Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Людям про людей » Художник із Гужівки Валерій Сігаєв продав більше 250 картин в Америку та Європу

Художник із Гужівки Валерій Сігаєв продав більше 250 картин в Америку та Європу

 

Можливо, ім’я 60-річного худож­ника Валерія Сігаєва невідоме для жителів Ічнянщини. Бо він ба­гато років мешкав у столиці, трохи у Канаді. Проте його добре знають у Гужівці, бо там народився, там знайшли останній спочинок його батьки і там наразі він живе та пише свої картини, поповнюючи власну творчу колекцію. І як професіонал стверджує, що бути художником - то велика праця. Про історію таланови­того майстра та мотиви його полотен - у нашій розповіді.- Пан Валерій - мій наставник, - корот­ко представляє митця відомий фото-майстер та наш колишній редакцій­ний колега Микола Смілик. - Наразі у своїй творчій майстерні я пишу автопор­трет. Валерій Миколайович мені у цьому допомагає. Підказує в якому місці краще зробити тінь на полотні, а в якому освіт­лити, як тонко передати штрихи.

Саме Микола Михайлович і познайо­мив нас із талановитим гужівчанином Валерієм Сігаєвим, ім’я якого захотілося відкрити для земляків.

Художником мріяв стати із дитинства

- Бувало, йду зі школи, бачу: у своєму будинку біля вікна сидить су­сід Федір Даценко та малює, - згадує художник. - Я прибігав до нього поди­витися, що він створює - подобалося. А ще мене приваблював отой запах фарб.

Дядько Федір був самоучкою, який умів змальовувати, копіювати - і в нього це непогано виходило. Малому Валерію теж хотілося навчитися ма­лювати, тож вдома брав у руки пен­зель, акварель і на папері зображував «все, що бачив». А для себе ще тоді вирішив: стане професійним худож­ником. І коли його мрія здійснилася, він написав портрет Федора Даценка.

- Я до 79-го року жив із батьками у Гужівці. Вони були колгоспниками. Вчився у місцевій школі. Потім всту­пив у Харківське державне художнє училище, далі два роки відслужив в армії. У 86-му продовжив навчання на факультеті графіки в Київському державному художньому інституті, - про свій шлях у мистецтво розповідає Валерій Миколайович. - У 92-му році, після його завершення, пішов, як ка­жуть, «на вільні хліба» та поступово почав себе відкривати.

У студентські роки пан Валерій писав картини у техніці офорт. Це коли малюнок створюється на металевій поверхні шля­хом протруювання азотистою кислотою ліній та інших елементів зображення, пі­сля чого друкується на папері. Такі роботи закупило Міністерство культури та Спілка художників. Також неодноразово свої по­лотна Валерій Миколайович представляв на різних виставках.

Валерій Сігаєв розповідає, що писав і на склі:
- У мене була дипломна робота «Україн­ські народні обрядові пісні». Потім було ще декілька робіт на склі. Але вони мають один мінус — б’ються.

Згадує, що після аварії на Чорнобильсь­кій АЕС, коли довелося відвідати атомну електростанцію, вирішив написати картину. Проте два роки ніяк не міг підійти до цієї теми - після побаченого було склад­но це зробити.

- Україна знаходиться під покровитель­ством знаку зодіаку Тільця. Коли я про це дізнався, на полотні зобразив тіль­ця, який на собі несе те село, що знахо­диться у 30-кілометровій Чорнобильсь­кій зоні. Сам тілець - із просвіченими радіацією ребрами. А з його середини стирчить той «Рудий ліс», що вигорів, - ознайомлює зі змістом філософської картини художник.

Пан Валерій також згадує, що для ічнян­ського Спасо-Преображенського храму, що почав діяти після того, як звідти пе­реїхала спортивна школа, написав ікони для іконостасу. Над створенням головних святинь працював із двома своїми одногрупниками. Наразі деякі з його ікон і досі прикрашають цей храм. Крім того, про­тягом п’яти років Валерій Миколайович розписував собор у Прилуках, також на Одещині - його рекомендували як про­фесійного майстра. Зокрема, розписував і дитячий будинок у Білій Церкві.

Картини живуть за кордоном

За своє творче життя Валерій Сігаєв створив чималий мистецький доробок. Його картини живуть в Америці, Японії, Німеччині, Греції, Франції, Нідерландах, Канаді, Кореї, росії. Звісно, твори майс­тра є і в Україні. Проте, зізнається, що все-таки здебільшого пише картини для замовників за кордон: понад 250 таких робіт точно там буде.

- Інколи за кордоном замовляли карти­ни єврейської тематики. Вони там кори­стуються популярністю. Згадую, у 90-х роках мені замовили полотно, на якому я мав написати суд над євреєм Менделем Бейлісом. «Справа Бейліса» набула міжнародного резонансу і цього чоловіка ще у 1911-1913 роках звинувачували у ри­туальному вбивстві хлопчика. Тож дещо треба було вигадувати. Було складно, бо не знав як ці люди виглядають. Друзі з телебачення допомогли з матеріалами, - ділиться пан Валерій. - Також писав картини про кантоністів - дітей, яких за­бирали із єврейських родин на військову службу. Створював роботи й про тра­гедію всього людства - Бабин Яр.

Проте, все-таки найчастіше закордон­ні поціновувачі таланту Валерія Сігаєва замовляли полотна із квітами: конвалії, бузок, ромашки, піони, калину, айстри... На них вибух кольорів, а квіти - соковиті, об’ємні, здається, що живі.

Пан Валерій не приховує, що складно бути вільним художником, заробляючи власною творчістю, але не змінює цьому принципу, бо це сенс його життя. Проте картину написати - це одне, а інше - це зуміти її продати.

- Моя колишня дружина мешкає з дво­ма синами в Канаді. Буває, їй надсилаю свої роботи. Вона їх допомагає продава­ти, - каже митець. - Крім того, за кордо­ном маю й постійних замовників. Таких, звісно небагато, проте добре, що є.

Квіти на моїх картинах - це моя Гужівка

- У мене вдома, в Гужівці, також є кар­тини. Не багато: всього десятка півтора, - зазначає земляк і гостинно запрошує у його домашню творчу майстерню. По­тім показує свій мобільний альбом. - На власні очі побачите мої натюрморти, пор­трети, квіти. Я їх написав у Гужівці. У 90-х роках писав ось ці портрети: моїх батьків, свій. Працював у графіці та живописі.

Художник згадує: коли в Україні поча­лася війна, якийсь час не міг взятися за пензель. Але потім вирішив зібратися із силами та знову творити, щоб не загнати себе у велику затяжну депресію. Наразі занурився у живопис. Пише сюжети про квіти, бо вони йому до душі: ті, що ростуть за вікном батьківської хати, на гужівських полях, у лісах. Вони радують і дивують своєю красою, а потім оживають на по­лотні: яскраві, змушують милуватися.

- Мені тут добре, - наостанок зауважує художник про рідне його серцю село. - Днями взявся за автопортрет. Це вже моя така друга робота.

Поділився пан Валерій і своїм задумом. Хоче написати картину на тему знищеного Маріуполя, про його героїчних захисників.

А на запитання, чи житиме мистецтво, адже штучний інтелект проникає у світ творчості і полонить артринок, художник без роздумів відповів:
- Мистецтво житиме. Його не мож­на оцифрувати чи зробити мертвим, бо воно має душу.Джерело: газета “Трудова слава”

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Гужівка, художник

Добавить в: