повністю, оскільки Петришина допитували практично весь день, а тільки ті, де він розказує про відношення з обвинуваченою по суті. Петришин на той час займав посаду начальника фінансового відділу УМВС.

- Тоді була неразбериха з фінасірованієм, не було грошей купить бумагу, картридж, і постало питання, що треба шукать кошти. Іван Андрійович Ведмідь  (остання посада Управління поліції охорони в Чернігівськй області заступник начальника відділу цивільної охорони - прим.авт.) запросив для цього до себе Валентину Петрівну Зеленчук, оскільки сам в фінансових питання не дуже розбирався, а вона розбиралася, - залунав голос покійного у судовій залі.

- Ці кошти планувалось пустити на потреби малозабезпечених сімей пенсіонерів міліції та укріплення матеріальної бази установи.

Як повідомив Петришин спочатку справи йшли непогано, на переведені кошти дійсно закупляли необхідні речі, які просили в районах або в відділеннях Чернігова, та пізніше об’єми закупівлі на благо міліції зменшилися…

- В паспортної служби виникла необхідність, щоб я налічними ці кошти віддавав. Це було приблизно в 2008-2009-му році. Попросили про це Ведмідь та Зеленчук. Схема для получєнія коштів була вироблена така: я получаю от банка кошти на рахунок фонду, далі, приміром паспортна служба сказала, що їм треба 3 тисячі. Гроші мали право просити не тільки паспортна служба, а й інші – ГАІ, наприклад. Тобто я йшов до банку з чеком на видачу 15 тисяч, а потім з цієї суми роздавалися гроші по службам, залежно від їх запитів.
- Спочатку кошти отримували самі працівники, але коли ввели податок на зарплату, щоб отримати кошти без втрат довелося залучати працюючих службовців-пенсіонерів, або тих що вже не працювали в міліції та були на пенсії. Він приходить називає цифру. Цифра контролірувалися тєм, що по зарплаті в нас була пільга 50% з подоходного налога. Якщо мінімалка була 1400 гривень в 2014-му, то я міг видавати одній людині 1400 без сплати податку.

- Куди йшли ці кошти далі я не контролював і не мав права. Мені було все одно, хто приводив за коштами пенсіонерів паспортна служба, чи якась інша, для мене головне, щоб був в порядок в бумагах – і гроші були з фонду офіційно списані. Ця система працювала і в 2013-му і в 2014-му і 2015-му.На запитання прокурора при яких обставинах Петришин передавав кошти Зелечнчук саме в 2014-м році Анатолій Павлович розповів:
- Раз на тиждень, я дзвоню і питаю у Валентини Петрівни, чи має вона квитанції з банку, що можуть підтвердити її кошти. Якщо сума, скажімо 10 000 гривень, то 10% йшли на фонд, 1% за послуги банку та тій людині, яка за них розписувалася теж треба було заплатить, тож на руки Зеленчук отримувала 8 000 гривень, тобто 80% від суми по квитанціях. В мене була книга обліку на кожен райвідділ та службу, кожен отримував свої кошти за своїми квитанціями, я з ними звірявся.
- На кожній своїй квитанції вона писала по-первах ВП – тобто Валентина Петрівна. Вона попередньо називала свою суму по телефону, потім привозить квитанції, а я їй отдаю ту суму, яку вона вказала. Якщо вона по телефону суму називала, то завжди була саме та сума, яка потім підтверджувалася квитанціями. В неї завжди з підрахунками було всьо чьотко, ні разу не було, щоб вона неправдиву суму називала. Я її теж ніколи не обманював. Видавав кошти за вирахуванням 20%. З Ведмідьом по тим коштам, що я передавав по квитанціям Зеленчук я не спілкувався.

- В зданії УВД я їй грошей ніколи не давав і до них теж не їздив.

- Це тягнулося з 2012-го року, коли я перестав вже ходити на роботу в зданіє УВД, через те що отказала лєвая нога, а в моєму кабінеті сидів мій заступник. Вона під’їзджала до мого дому на вул.Щорса, в основному ввечорі, після роботи. Якщо під під’їздом не було нікого на лавці, то передавав їй кошти прямо там, якщо люди сиділи, то відходили на 30 метрів за угол. Гроші виносив в кульку темного кольору, щоб не видно було, що там, а вона мені в своєму кульочку квитанції. Ніколи на очах у людей не передавав гроші. Потім звіряв, якщо в кульку попадались квитанції ДП Документ, то я про це повідомляв. Вона завжди приїжджала за грошима особисто, це було і в 2014-му і в 2015-му році.

