школа Оптима
школа Оптима
школа Оптима
школа Оптима
школа Оптима
школа Оптима
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Людям о людях » Чернігівець Валентин Іванець зібрав колекцію з 2 тисяч застібокЧернігівець Валентин Іванець зібрав колекцію з 2 тисяч застібок

Цікаве свято відзначають щорічно 16 листопада - Всесвітній день ґудзиків, започаткований у 1938 році. Свою ж історію він відлічує з дуже давніх часів. Але найдавніші ґудзики були своєрідним предметом розкоші й використовувалися не для застібання. Для цього існували інші засоби - шнурки, зав’язки, шпильки тощо.Нині цей атрибут нашого повсякденного життя - предмет колекціонування, яке носить назву філобутоністика. Унікальні екземпляри стали навіть експонатами: таких багато в музеях Швеції, США, Польщі, Чехії. Найвідо-міша у світі колекція (близько 100 тисяч примірників) - в американському місті Нью-Джерсі. У Стокгольмському музеї основу великої колекції застібок (40 тисяч) становить дар місцевого церковного пастора. У чернігівського колекціонера Валентина Іванця в зібранні дві тисячі різноманітних ґудзиків.

А дізналися ми про це у вечірньому праймі новин каналу «1+1» 16 листопада. Тоді в гості до чернігівського колекціонера завітали кореспонденти Олександра Мітіна та Андрій Марченко.

Валентин Іванець показує їм шаблею (замість указки) на сотні блискучих кружечків. До збирання ґудзиків він прийшов від нумізматики (колекціонування та вивчення монет), фалеристи-ки (колекціонування орденів, медалей, нагородних знаків тощо) і боністики (колекціонування та вивчення паперових грошових знаків, які вийшли з обігу). Застібки виявилися цікавішими.

- З VIII ст. і до сучасності ґудзики були прикрасою, відзнакою, оберегом, - розказує колекціонер і трусить стенд. - Подивіться на ці бубонці, всередині у них - маленькі горошинки, вони й дзвеніли.

Першого ґудзика у своїй колекції Валентин Іванець і досі згадує з усмішкою.

- Побачив якось у хлопця на штанях позолоченого ґудзика з гербом Чернігова, -поринає у спомини. - Вмовляю подарувати його мені... за пляшку. Він і радий, але зметикував: штани ж спадуть! Нарешті сторгувалися - він збігав додому, зрізав ґудзика, заніс мені й отримав винагороду, на пляшку...

У колекції Валентина Іванця дві тисячі ґудзиків - застібки військових, мисливців, спортсменів, дворян. Але тепер зібрання застібок вже не його. Стенди з експонатами колекціонер вирішив передати Музею міста Чернігова, Чернігівському історичному музею ім. В. Тарновського та клубу «Колекціонер». На прощання Іванець нарядився у гетьманське вбрання. Пістоль, шабля, при повному параді. Але козацька свитка і сорочка - єдине місце в його пропахлій історією кімнаті, де ґудзики прості і чорні.

- Я, мабуть, ще не заслужив на інші.., - жартує Валентин Іванець.

Віталій Адруг, «Деснянка» №46 (731) від 29 листопада 2018

Теги: Валентин Іванець, колекція застібок, Віталій Адруг, «Деснянка»

Добавить в:
АрменияЦентрКомплект