школа Оптима
школа Оптима
школа Оптима
школа Оптима
школа Оптима
школа Оптима
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Після пологів - на роботу: батькам обіцяють гроші на нянюПісля пологів - на роботу: батькам обіцяють гроші на няню

З 1 січня наступного року Міністерство соціальної політики запускає пілотний проект «Муніципальна няня». Задля допомоги сім’ям, які користуються послугами няні, і фінансової допомоги жінкам, які хочуть раніше вийти на роботу. І неважливо, мама працює чи у декреті, вона може скористатися доглядальницею для своєї дитини. Але для цього треба з нянею укласти договір. Держава ж за роботу фахівця виплачуватиме компенсацію - 1500 гривень в місяць, відповідну постанову затвердив Кабмін.Та чи зможуть звичайні українські родини скористатися (дозволити собі) такою послугою? Відомо, що професія няні одна з найбільш висо-кооплачуваних, заробляють вони у середньому 15 тисяч гривень.


Компенсують у кінці року

Урядовці кажуть, що сума виплат буде корегуватися залежно від прожиткового мінімуму, який наразі становить близько 1500 гривень для дітей до 6 років. Компенсуватимуть родинам на умовах спільного фінансування: з державного бюджету - 25 відсотків, з обласного - 15 і найбільше з місцевого - 60 відсотків.

Щоб отримати цю допомогу, батьки мають самостійно знайти няню для своєї дитини, укласти з нею договір про працевлаштування, а наприкінці року надати підтверджуючі документи, які й забезпечать компенсацію від держави. Кошти обіцяють виплатити за весь час роботи няні тільки у кінці року через Державну фіскальну службу.

Весною в Мінсоцполітики заявляли, що скористатися нововведенням можна буде тільки тоді, якщо обоє батьків вийшли на роботу. Наразі про такі обмеження не йдеться. Компенсацію за роботу няні може отримати і та мама, яка вже вийшла на роботу, і та, яка перебуває в декреті, але користується послугами няні.

- Все прозоро і просто, - пояснюють у профільному відомстві, - батьки винаймають няню офіційно, самостійно обираючи фахівця і визначаючи умови контролю її роботи, а батькам наприкінці року буде відшкодовано за кожен місяць суму в розмірі прожиткового мінімуму на дітей до 6 років.

Послуга для дітей, яким немає трьох

Також днями міністр соціальної політики Андрій Рева відзначив; що державну допомогу по догляду за дитиною з запровадженням програми «Муніципальна няня» ніхто не скасовує. Чиновник пояснив, що в родин лишиться і державна допомога, і виплати на няню, якщо батьки захочуть скористатися її послугами.

- Хочете мати няню у декреті? Будь ласка! Хочете вийти на роботу і мати няню - буде й така можливість, - сказав Рева.

Скористатися програмою «Муніципальна няня» можна тільки тоді, якщо дитині ще немає трьох років. Тому мова про скасування декрету або декретних виплат не йдеться. Новий проект, обіцяють урядовці, не обмежуватиме права новоспечених батьків, а може тільки надати невелику допомогу.

А що з виплатами на дітей? Нагадаємо, раніше розмір залежав від того, скількох уже виховує родина. На первістка виплачували 31 тисячу гривень, на другу дитину - 63 тисячі, на третю і наступну - 127 тисяч гривень. Нині ж сума фіксована і не залежить від кількості дітей - 41 180 гривень. Це одноразова допомога при народженні - 10320 гривень і 30960 гривень, які родина рівними частинами (по 860 гривень) отримує упродовж 36 місяців.

Також з вересня в Україні батькам новонароджених почали видавати так звані «бебі-бокси» - набори з усім потрібним для малюка. Проте багато родин мають нарікання щодо якості речей, а ще невідповіднісь набору заявленої раніше суми.

Чи стане нас більше?

З початку поточного року чисельність населення України скоротилася на 64,4 тисячі осіб. За даними Державної служби статистики, станом на 1 квітня в країні проживали 42 мільйони 322 тисячі людей.

- Я хочу досягти, щоб в Україні була висока народжуваність. Українців має бути багато, -заявив Прем’єр-міністр Володимир Гройсман, анонсуючи проект «Муніципальна няня».

На словах все це звучить перспективно. Але не треба забувати, що невисокі зарплати просто не дозволяють батькам наймати няню для дитини. Пересічні громадяни, з якими ми поспілкувалися, саме такої думки щодо цього пілотного проекту.Студентка Марія (прізвище не називає):

- Я зрозуміла так: виходити жінкам на роботу, яким пропонують нещасні 6-7 тисяч, сенсу взагалі немає. їм няню просто не потягнути. Навіть якби держава компенсувала 50 відсотків, все одно невигідно. Нехай дітей виховують матері! А ось заможним родинам, яким під силу винайняти няню, ще й компенсуватиме держава... Якось несправедливо.

Продавчиня Юлія Жибер:

- Найняти можна, але чомусь не віриться, що гроші вчасно виплатять. Думаю, що скористаються цією послугою мало жінок. Не такі у нас доходи!

Пенсіонерка Наталія Нагорна:

- Вважаю, що це хороша ініціатива. Народжувати треба. У мене троє дітей і шестеро онуків. Постійно їм кажу, поки молоді-думайте про продовження. Ми колись у декретах не засиджувалися, бігали на роботу. Але тоді ж садочки працювали ледь не цілодобово, ясельні групи. Нині батькам важко, коли хворіють діти - розриваються між роботою і домом. Мовчу про тих, які не мають бабусь та дідусів, або які живуть далеко. Проблема неабияка! Няні її вирішити можуть. Були б гроші у батьків.

Приватний підприємець Віктор Грицай:

- Якби компенсували щомісяця, можна й скористатися послугами няні. Приміром, на дві-три години. Дружина б трохи відпочила, сходила б до перукарні, крамниці, зустрілася з подружками... Як на мене, це - класно. Але лишається питання: хто це все оплачуватиме?! Я стільки не заробляю.

Військовий Геннадій Шарий:

- Де ту няню шукати? Чи схоче вона офіційно підписувати договір? Наразі люди очікують на субсидії, і нащо їм додаткові доходи!? Як на мене, у нас «соціальна няня» не приживеться. Не доросла Україна. Немає у нас гідних зарплат... Зате ціни в магазинах - космос!

Молода мама Вікторія Нехай:

- Я б не хотіла, аби мою доню виховувала няня, тому це роблю сама. А на роботу ще встигну вийти. Все ж чи змогла б собі дозволити її послуги? Мабуть, ні. Моя сусідка працює нянею і за місяць отримує майже 15 тисяч гривень. Тож висновок робіть самі.

Ми відшукали няню і попросили її розповісти про свою роботу, оплату праці, а також поцікавилися, чи погодилася б надавати свої послуги тим, хто хотів би отримати компенсацію від держави.

- Мені 42 роки. Маю педагогічну освіту, закінчила місцевий інститут, - каже Ганна Саверська. - Трохи працювала у школі, а тоді -декрет,... захворіла мама. Довелося піклуватися про доньку, а потім - неньку. З роботи мусила звільнитися. Коли мама померла, повертатися у школу не захотіла. Та й вільного місця не було. Вирішила стати нянею. За десять років жодного разу про це не пошкодувала. Робота хоч і важка, але гроші хороші платять - 17 тисяч. Нині я доглядаю за хлопчиком із заможної сім’ї. Йому незабаром виповниться 2 роки. Він мене любить, і я - його. Батьки мають мережу крамниць у Чернігові. Люди зайняті. З ранку до вечора біля малого - я; годую, перевдягаю, прогулюємося на свіжому повітрі, граємося, відвідуємо заняття, масажний кабінет. А в інший час з дитиною - батьки. Інколи мені доводиться працювати у вихідні, а ще родина бере з собою на відпочинок за кордон. Де вже тільки я не була?! Чи скористаються мої роботодавці послугою «муніципальна няня»? Навряд. Нащо їм ті клопоти з документами?! Та й багатіям ті копійки великої ролі не відіграють, а звичайні родини собі няню не зможуть дозволити. Принаймні досвідчену. Хіба на кілька годин... Якби мене попросили надавати послуги соціальної няні - погодилася б. Це хороша ідея, але Чернігів занадто бідний...

Лариса Галета, «Деснянка» №47 (732) від 6 грудня 2018

Теги: проект «Муніципальна няня», Лариса Галета, «Деснянка»

Добавить в:
АрменияЦентрКомплект