Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Людям о людях » Ярослав Бих – талант, що має крилаЯрослав Бих – талант, що має крила

Ярослав Бих — молодий чернігівський піаніст, який мас свій стиль, виконавську майстерність, особливу манеру гри і, що головне, розуміння музики. Без сумніву, у світі багато талановитих музикантів, але не всі запам'ятовуються. Ярослав запам'ятовується відразу. Навіть коли він був ще маленьким хлопчиком, його від інших юних піаністів відрізняла особлива витонченість смаку та надзвичайна музикальність.

Він упевнено йде до своєї мрії, незважаючи на всі випробування долі, а їх на його шляху до музичного Олімпу було багато. Та він уміє перемагати, і численна кількість нагород міжнародних конкурсів ще раз доводить істину, що таланту, який має крила, не страшні ніякі перешкоди. Ярослав для багатьох сучасних, молодих людей має стати взірцем сили волі та наполегливості.Ми зустрілися з молодим музикантом після його великого сольного концерту у приміщенні Чернігівського філармонійного центру фестивалів та концертних програм. Красивий, стильний, сучасний, талановитий, трохи втомлений юнак погодився відповісти на наші питання. До речі, концерт, який дав Ярослав, перевершив усі сподівання слухачів. Вони були в захваті від гри молодого піаніста.

Тож знайомтеся, Ярослав Бих — талант, що має крила.

— Ярославе, Новий рік — це завжди підбиття підсумків та плани на майбутнє. Що було більш вагомим для вас у цьому році?


— Головним для мене стало продовження навчання в Німеччині, у Веймарській вищій музичній школі імені Ференца Ліста. Я перейшов у другий семестр. У цьому році я також брав участь у престижному музичному конкурсі й радію перемозі в ньому.

— Чи складно навчатися в Німеччині? Чим навчання відрізняється від занять у київській консерваторії, де ви отримали ступінь бакалавра?


— Тут цікавіше. У мене більше можливостей для заняття саме музикою. Більше вільного часу для творчості, немає великої кількості зайвих лекцій. Я можу сам обирати учбовий план та твори, які я хочу грати. Мені більше подобається такий підхід до навчання. Тут цінують твої ідеї, твої можливості та здібності й не вивчають зайвих предметів. У Європі зовсім інша система освіти. Студент не зобов'язаний виконувати всі настанови педагога, він може вислухати поради професора, але зробити так, як вважає за потрібне.

— Чи складно було вступити в цей начальний заклад?

— Конкуренція була досить велика. У Веймарській музичній школі навчаються музиканти з різних країн світу. Ми всі складали творчий конкурс, необхідно було виконати кілька творів, прочитати з листа тощо. Тут навчаються люди, які люблять музику і хочуть досягти досконалості.

— Скільки коштує навчання в Європі? Чи є у вас люди, які допомагають?

— Навчання коштує недешево. Необхідно мати майже 9 тис. євро на рахунку, щоб тобі відкрили студентську візу. На сьогодні це найскладніше питання, бо в мене немає багатих родичів та спонсорів: Разом із мамою та бабусею шукаємо вихід.

— Ви прагнете стати сольним виконавцем?

— Так, я про це мрію давно і сподіваюся, що моя мрія здійсниться.

— Скільки годин на день ви займаєтесь? Що для вас є найскладнішим — технічні завдання чи розуміння твору?

— Залежно від настрою. Максимально — б годин, щонайменше — 2 години. Для мене важливо зрозуміти зміст твору. Я спочатку слухаю твір у виконанні різних музикантів, читаю ноти, пробую грати. Я намагаюся виконувати твори, які мені подобаються та зворушують.

— Ви маєте сильний характер, наполегливість, витримку. А чи є у вас слабкості і як ви їх долаєте?

— Мабуть, як і всі, інколи лінуюсь. Колись щось технічно не вдається, відкладаю твір, хоча потім знов повертаюся.

— Чи є у вас кумир серед виконавців-піаністів? із кого ви берете приклад у музиці?

— Ні, в мене майже немає кумирів. Кожен виконавець особливий та цікавий по-своєму. Може, Ріхтер. Це дійсно чудовий виконавець.

— Сучасні молоді люди не дуже полюбляють класичну музику. Як ви вважаєте, вони її не розуміють чи не
хочуть розуміти? Що б ви їм порадили?


— Мені здається, що корінь зла в нашій системі навчання у школі. Дітей не вчать розуміти і слухати музику. Тому вони не люблять не лише класичну, а й музику взагалі. Неможливо змусити любити, та й не повинні всі її любити. Хтось може віддавати перевагу образотворчому мистецтву або театру. Мені, наприклад, музика дає можливість висловлювати свої думки та почуття.

— Де ви себе краще почуваєте — на сцені чи у класі? Чи хвилюєтесь перед виступом?

— Сцена дає гострі відчуття, мені подобається виступати перед людьми, яким цікаво слухати. Хвилююся, безперечно, але коли відчуваю, що моя гра викликає гарні емоції, отримую піднесення, і хочеться грати ще й ще.

— Що вам більше до вподоби — технічні твори чи романтичні? Чи завжди ви погоджуєтесь із викладачем у трактуванні того чи іншого твору?

— Ці речі пов'язані між собою. Хоча мені подобаються романтичні, мелодичні твори. Та якщо ти не можеш виконати щось технічно, ти поганий музикант. Як я вже казав, викладач може мені щось порадити, але вирішую все я сам.

— Чи слухаєте ви сучасну музику? Якщо так, то хто ваш улюблений співак?

— Так, я слухаю різну музику. І сучасну теж, але в мене є свої вподобання, такі як Radiohead, Placebo, Coldplay тощо.

— Чи є у вас вільний час і як ви його проводите?


— Вільного часу небагато, але, як і всі мої однолітки, я люблю спілкуватися з друзями, дивитися фільми, гуляти. Європейська спільнота досить сильно відрізняється від нашої, та я можу порозумітися з усіма. В мене багато друзів із різних країн, які навчаються разом у Веймарській школі.

— Про що ви мрієте в наступному році?

— Мрію продовжити навчання і взяти участь у кількох конкурсах. Подав декілька заявок. Чекаю на відповідь. Сподіваюся, що все вдасться.

— Бажаємо вам нових перемог і здійснення всіх мрій.


Нагадаємо, що Ярослав у 2018 році став переможцем і отримав першу премію у престижному музичному конкурсі «Euregio Piano Award International Piano Competition», який проходив у Німеччині. У цьому році портрет Ярослава прикрашає афішу майбутнього конкурсу, який проходитиме наступного року.

Крила таланту Ярослава міцніють у праці, у наполегливому прагненні до досконалості, у невпинному бажанні створити щось своє, індивідуальне та неповторне.

Марта Єлісєєва, тижневик «Чернігівські відомості» №1 (1450), 2 січня 2019 року

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Ярослав Бих, піаніст, «Чернігівські відомості», Марта Єлісєєва

Добавить в:
АрменияЦентрКомплект