Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Ярослава Дубиновська розповіла про правові нюанси при оформленні паспортів

Ярослава Дубиновська розповіла про правові нюанси при оформленні паспортів

 

Із 1 січня 2024 року в Україні подорожчали паспорти та інші біометричні документи. В Ічнянському секторі Дер­жавної міграційної служ­би України у Чернігівській області назвали нові ціни, які будуть діяти у поточному році, та підбили підсумки діяльності за минулий рік. Розмовляємо із завідувач­кою Ічнянського сектору УДМС у Чернігівській області Ярославою Дубиновською.- Із 1 січня 2024 року відбулося здорожчання паспорта грома­дянина України у формі Ю-кар- тки. На сьогодні вартість нетер­мінового документа, терміном виготовлення 20 робочих днів, коштує 504 гривні, у 2023 році було 450. Терміновий документ оформлюється 10 робочих днів і коштує 874 гривні, коштував 820 гривень.

- Чи треба доплачувати за виготовлення документа тим громадянам, які з якихось причин не встигли оформи­ти паспорта, але гроші уже сплатили?
- Ті громадяни, які звернулися на оформлення у 2023 році і вже мають оформлену заяву-анке- ту, за виготовлення паспорта не будуть доплачувати, а ті грома­дяни, які оплатили за старими цінами, але ще не звернулися за оформленням і звернуться у 2024 році, повинні будуть до­платити різницю вартості.
Оформлення первинної ID-картки у 14 років є безплатним. Термін дії такого документа - 4 роки.

- Хочу нагадати нашим чи­тачам, що Ічнянський сектор, після восьми місяців про­стою, весною минулого року відновив свою роботу. Яро­славо Леонідівно, за цей час багато відвідувачів звернули­ся до вас за послугами?
- Наш сектор відновив свою роботу 17 березня 2023 року. За цей період підрозділом офор­млено 889 ID-карток і 913 за­кордонних паспортів. Від нада­них послуг у місцевий бюджет надійшло 429 тисяч 986 гривень 20 копійок.

За цей час у паспорти-книжечки вклеїли 323 фотокартки при досягненні 25 і 45 років. Ця послуга є беплатною. Якщо до воєнного стану після виповнен­ня 25 і 45 років потрібно було у місячний термін замінити фото, то під час воєнного стану термін на вклеювання фотокартки є по­довженим до його закінчення.

Разом з тим люди самі можуть обирати: вклеювати їм фото­картку у паспорт-книжечку чи виготовляти паспорт у формі ID-картки.

- Раніше був ще один віко­вий ценз - 60 років. Зараз при його досягненні не вимагають нове фото у паспорті?
- Законодавством передба­чено вклеювання фото у 25 і 45 років. У паспорті громадянина України зразка 1994 року навіть сторінки такої не передбачено для фото у 60 років.

- А як часто змінюється ID-картка?
- Згідно із законодавством, ID-картка видається терміном на десять років. Первинна Ю-картка - на чотири. На зворотному боці документа зазначений термін дії, тож громадяни України повинні дотримуватися цього терміну^і за місяць до закінчення або після закінчення дії можуть приходити на виготовлення нової Ю-картки. Поки що на зміну Ю-картки при­ходять переважно діти, які отри­мали документ у 14 років. Якщо первинне виготовлення паспор­та було безплатним, то заміна здійснюється за оплату.

Проте є й дорослі громадяни України, які змінюють ID-картки. Причини різні: втратив, пошко­див, змінив прізвище. Зараз до нас звертається багато військо­вих. Зауважу, що військових ми завжди обслуговуємо без черги, і громадяни ставляться до цього з розумінням.

- Буває таке, що люди пу­тають ID-карту і закордонний паспорт?
- На жаль, буває. Обидва до­кументи є біометричними, але виїхати за кордон за паспортом громадянина України у вигляді ID-картки нині можна лише у Ту­реччину та Грузію, з якими у нас діє безвізовий режим перетину кордону. Для виїзду до всіх ін­ших країн українці повинні мати закордонні паспорти. Офор­млюється паспорт громадянина України для виїзду за кордон від народження. Дітям до 16 років документ виготовляється на чотири роки. З досягненням 16-річчя діти отримують доку­мент на 10 років. Хлопець чи дівчина особисто звертаються на виготовлення біометричного документа. Однак зазначу на­ступне: хоча діти й виготовляють документи особисто, але здійс­нювати перетин кордону до 18 років повинні з одним із батьків або законним представником.

- Якщо дітям надається пра­во без батьків виготовляти документи, то як часто вони вдаються до зміни прізвища, імені, по батькові. Знаю такий випадок, що мати навіть не знала, як син змінив прізвище.
- На сьогодні можна змінювати прізвище, ім’я та по батькові. Це передбачено законом. Але цю процедуру треба пройти у від­ділі державної реєстрації актів цивільного стану. Після цього на руки видається свідоцтво про зміну імені, а ми на його підставі оформлюємо новий паспортний документ.

Додам, що зараз навіть чоло­віки часто змінюють прізвища з якихось особистих причин. Та­кож є випадки, коли чоловіки бе­руть прізвища своїх дружин. До війни у нас було таких випадків близько 15.

- Зараз можна виготовити паспорт не лише за місцем проживання. Розкажіть про це більше.
- Оскільки з початком повномасштабної агресії багато українців виїхали за межі країни, то Державна міграційна служба і ДП «Документ» у країнах Євро­пи відкрили багато паспортних сервісних центрів, де люди мо­жуть виготовити або ж обміня­ти паспорти. У Польщі діє п’ять таких центрів, є в Іспанії, Німеч­чині, Туреччині. Це пересувні станції та стаціонарні відділен­ня, де наші громадяни можуть виготовити не тільки закордонні паспорти, а й паспорти грома­дян України у формі ID-картки, водійські посвідчення та розпо­чато виготовлення посвідок на тимчасове та постійне прожи­вання в Україні для іноземних громадян. Такий сервіс запо­чаткований для зручності наших громадян і він дедалі розши­рюється. Нам приходять на об­роблення документи і ми бачи­мо, що люди користуються цим сервісом. Єдина відмінність: якщо у нас виготовлення пер­винної Ю-картки безплатне, то за кордоном така послуга плат­на. На сайті ДМС постійно онов­люються дані про такі центри: в яких містах вони працюють, но­мери телефонів та адреси.

- Зараз через пошту мож­на замовити пересилання водійського посвідчення. А паспорт можна переслати?
- Так. Для зручності громадян України ДМС надає таку послу­гу. Наприклад, в Ічні людина за­мовила виготовлення докумен­та, але виїхала в іншу область. У цьому разі вона може звернути­ся до будь-якого підрозділу міг­раційної служби і написати за­яву на пересилання документа для видачі за тим місцем прожи­вання, де вона зараз знаходить­ся. Приходять і нам такі заяви і ми пересилаємо документи. Щоправда, це відбувається не за день-два, а дещо довше, та все ж такою послугою користу­ються, найчастіше внутрішньо переміщені особи.

У грудні минулого року на те­риторії України проводили­ся профілактичні заходи під назвою «Мігрант». З 4 до 22 грудня спільно працювали На­ціональна поліція, СБУ, ДМС, підрозділи прикордонної служ­би та міграційна поліція з ви­явлення мігрантів, перевірки законності перебування грома­дян інших держав на території України. Ми теж за відповідним графіком із поліцейським офі­цером громади Олександром Генці та працівниками другого відділення поліції (м. Ічня) про­водили спільні профілактичні дії з перевірки можливих місць пе­ребування іноземних громадян на території обслуговування. Виявили декількох порушників міграційного законодавства і мною були складені адміністра­тивні протоколи на загальну суму 6 800 гривень. Тому хочу наголосити іноземним грома­дянам, які проживають на тери­торії України, що їхні документи повинні бути приведені у відпо­відність до українського зако­нодавства. Наприклад, сучасні посвідки на постійне, тимчасове проживання мають термін дії, а тому треба звертати увагу на це.

Масовим порушенням в Украї­ні є і закінчення терміну дії па­спортів в іноземних громадян. Особливо це часто зустрічаєть­ся у громадян російської фе­дерації та республіки білорусь. На сьогодні такі громадяни не можуть змінити документи в Україні, оскільки у нас немає ні консульств, ні посольств краї- ни-агресора. Тому вони по­винні виїхати в інші країни, де є консульства чи посольства російської федерації і обміня­ти документи. Свідомі іноземні громадяни дотримуються мігра­ційного законодавства, обміню­ють вчасно документи і поверта­ються на проживання в Україну.

Із вересня минулого року гро­мадяни білорусі можуть заміни­ти документи безпосередньо у країні їх походження. Раніше це можна було зробити у консуль­ствах, посольствах, а з вересня минулого року ця процедура проводиться винятково у респу­бліці білорусь.

Ще раз наголошую іноземним громадянам, які проживають на території України, дотримува­тися міграційного законодавст­ва та тримати свої документи у відповідності.

Джерело: газета “Трудова слава”, Ніна Наливайко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Дубиновська, паспорт

Добавить в: