школа Оптима
школа Оптима
школа Оптима
школа Оптима
школа Оптима
школа Оптима
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Людям о людях » Як у Курені сучасні козаки хазяйнуютьЯк у Курені сучасні козаки хазяйнують

Побувавши у відрядженні в Бахмацькому районі, «Деснянка» відвідала і село Курінь, яке вразило нас гостинністю, багатими традиціями й добре розвинутою інфраструктурою. Радо зустрів «деснянців» Курінський сільський голова Леонід Вдовенко. Чоловік розповів нам про село, провів екскурсію й познайомив із чудовими, життєрадісними курінцями, які люблять свій край і прагнуть його розвивати.

Село отримало таку назву за часів Вишневеччини - на початку XVII століття. Тоді на цих землях осіли козаки, які вели господарство, сіяли пшеницю, доглядали за худобою. А жили вони в куренях. Минуло вже багато часу, але й нині населений пункт умовно розділений на два курені.У селі є своя лікарня - Курдська лікарська амбулаторія загальної практики сімейної медицини, а ще два будинки культури, дві школи і два дитячі садочки та церква Святого Миколая. Розвивається тут і сільське господарство. У Курені п’ять сільгосппідприємств, найпотужніше – ПСП «Авангард», яке очолює Василь Булах. Господарство спеціалізується на вирощуванні зернових і технічних культур. Також тут розводять свиней та утримують три тисячі голів ВРХ.- Ви не повірите, але 10 років тому це підприємство було безперспективним. Тваринництва взагалі не було, а рослинництво занедбано. Однак, коли Василь Булах узяв керівництво у свої руки, справа налагодилася. Він, як добрий господар, підняв виробництво на якісно новий рівень, - розповів сільський голова Леонід Вдовенко. - І нині ПСП «Авангард» у п’ятірці найкращих підприємств Бахмаччини. А ще у Василя Булаха є своя пекарня, смачним хлібом з якої він забезпечує весь район.


Церква Святого Миколая

З цією людиною я співпрацюю вже десять років. Він очолює господарство, а я - сільську раду. Ми одразу порозумілися, бо обидва хочемо, аби Курінь процвітав. Тож уже давно спрямували свої зусилля на розвиток села. З ПСП «Авангард» сільська рада уклала соціальні угоди. Згідно з ними на допомогу селу підприємство щороку виділяє один мільйон гривень. За ці кошти у селі вже зроблено чимало.

Шкода, але з паном Василем ми не змогли зустрітися. Так сталося, що саме цього дня він поїхав до столиці у справах. Звісно, ми ще знайдемо нагоду, аби поспілкуватися з Василем Булахом. Але, мабуть, найкраще про нього розкажуть його добрі справи.

Лікуватися - доступно!

Не в кожному селі нині є свій ФАП, не кажучи вже про лікарню. Але курінцям пощастило. Щоб проконсультуватися з лікарем, їм не потрібно їхати до райцентру чи в Чернігів. У їхній Курдській лікарській амбулаторії є свої фахівці - сімейний лікар, терапевт і стоматолог та дев’ять медичних сестер.

Коли ми зайшли до лікарні, нас зустріли доброзичливі усмішки медпрацівників. Як не одужати в такій приємній атмосфері! У коридорі охайно і чисто, світлі кабінети з новеньким обладнанням, всюди квіти... Відомий хірург Анатолій Шиш, дитинство якого минуло у селі Курінь, пишався б такою славною лікарнею.

- Раніше стіни, підлога й стеля були обшарпані. Завдяки Василю Булаху, який нам допоміг із ремонтом, маємо тепер затишну лікарню, - пояснила медсестра загальної практики сімейної медицини Алла Гаврись. - Зробили нам і теплий туалет для хворих і персоналу. А ще за кошти сільської ради та за підтримки Василя Миколайовича у нас з’явився стоматологічний кабінет. Тож тепер курінці лікують зуби вдома. І в чергах у Бахмачі не стоять.


Працівники лікарської амбулаторії


Також у лікарні є своя маніпуляційна, лабораторія, аптечний пункт і фізіотерапевтичний кабінет.

- У фізкабінеті проводимо різні процедури. Курінці ходять на масаж, інгаляції, УВЧ, тубус-кварц, електрофорез. Через те, що нині медичні препарати дорожчають, людям дешевше до нас прийти, - розповіла працівник фізіотерапевтичного кабінету Світлана Сиплива.

Минулого року тут відкрили кімнату денного стаціонару, в якій розмістилося десять ліжок. Завдяки спонсорській допомозі Василя Булаха, селяни мають змогу отримувати якісне та ефективне лікування. Вдень вони перебувають під контролем лікарів, а ввечері йдуть додому.

Діти - майбутнє нації

У Курінському навчально-виховному комплексі нині здобувають середню освіту 286 учнів. Найбільше діток у першому класі - тридцятеро. У сьомому класі найменше -13 школярів. Однак усі діти дуже талановиті. У вільний від навчання час вони відвідують різні гуртки - спортивний, танцювальний, вокальний, рукоділля, а ще беруть участь в олімпіадах, конкурсах і здобувають почесні місця.


Навчально-виховний комплекс у Курені

Навчальний заклад розміщується у старенькому приміщенні - через кілька років святкуватиме вісімдесятиріччя.

Два роки тому в школі за ініціативи сільської ради було проведено капітальний ремонт. Левову частку коштів, а саме 2,5 мільйона гривень, вклав керівник ПСП «Авангард» Василь Булах. Тож курінці мають нині оновлену школу з привабливим фасадом, теплим внутрішнім туалетом, сучасною їдальнею та світлими й затишними класними кімнатами. Відремонтували також дах, перевели НВК на газове опалення. Загалом було замінено 63 батареї.

- Василь Булах - людина безвідмовна, - каже директор Курдського НВК Оксана Доліч. - Завжди намагається допомагати людям. Він любить дітей і старається, щоб їм було комфортно. Ось, наприклад, діткам було неприємно мити руки холодною водою. Ми звернулися до Василя Миколайовича, і нам установили бойлер. Тепер у кранах є гаряча вода.


Вихователь дитсадка "Сонечко" Тетяна Ворона

Торік у школі відремонтували частину коридору, в наступному планують доробити решту.

У 2013-му відкрили дошкільну групу «Сонечко», яку відвідують 22 маленьких курінців. Ремонт кімнати почали з підлоги і стелі, кошти на які надав Василь Булах. Нині у розпорядженні малечі яскрава ігрова з цікавими іграшками, книжками, комфортними меблями. Є в діток і живий куточок, у якому живуть папужки Гоша й Маргоша та морська свинка.- У нас наповнюваність 15 чоловік, але бажаючих більше, і відмовити комусь ми не можемо. Тому приймаємо всіх, - усміхається Оксана Доліч.

Завітали ми й до шкільної бібліотеки. Нині по всій Україні біда з підручниками. Належного фінансування з державної казни немає, тож люди викручуються як можуть. Проте у Курінському НВК цю проблему вирішили.- Цьогоріч із книжками нам допомогли спонсори. Зокрема, Василь Булах надав десять тисяч гривень, і ми закупили 170 підручників для учнів початкової ланки, - зазначила бібліотекар Любов Просяник. - Також у бібліотечному фонді вичерпався резерв художньої літератури. Казки, що в нас були, і ті здебільшого російською мовою. Тож Василь Миколайович подарував школярам україномовні книжки, які дітки залюбки читають.

Підмога з надійного тилу

Коли український Донбас охопила війна, курінці не стояли осторонь. В АТО нині перебувають 38 вихідців із Куреня, частина з яких працювала в ПСП «Авангард». Тож односельчани всіляко допомагають своїм землякам. Курінці активно співпрацюють із бахмацькими волонтерами й разом із ними неодноразово відправляли на Схід продовольчі товари, теплі речі. Родинам воїнів-захисників минулоріч завезли дрова, а ще надали допомогу по 500 гривень.

Василь Булах особисто опікується долею земляків, які боронять Батьківщину на Сході.

- У 2014-му за власний кошт Василь Миколайович купив хлопцям каски, бронежилет, одяг. Тим, хто отримав поранення на фронті, допомагає ліками й грошима на протезування. А ще віддав на передову УАЗ і періодично постачає запчастини на заміну, - розповів сільський голова Леонід Вдовенко.

На жаль, торік курінці отримали сумну звістку. У містечку Щастя Луганської області загинув їхній односільчанин Віктор Кеслер. З усіма почестями його поховали в центрі села біля воїнів-визволителів років Другої світової. У пам’ять про героя селяни назвали одну з вулиць його ім’ям, а до 9 Травня планують встановити меморіал, на який витратять 50 тисяч гривень. До речі, частину коштів, 25 тис. грн, виділить і директор ПСП «Авангард» Василь Булах.

Олеся Гордієнко, тижневик «Деснянка» №11 (591)

Теги: село Курень, «Деснянка», Олеся Гордієнко

Добавить в:
АрменияЦентрКомплект