Далі, судячи з запису прокурор попросив Петришина пояснити, що за записи містяться в документах, до яких отримали доступ слідчі органи. Той сказав, що це записи про обіг коштів між фондом «Безпека руху» та Валентиною Петрівною.

- Валентина Петрівна добувала кошти через фізичних осіб, які перераховували їх на рахунок фонду. Вів цей облік для себе, для зручності, бо неможливо все це тримати в пам’яті, по кожному району робив записи.

- 10.01.2014-го я передав їй з 10 тисяч, які вказані в цій книзі обліку 8 тисяч. 16.01.2014 – 15 тисяч їй передав, 23.01.2014 – 12 тисяч, всього за січень вона 37 тисяч отримала. Але не всю суму, а за вирахуванням 20%. В цій книзі прописані суми повністю по квитанціям, тобто «по-чорному». З 37 тисяч видавалось на руки 29 600 гривень.

- 04.02.2014-го пройшло 8 500 «по-чорному», що за вирахуванням 20% становить 6800 на руки, 11.02.2014-го, така ж сума, 18-го лютого – на руки вийшло 8 тисяч, а по квитанціям 10 тисяч, 21.02.2014 – на руки 8 тисяч з 10-ти. 03.03.2014

– 10 400 на руки, 15 тисяч – по квитанціях, - на цьому доповідь Петришина перервав адвокат Зеленчук, та попросив розглядати самі ті дати передачі коштів, які фігурують саме в обвинуваченні (липень та листопад 2014-го), тож свідок продовжив пояснювати про липень 2014-го:

- 01.07.2014 – з 11 тисяч Зеленчук отримала 8 800 грн, 9 липня із 13 тисяч на руки віддав 10 400, 16-го липня із 15 тисяч вона 12 отримала готівкою, 23-го липня – із 24 450 гривень «по-чорному» на руки вийшло 19 560, 30-го липня – від 18 тисяч вона отримала 14 400. Всього за липень місяць було з 80 400 їй на руки дано 64 320 гривень.

- 4-го листопада з 18 тисяч – 14 400, 12-го листопада із 19 500 – 15 600 і так далі.

Після цього головуючий запитав Зеленчук чи правду на її думку говорить свідок і чи дійсно він передавав їй такі суми?

- Ні! Він говорив все це під тиском правоохоронних органів. Мені відомо про існування фонду «Безпека руху», адже про нього Петришин спілкувався напряму з моїм екс-начальником Медвідьом Іваном Андрійовичом. З чиєї команди здійснювали громадяни кошти на користь фонду мені невідомо, адже на наради з Медвідьом, де це обговорювалося мене не закликали. На народі були присутні всі керівники районних відділів паспортних столів і він там давав вказівку і напряму працював тільки з керівниками.

- Ваша честь, можна ще репліку. Далі він у своїх показах говорив, що він спілкувався тільки з керівниками підрозділів всіх районів та керівниками міста, - відповіла Зеленчук.Після цього прокурор перерахував ключові документи, які просив дослідити суд, серед яких: копії відомостей рахунку фонду «Безпека руху», протокол огляду квитанцій, самі квитанції, ухвалу на тимчасовий доступ на виїмку виписки по рахунку банку, який обслуговував «Безпеку руху», доручення про виконання цієї ухвали, ухвали/протоколи про тимчасовий доступ до речей та документів Зеленчук (в тому числі до мобільного телефону) та доручення про виконання цієї ухвали, виїмка інформації про рух коштів фонду «Безпека руху» (виписка за об’ємом становила 6 рулонів факсового паперу), протоколи засідання правління, якими було прийнято Петришина на посаду президента фонду «Безпека руху» спершу на зарплатню, а потім на безоплатній основі, протокол аудіо-відео-фіксації Зеленчук, чеки які видавались тим людям, хто знімав готівку для фонду в Ощадбанку, дані з базових станцій операторів мобільного зв’язку про місцеперебування телефону Зеленчук по певних датах, та інші.Стосовно предмету злочину – загальної суми коштів за версією обвинувачення, як ми зрозуміли з розмови прокурора с суддями вона становить 35 700 гривень (за листопад 2014-го) за вирахуванням 20%. В справі є квитанції надані Волохіною на 250 і 350 гривень.

Суддя Іван Баглай зауважив, що з заявами до прокуратури звернулися лише декілька людей, а загальну кількість постраждалих обвинувачення вирахувало самостійно, спираючись на середній показник сплат до фонду.

Але ж спробуйте знайдіть бажаючих, які б за те, що з них попросили 250-700 гривень, потім роками ходили б на суди та допити. Люди сплатили, отримали паспорт та й забули, а от якби по заяві можна було отримати свої кошти назад, то до прокуратури, мабуть вишикувалася б черга, яка не поступалася б чергам за «Юліну тисячу».

Після переліку ключових документів-доказів суддя Демченко поцікавився в Зеленчук чи спілкувалася вона з Петришиним 15 листопада 2014-го, що зафіксовано даними базових станцій мобільного зв’язку.

- Ні! Мені зараз важко сказати, але з Петришиним я спілкувалася, адже він людина похилого віку і я йому багато допомагала ліками.
Перед тим, як судді вийшли на невеличку перерву, аби визначитися з часом наступного засідання головуючий пошуткував, звертаючись до розпорядника: «Антон, стой тут и держи эту папку в руках, это ценнейшее доказательство!» Під папкою малася на увазі обкладинка диску з адіо-записом свідка Петришина.
Скоріш за все 15 квітня буде останнє засідання по справі, адже головуючий повідомив, що сторони можуть готуватись до дебатів, що є завершальною стадією розгляду.

На закінчення

Незалежно від того, як закінчиться розгляд справи Зеленчук, чернігівці тепер не мають сплачувати за отримання закордонного паспорту додаткові кошти ані благодійному фонду «Безпека руху», ані ДП Документ, яке обдирало чернігівців під одним дахом з УДМСЦ за адресою вул. Шевенка, 51 а. Судовий розгляд та увага преси до незаконних платежів змусили ДП Документ піти з Чернігова, але їм і надалі непогано живеться в інших обласних центрах нашої країни. На сайті підприємства зазначено перелік 28-ми закладів в 20-ти обласних центрах, серед яких: 4 в Києві, 2 в Івано-Франківську, 2 в Харкові, 2 в Одесі, та по одному в Дніпрі, Запоріжжі, Луцьку, Полтаві, Сумах, Ужгороді, Хмельницькому, Чернівцях, Вінниці, Житомирі, Кривому Розі, Миколаєві, Рівному, Тернополі, Херсоні та Черкасах. За кожний паспорт з громадян окрім держмита та самого бланку там беруть зверху по 400 гривень. Окрім цього на різних сайтах та форумах ми знайшли відгуки українців, де вони повідомляють, що з них беруть ще по 350 гривень за якусь начебто обов’язкову страховку.
Не дивлячись на те, що в мережі Інтернет повно негативних відгуків про роботу ДП Документ, люди з усієї країни продовжують сплачувати додаткові кошти за отримання закордонного паспорту, окрім встановлених офіційно:
у разі оформлення протягом 20 робочих днів сума адміністративного збору складає 557 грн. 32 коп., у тому числі вартість адміністративної послуги – 253 грн. (Постанова КМУ від 2 листопада 2016 р. N 770) та вартість бланку паспорта громадянина України для виїзду за кордон становить – 304 грн. 32 коп. У разі термінового (протягом 7 робочих днів) - 810 грн. 32 коп., при цьому бланк паспорту коштує так само, а вартість адмінпослуги складає 506 гривень.

Особливо дивує те, що начебто такі продвинуті жителі столиці мають аж 4 відділення ДП Документ. Ось, як про це писала Наталя Соколенко журналіст Української правди в 2017-му році:
Ахаха! Державне підприємство "Документ" підвищило ціни на свої так звані "послуги". Відтепер при оформленні закордонного паспорта вони беруть з громадян 557, 32 грн за визначені законом АДМІНПОСЛУГУ, БЛАНК і його ПЕРСОНІФІКАЦІЮ. А ще заборонені законом 400 (!) гривень за свої послуги. Про заборону законом цих платежів нижче.
А просто зараз порада: якщо до цих 400 грн Ви докладете 157 грн, то по тій ціні, яку сплачуєте в ДП "Документ" за ОДИН паспорт, у ЦНАПі – Центрі надання адміністративних послуг Ви отримаєте два таких же точно паспорти.
Так, тепер, чому оті 400 гривень, які з Вас знімає ДП "Документ" є незаконною дією: відповідно до частини 3 статті 20 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр...", "вартість адміністративної послуги є однаковою в усіх уповноважених суб'єктів. Стягнення додаткових платежів за адміністративну послугу забороняється."
Де можна вже зараз отримати закордонний біометричний паспорт без переплати у 400 грн – усього за 557, 32 грн?
- У ЦНАП (Центрі надання адмінпослуг) м. Києва (Дніпровська Набережна, 19 Б, від метро " Осокорки"). Там нормальний сервіс.
Також закордонний паспорт без переплати можна отримати у підрозділах Державнї міграційної служби, Але там такі вбогі приміщення, так часто немає для відвідувачів туалету, такі довжелезні черги, що громадяни тікають звідти у... так, звісно, у ДП Документ".
Між тим ЦНАПи по всій Україні готові прийняти в свої стіни – відремонтвані стіни! – працівників Державної міграційної служби разом із обладнанням, щоби у комфортних умовах без переплати у 400 гривень видавати біометричні закордонні паспорти усім охочим.
Питаєте, чому працівники Державної міграційної служби не переходять із своїх облуплених приміщень до ЦНАПів? Відповідь точно знає керівник Державної міграційної служби Максим Соколюк, який може це питання вирішити за один день – відрядити своїх працівників по всій Україні у ЦНАПи, як це вже було зроблено у Луцьку до приходу пана Соколюка.


Реакція на допис журналістки Соколенко читачів видання з різних міст:

Татьяна Кучерененко _ 20.01.2018 09:44IP: 46.133.253.---

Подавали документы в Универмаге Украина 19.01.18 на оформление детского загранпаспорта. Остались очень довольны. Мы поехали вечером после работы. Нас приветливо встретили и выдали талончик 642. Провели в зал, показали мониторы, на которых можно смотреть свой номер очереди. Посреди зала детская игровая площадка, что очень хорошо для посетителей с детьми. Ребенок и наиграться не успел, потому что уже через 15 минут объявили наш номер. По всему залу множество мягких пуфиков, тепло, в общем очень комфортно. Обслуживали нас 15 минут – это с оплатой и фотографированием. Все сотрудники нам улыбались и постоянно говорили спасибо! В общем мы остались очень довольны. Потому что когда мы получали свои загранпаспорта в обычном паспортном столе, то столько потратили нервов и получили негатива. Угрюмые и злые тётки, которым ты что-то должен. Поэтому я не согласна с теми кто пишет, что собственник да документ наживается. Посмотрите сколько туда вложено. В общем 400 грн не стоят ваших нервов.

Svetlana Sirotkina _ 30.11.2017 22:18IP: 93.77.216.---
На сайте заявленная стоимость 1210, пришла в отделение в Запорожье, взяли 1560. Перезвонила на киевский номер, сказали, что с вас наверное взяли страховку. Вернулась в отделение через пять дней, спросила, почему о страховке не сказали ни слова, а просто взяли деньги. Оператор сказала, что страховка была озвучена. Я предложила прослушать запись телефонного разговора, в ответ отправили на ресепшн, писать заявление на отказ от страховки. Заявление написала. Вопрос остался открытым: как можно брать с людей деньги за страховку, не предоставляя договора, не озвучивая условий и ВНИМАНИЕ не ставя человека в известность о наличии самой страховки. То есть, сначала с тебя берут деньги, а потом, при получении паспорта ставят перед фактом, что была оформлена страховка. Без меня меня женили. Будьте внимательны. Сервис могу охарактеризовать кратко одним выражением "государственный лохотрон".

Anastasia Baskova _ 16.08.2017 13:24IP: 194.44.45.---
Якби ще там був "сервіс" в м.Луцьк в ЦНАПі кращі умови для подання документів на закордонний паспорт, видають талон на певну годину, а в "Паспортний Сервіс" просиділа цілий день, бо в них світло пропало, і хоча директор розказував, що всіх приймуть в той день, після 5 годин очікування сказали прийти на наступний день вранці. Наступного дня коли прийшла за 20 хв після відкриття вже в черзі було 10 людей які мусили пропустити всіх хто не встиг подати напередодні, от такий то сервіс, ще й хамлять відвідувачам.

Ми в свою чергу перевірили, які справи зараз з електронною чергою по м.Чернігову. Адже в 2017-2018-му був неабиякий ажіотаж на виготовлення закордонних паспортів і хоч напряму, хоч через ДП Документ, яке працює в інших регіонах паспорти отримували з великими затримками.Станом на 8 березня 2019-го року через онлайн-чергу можна записатися на найближчі дати з 12-го по 14 березня, а ще в минулому році люди ловили місяця вночі, коли після 00.00 оновлювалася база черги. Для тих, хто живе в Новозаводському районі міста Чернігова найближчі дати – теж прийнятні – з 14-го березня.

Що ж до побутових умов приміщення, де чернігівці отримують паспорти, і на які так нарікають жителі інших обласних центрів? 16 березня в УДМС України в Чернігівській області урочисто відкрився Паспортний центр з обслуговування громадян. Ідея створення Паспортного центру з обслуговування громадян сучасного Європейського зразка – це відповідь вимогам сьогоденню, повідомила тоді Ксенія Лук’янець, начальник Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області. Керівництво Управління вдалося до кардинальних змін – збільшило не лише кількість робочих місць, а й змінило умови надання адміністративних послуг населенню.

Наш кореспондент побував в оновленому паспортному столі і як видно на фото – умови для очікування своєї черги більш ніж пристойні, є навіть дитячий куточок, а працівники забезпечені сучасним обладнанням. Щодо незаконних поборів, які мали місце в минулому, то така інформація до журналістів поки що не надходила.

Для порівння на світлинах нижче можна побачити урочисте відкриття Центру обслуговування громадян «Паспортний сервіс» на 3-му поверсі ТЦ «Варшавський» в квітні 2018-го року у Луцьку. Перший заступник голови Луцької міської ради Григорій Недопад, начальник управління ДМС у Волинській області Іван Войцешук та старший інспектор паспортного сервісу Юлія Станкевич перерізали стрічку і відкрили двері оновленого центру на вулиці Конякіна, 30. Але відмііність від чернігвського, в тому, що послуги в ньому буде надавати ДП Документ і брати з лучан по 400 гривень за паспорт та по 350 за страховку, а про саму міграційну службу в матеріалі скромно сказано: "незабаром і міграційна служба переїде в оновлене приміщення". На цьому фото те саме офіційне  приміщення відділення Державної міграційної служби, яке було у Луцьку на вулиці Кравчука. Тож звісно, що містяни підуть не до цього вбого сараю, а до світлого і красивого приміщення ДП Документ. 

Така сама ситуація і в Вінниці. Це світлина з відкриття нового паспортного сервісу Державного підприємства «Документ»  від  5 березня 2018 року, на п’ятому поверсі торгівельного центру «Sky Park», по вулиці Соборній. В сттаті пишеться: приміщення площею близько 400 кв. м. з панорамним видом на центр міста відкрили: заступник Голови Вінницької ОДА Олександр Крученюк, начальник Управління Державної міграційної служби Вінниччини Борис Наливайко, директор департаменту надання адміністративних послуг ДП «Документ» Ольга Соколова, прес-секретар ДП «Документ» Володимир Поліщук.На фото нижче чекають своєї черги ті, хто не хоче переплачувати 400-750 гривень ДП Документ в приміщенні Вінницької міграційної служби на вул.Пирогова, 4. Звичайно ж, що люди, які звикли до комфорту підуть отримувати паспорт з "невеличкою" націнкою до вінницького «Sky Park», де розташоване сучасне приміщення від ДП Документ, а не до офіційної установи. Можна сказати, що завдяки справі Зеленчук відбулось блокування незаконних платних послуг з отримання паспорту для мешканців міста. Як видно, з вищевикладеного Чернігів є практично єдиним обласним центром, який викурив ДП
Документ, на додачу отримавши сучасний паспортний стіл. Не в останню чергу завдяки активістам Олександру Гашпару, та членам партії Демократичний Альянс Ігорю Андрійченко та Роману Мокроусову, які підняли проблему поборів ще в 2012-му році.

Що ж, сподіваємося і в інших сферах, де мають місце тіньові оборудки з часом все зміниться на краще.

Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Зеленчук, Демченко, Баглай, Оседач, Петришин, Карпусь, паспорт, ДП Документ

Добавить в: