Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Людям про людей » Віталій Сохань — творець історії мистецтв

Віталій Сохань — творець історії мистецтв

 

Мистецтво таке різне: контрастне, емоційне, з яко­гось боку зрозуміле всім, з якогось- абсолютно аб­страктне. Але сила пензля та уява митця роблять справжні дива. Тенденції у живописному мистцеві України свідчать про те, що сучасні художники актив­но працюють у різних напрямках і, спираючись на до­свід, йдуть своїм творчим шляхом, який притаманний їхньому світосприйняттю.Погодьтеся, завжди цікаво спілкуватися з таки­ми людьми. Це викликає позитивні емоції та сприяє розширенню кругозору. Наприклад, бесіда з худож­ником допомагає побачити мистецтво іншими очи­ма. Можна дізнатися не лише про його творчість, а й про повсякденне життя. Взагалі, живе спілкуван­ня запам’ятовується надовго, бо бачити наживо то­го, хто стоїть за майстерно виконаними шедеврами - особлива магія. Звісно, ми не можемо запитати щось у Леонардо да Вінчі чи Марка Шагала, але потрібно не втрачати нагоди поговорити з людьми, які творять іс­торію мистецтва.

Нещодавно випала нагода познайомитися з над­звичайно талановитим художником та скульптором Віталієм Григоровичем Соханем, якому з легкістю вдається відчувати навколишню красу та відтворю­вати її у своїх роботах. Він належить до впевнених мистецьких особистостей, котрі самотужки вибудо­вують власне життя. Його роботи стають джерелом натхнення та предметом захоплення поціновувачів прекрасного. Віталій Григорович займається не ли­ше написанням картин, він створює неперевершені скульптури із дерева. Напевно, багато хто звертав увагу на вирізьблену із дерева експозицію при в’їзді у село Стрільники. її автором якраз є Віталій Сохань. До речі, ще одна його робота прикрашала приміщен­ня контори місцевого сільгосппідприємства. З осо­бливим завзяттям трудився талановитий чоловік над замовленнями для стрільничан, бо ж сам родом з цьо­го села. Народився у Стрільниках у звичайній сіль­ській родині.

Жага до малювання проявилася у хлоп­ця ще з дитячих років. Напевно, любов до живопису успадкував від своїх предків. Оскільки у родині бу­ли іконописці. Будучи дитиною, із захопленням роз­дивлявся чудові картини на морську тематику, які йо­му показували вчителька-сусідка. Постійно виникало бажання малювати, тому майже не випускав олівця із рук. Чоловік добре пам’ятає свій перший дитячий малюнок «Гуси-лебеді». Спочатку малював олівцями, але на цьому не зупинився.

Цікавість викликала ро­бота фарбами, та у селі не було можливості їх придба­ти. Тож одного дня разом з мамою поїхали до міста і купили палітру із 24 кольорів. Радості не було меж. Спочатку не вдавалося працювати з полотном, бо ж не мав ані знань, ані досвіду. Проте згодом, пофарбу­вавши тканину, почали з’являтися малюнки. Пізніше талановитий учень став удосконалювати свої нави­чки. У школі надавав перевагу гуманітарним на­укам. Писав вірші, прозові твори. За мистецький та­лант прозвали його художником, ніби пророкуючи майбутнє. Із вдячністю згадує Віталій Сохань свого на­ставника колишнього директора школи Віталія Гнатовича Чворду, який навчав дітей образотворчому мис­тецтву і сам полюбляв відображувати красу природи на полотні. Хоча й не мав художньої освіти, але зумів розгледіти талант у свого учня.


