Олександр Широкий: «Якщо робота не приносить задоволення, то довго на цій посаді не затримаєшся»
Одна із найнебезпечніших, але таких необхідних професій - рятувальник. Ці люди ризикують своїм життям заради порятунку інших. 17 вересня в Україні відзначають День рятувальника. Своїм досвідом у професії надзвичайника поділився Олександр Широкий.
Олександр Широкий - провідний інспектор відділу запобігання надзвичайних ситуацій Прилуцького РУ ГУ ДСНС України в Чернігівській області. У професії майже 10 років. Вже дослужився до старшого лейтенанта.
27-річний офіцер родом із Манжосівки, що у нашій Прилуччині. А з майбутньою професію визначився, коли був одинадцятикласником. У 2014 році вступив до Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України.
- Спочатку не уявляв як проходитиме навчання за пожежним напрямком, що житиму в казармі, ходитиму в наряди на чергування, будуть навчальні полігони - як в армії. Звісно одразу було тяжко. Минув перший рік, другий. Далі - втягнувся. Закінчив бакалаврат, потім магістратуру і за направленням потрапив в Ічню, - згадує Олександр Широкий. А потім акцентує: - Рятувальник - це в першу чергу дисципліна і порядок. І поки ти навчаєшся та здобуваєш ази професії, звичка до порядку виробляється до всього - у роботі і в повсякденному житті.
«Людина героїчної професії» - так ще кажуть про тих, чия службова діяльність безпосередньо пов’язана з щоденним ризиком. У цей список можна сміливо додати рятувальників ДСНС. Не важливо, сталася природна чи виробнича катастрофа, терористичний акт або виникла інша небезпечна ситуація, здатна забрати життя людей, загони рятувальників негайно відправляються на допомогу. Це щоденна, виснажлива праця людей, які щохвилини по всій країні в містах і селах допомагають своїм співгромадянам.
І хоча сам Олександр має більше роботи з паперами, йому теж неодноразово доводилося долучатися до гасіння пожеж. До речі, у питанні технічного оснащення та матеріального забезпечення - в ічнянських вогне- борців все добре.
- Були випадки, коли одночасно зайнялися дві господарчі будівлі та два житлові будинки. У таких випадках залучаємося на допомогу вогнеборцям і ми, інспекторський склад: гасимо вогонь, розбираємо завали, - розповідає Олександр. - Тобто, коли масштабна пожежа - я теж там. Буває складно і фізично, і морально. Але тримаєш себе в руках.
Проте найчастіше виїжджає з вогнеборцями аби зафіксувати та описати загоряння, складає відповідні матеріали про пожежу і передає це вищому керівництву у Чернігів. Все треба зробити вчасно і правильно. Загалом в Олександра чимало робочих обов’язків. Крім того, перевіряє об’єкти, зокрема, й укриття щодо дотримання правил пожежної безпеки, інструктує та роз’яснює щодо поведінки у надзвичайних ситуаціях населення. А неслухняним громадянам доводиться складати протоколи. Найчастіше - за фактом спалювання сухої рослинності. Цьогоріч в Ічнянській та Парафіївській громадах вже складено п’ять протоколів. Мінімальний штраф - 3060 гривень. Якщо протягом 15 днів порушник його не заплатить, то доведеться платити удвічі більше - 6120 гривень.
- Шкода, що не всі розуміють: не можна палити суху траву. Тоді пояснюєш про заборону, закони, наслідки, - зауважує пан Олександр і водночас зазначає, що люди все ж менше стали палити зілля у житловому секторі. На позитивну статистику вплинула інформаційно-роз’яснювальна робота, яку постійно проводять інспектори ДСНС.
Згадує Олександр, як щоденно працювали і після 24 лютого 2022 року, коли орки зайшли на Ічнянщину.
- Припутні, Дорогинка, Бурімка - там фіксували пожежі від обстрілів рашистів, - пригадує Олександр Широкий. - До нас постійно приходили люди і розповідали про те, що у них спалили орки. Ми оформляли акти про пожежі. Склали десь близько 70 таких актів: то вікна пошкоджені, то дах чи сарай згорів. Фіксували пошкоджені житлові будинки. Було дуже важко, бо ми тоді із колегою працювали удвох. На даний час нас у відділі інспекції вже троє: окрім мене та Богдана Кубая нещодавно став працювати Ігор Янковенко.
- Після спілкування з дошкільнятами та учнями потім ще довго відчуваєш позитив, - зазначає пан Олександр. - Ти тоді розумієш, що познайомив їх з корисною інформацією, бо у них від цікавості та допитливості світяться очі і це дійсно тебе заряджає та приносить задоволення.
Олександр Широкий говорить, що попри різні складнощі, авторитет рятувальника серед населення високий. Це загальна тенденція у всьому світі, де служби порятунку користуються глибокою довірою народу.
Факти про ічнянських рятувальників
1. Наразі в Ічні перебувають на службі 24 рятувальники.
2. Серед ічнянських надзви- чайників - 4 жінки-диспетчерки.
3. Середній вік вогнеборців - 34 роки.
4. Серед рятувальників 5 офіцерів, які мають звання від лейтенанта до майора, та 17 осіб рядового та молодшого начальницького складу.
Професія вважається однією з найбільш відповідальних і небезпечних, проте це не знижує її привабливість.
А нещодавно інспектор отримав нові професійні навички - у Чернігові пройшов вишкіл з керування безпілотниками. Скоро дрони стануть «очима» рятувальників, які вони зможуть використовувати під час пожеж,
патрулювання, виявлення вибухонебезпечних предметів на звільненій від окупантів території, а також для пошуку людей у лісі.
Користуючись нагодою, ми поцікавилися, як здобути таку благородну і разом з тим ризиковану спеціальність рятувальника?
- Для того, щоб стати хорошим рятувальником, необхідно мати, перш за все, бажання, обов’язково - міцне здоров’я. Бути готовим працювати у складних умовах і робити все, щоб допомогти людям, котрі потрапили в біду. Важливі якості рятувальника: дисциплінованість, організованість, відповідальність, пунктуальність, рішучість, почуття обов’язку,
- зауважує Олександр. - Також треба мати ще й хорошу фізичну підготовку і бути психологічно готовим до різних ситуацій, коли рятуєш людей. Ми, інспектори, теж тренуємося, складаємо нормативи. Бігаємо, підтягуємося. Щоб завжди бути у формі.
Так, рятувальник - професія нелегка, але цікава, акцентує Олександр Широкий. А головне - потрібна! Важливо розуміти, що від дій рятувальників залежить життя людини. І ця професія не втрачає свого престижу в усі часи.
- На роботі мене підтримують колеги. А вдома - мої батьки, які завжди вчили допомагати людям. І тоді, коли я ще був оди- надцятикласником, мама й тато підтримали мій вибір у професії. Підтримує мене і моя дружина. За що я їм усім дуже вдячний. Нині я мешкаю в Ічні, в гуртожитку. Бачитися із дружиною Наталією та донькою Ніколь, якій трохи більше двох рочків, доводиться лише на вихідні. Вони живуть у Пирятині. Через специфіку моєї роботи, не завжди маю можливість приділяти ту увагу і турботу рідним, на яку вони заслуговують. Бо я обрав собі саме таку професію, - наостанок зазначив Олександр Широкий. А на питання що для нього наразі є важливим у житті, назвав три речі: родина, робота і щоб якнайшвидше нашою перемогою закінчилася війна в Україні.
Джерело: “Трудова слава”, Світлана Череп
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: рятувальник, Ічня