Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Древній талісман рибалок з-під Гірманки
Рекламодателям

Радио
Радио

Древній талісман рибалок з-під Гірманки

Не так давно під час проведення земляних робіт поблизу Гірманки Чернігівського району, а це неподалік від залізничної станції Жукотки, екскаватором було порушено шар ґрунту, в якому виявилися рештки глиняного посуду дуже давніх часів. Два глечики, до речі, були цілі. В VІ–ХІІ ст. тут було поселення ранніх слов’ян.Серед знахідок – бронзова скіфська накладка-застібка, китайська монета Х ст., ремінні прикраси-накладки. А ще там була виявлена мідна підвіска діаметром 32 мм. Це розмір медалі. Древній майстер на підвісці відтворив точні копії рельєфної графіки малюнка тіла сома. Соми з подібним малюнком ловлять і нині в Дніпрі біля села Дніпровське Чернігівського району.

Сома і підвіску я, як колекціонер, придбав майже одразу – протягом одного тижня. І за звичкою сфотографував, а підвіску ще й замалював. Яке ж було моє здивування, коли виявив однаково схожі малюнки. Мабуть, власник підвіски був великим шанувальником могутнього сома і тому відтворив (або замовив комусь) це в міді. І носив потім на шиї як талісман.
До речі, за малюнком на тілі сома можна визначити вік рибини. На нашому фото сому два роки. А на підвісці малюнок трирічного річкового велетня.

Сом – це найбільша прісноводна риба в Європі, одна з найбільших у світі. Довжина тіла сома може сягати 5 метрів, вага – 100 кг. Не дивно, що сом знайшов відображення у слов’янській міфології. Він асоціювався з міфічним божком природи – водяником, котрий сам міг набувати образу велетенського сома. Звідси й народна назва риби – «риба водяного». Ще одна народна назва – «чортів кінь». За переказами, це велетенський сом, на якому їздить під час оглядин своїх володінь водяник. Сома в давнину поважали, і, цілком можливо, він міг бути талісманом, оберігати рибалок від «водяного» та від водної стихії.

Джерело: Валентин Іванець, краєзнавець Газета «Деснянка»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: «Деснянка», Іванець, краєзнавець, Жукотки, клад, знахідка, археологи

Добавить в:
 
 


Центр Комплект