Учитель завжди під­тримував Віталія у прагненні творчого розвитку. Для кмітливого та здібного хлопця його уроки стали доро­говказом. Зачарований малюванням, окрилений успі­хами , юнак назавжди обрав для себе життєву мету- стати професійним художником. Після служби в армії вирішив удосконалити свої художні вміння у Заочно­му народному університеті мистецтва. Потім опанував станковий живопис у Харківській державній академії дизайну і мистецтва. Кожна людина, яка займається улюбленою справою, пам’ятає свою першу професій­ну роботу. У випадку Віталія Григоровича - це карти­на натюрморт під назвою «Свято». У 1985 році вона була експонована на виставці художника. Свій трудо­вий шлях митець розпочав на Харківському танково­му заводі художником-оформлювачем. Потім продо­вжував трудитися за фахом на машинобудівельному заводі у м. Бахмачі, де паралельно навчав дітей живо­пису. На той час на підприємстві діяв художній клас. А вже з Бахмача трудовий шлях художника проліг у м. Суми, де він працював на будівництві. До виходу на заслужений відпочинок був художником-постановником у Сумському національному академічному театрі драми та музичної комедії імені М. С. Щепкіна. Віталій Григорович впевнено крокує життєвим шляхом, обра­ним на зорі своєї юності, створюючи живописні ше­деври. Залюбки, спраглий до краси майстер пензля, зображує пейзажі, де кожне деревце, кожна квіточка чи жвавий струмок говорять поетичними та лірични­ми барвами. Його полотна- це своєрідна мова серця, яка оспівує величний український край.

У доробку ху­дожника близько 80 робіт, виконаних у стилі графі­ки, живопису тощо. Легко вдаються митцю натюр­морти, портрети. Нині більше притаманна батальна, біблійська тематика, анімалістика. Натхнення твор­чий чоловік черпає від життя. Охоче Віталій Сохань пи­ше етюди в лісі, де свою чарівну мелодію співає при­рода. Такі живописні сцени відтворюються у зимових пейзажах та росяних ранках літніх днин, які ожива­ють під пензлем. Не оминає він і теми українського села. Саме таку об’ємну роботу, де зображене сіль­ське подвір’я, як свідок минулого, вдалося побачити на власні очі. А ще художник займається реставрацією ікон, самотужки створює рами, оздоблені різьблен­ням. Подобається чоловіку працювати олійними фар­бами, пастеллю, аквареллю. Неодноразово його ро­боти експонувалися на виставках. До свого 65-річчя він також планує організувати виставку.

Як патріот, який вболіває за долю своєї країни та на­роду, він виявив бажання поповнити лави ЗСУ, але, зважаючи на вік , йому це не вдалося. Тож нині чоловік тримає свій фронт. У власній творчості він відобра­жає події в сучасній Україні. Віталій Григорович тру­диться над скульптурою «Український козак бореться з російським ведмедем», яка постане у дереві. Пла­нує завершити композицію «Дзеркало війни». А ще талановитий художник знайшов можливість займа­тися з дітьми художнім мистецтвом. Вже 7 років він із задоволенням ділиться своїми знаннями та вміннями із учнями Пісківського ЗЗСО І-ІІІст. Усе , що вміє сам, намагається передати своїм вихованцям. З його до­помогою у підростаючого покоління розвиваються творчі здібності, виявляються таланти. Всіляко спри­яє цьому директор Пісківського ЗЗСО І-ІІІст. Вален­тина Костянтинівна Євченко, яка піклується про дітей та робить все для гармонійного розвитку здобувачів освіти. Вагому підтримку закладу освіти надає керів­ник місцевого сільгосппідприємства Валерій Колоша. Саме він запропонував Віталію Соханю працювати з пісківськими учнями. У вільний від занять час майстер пензля займається оздобленням приміщення Пісківської школи. Йдучи коридорами закладу, не можливо не помітити його чудові малюнки на стінах, які гармо­нійно вписуються в стиль, додаючи ошатності.

З радістю Віталій Григорович розповідає, що хист до малювання успадкувала донька та один із внуків. Має надію, що у майбутньому хлопчик продовжить його улюблену справу.

Окрім творчості чоловік ще захоплюється садівни­цтвом. Він вирощує різні сорти яблук, груш є в його саду й ківі, інжир, кизил та інші екзотичні фрукти. Зда­ється, що цей невтомний майстер наділений таланта­ми щедрою милістю неба.

Джерело: газета "Голос Присеймів'я", від 08.09.2022, Світлана КИРИЛЕНКО

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Сохань, художник, скульптор

Добавить в: