Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Видеосюжеты » Виставка народних ікон відкрилась у Новгороді-Сіверському - у музеї «Слово о полку Ігоревім» (відео)

Виставка народних ікон відкрилась у Новгороді-Сіверському - у музеї «Слово о полку Ігоревім» (відео)

Зображення ликів святих в техніці, притаманній Новгород-Сіверщині і півночі Сумщини - виставка народних ікон відкрилась у Новгород-Сіверському у музеї-заповіднику «Слово о полку Ігоревім». У виставковій залі можна побачити 71 ікону з фондів музею. Більшість з них виставляються вперше, деякі рідкісні, сказала історик Олена Радченко.У виставковій залі музею лики святих на дошках. Це народні ікони ХІХ- початку ХХ століть.

Олена Радченко, заступник директора з наукової частини музею-заповідника «Слово о полку Ігоревім»: «Народна ікона – вона писалась не по правилам, не по канонам. І зображення на ній своєрідні, вони намальовані так, як бачив це і відчував майстер. Кожна з цих ікон, які ми тут представили, вона намальована не професійним художником. Людина мала талант, але не знала канонів-правил, як правильно пишеться ікона. От їх ні з чим не сплутаєш, бо вони декоровані квітами, декоровані орнаментом якимось. Ну і ще така відмінність – це те, що на іконах, як правило, зображені не аскетичні святі, а живі люди».

Тут представлені ікони Новгород-Сіверщини та півночі Сумщини. Народні ікони – це як вишиті рушники, каже історик, у кожній місцевості свої унікальні зображення святих, свій стиль і техніка написання.

Олена Радченко, заступник директора з наукової частини музею-заповідника «Слово о полку Ігоревім»: «Ми знаємо, у свій час офіційна церква майстрів таких – вона їх називала «богомази» - вона переслідувала. І не можна було малювати такі ікони. Але їх було так багато, бо була потреба в них – вони були у кожній хаті, вони були у церквах – і ці заборони не діяли.»

Є на виставці образи, які рідко зустрічаються, каже Олена Радченко. Серед них Святий мученик Іоан Воїн.

Олена Радченко, заступник директора з наукової частини музею-заповідника «Слово о полку Ігоревім»: «Він унікальний тим, що це такий індивідуальний святий, не в кожному храмі є Іоан Воїн. До нього зверталися у ситуації, коли десь хтось щось вкрав. Вважалося, що треба звертатися до Іоана Воїна, і злодій, що вкрав, і річ вкрадена обов’язково знайдеться».

Мальованій Іконі Успіння Пресвятої Богородиці невідомий майстер надав об’єму. Образ доповнений тканиною, а сама Богородиця вирізана з окремої дошки.

Олена Радченко, заступник директора з наукової частини музею-заповідника «Слово о полку Ігоревім»:
«Така конструкція і така ікона у нас одна, вона дуже цікава. І, взагалі, ми такої не бачили ще».

Відвідувач музею з Сумщини Віктор зупиняється навпроти образа Святого Миколая.

Віктор, відвідувач виставки: «Ну от оцей мені сподобався. Я не знаю чому. Просто сподобався і все. От хочеться молитися йому».

Чоловік розповідає, до старовинних міст на екскурсії в храми їздить з п’яти років. В Новгород-Сіверський, каже, приїжджає не вперше.

Віктор, відвідувач виставки: «Новгород-Сіверський – він взагалі вражає, тому що він українське містечко, дуже історичний. Він зберіг дух з тих часів – він відчувається. А тут, в цьому залі – ікони – це взагалі. Коли бачиш стільки ікон в одній кімнаті, то якось не сприймається це як музей».

На виставці окрім ікон представлені фото з реставрації Спасо-Преображенського монастиря та ікони новгород-сіверської майстрині Олени Водлуг, вишиті бісером. Виставка працюватиме два місяці до кінця вересня.

UA: Чернігів

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: народні ікони, виставка, музей, UA: Чернігів

Добавить в:


ЦентрКомплект