Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Чернігівському базовому медичному коледжу в цьому році виповнилося 150 років!

Чернігівському базовому медичному коледжу в цьому році виповнилося 150 років!

Чи знаєте ви, що Чернігівський базовий медичний коледж, що знаходиться на вулиці П’ятницька, 42 – один з найстаріших навчальних закладів України? Заснований він був у 1868 році, як Чернігівська Земська фельдшерська школа. Тобто в цьому році коледжу виповнилося цілих 150 років!За час свого існування навчальний заклад (ЧБМК) підготував більше 20 тисяч медичних працівників: медсестер, фельдшерів, акушерок, санітарних фельдшерів, зубних лікарів, зубних техніків.Мабуть кожен з нас, прогулюючись по П'ятницькій звертав увагу на старовинну будівлю, що дивом зберіглася та згодом була відбудована після звільнення у 1943 році Чернігова від німецько-фашистських загарбників.

Дуже захотілося зайти, познайомитися з директором Миколою Михайловичем Самойленко та поговорити про історію та життя коледжу, за якими напрямками здійснюється підготовка студентів та взагалі, як йдуть справи.

Виявилося, що будівля, яку ми завжди вважали обличчям медичного коледжу, зараз потребує ремонту. І це зрозуміло, адже після останнього відновлення пройшло майже 75 років. Взагалі, коледж має ще три корпуси: один у дворі за основною будівлею, другий – на трьох поверхах обласної ради і третій – на території лікарні №1, де відбувається практика для зубних техніків.За час існування навчального закладу 12 разів змінювалася його назва та в історію увійшли 16 директорів. Нинішній 17-й директор коледжу Микола Михайлович Самойленко приступив до своїх обов'язків в листопаді 1997 року, тобто працює на цій посаді вже 21 рік. Родом він з Полтавщини, за спеціалізацією лікар стоматолог-ортопед вищої категорії. За часи роботи на цій посаді Микола Михайлович став відмінником освіти України, Указом Президента України В. Ющенка йому присвоєно звання заслуженого працівника охорони здоров’я України та ще він нагороджений почесними грамотами Кабінету Міністрів України та Верховної Ради  за заслуги перед Українським народом.

- Миколо Михайловичу, як лікар стоматолог ви вже не практикуєте? Займаєтеся тільки керівництвом коледжем?
- Практикую. Крім практики та викладацько-методичної діяльності в коледжі, я по суботах їзджу до Городні, де живе моя дружина, та як лікар-ортопед приймаю хворих. В Чернігові я працюю в коледжі та живу з молодшим сином Михайлом, який за професію провізор (старший син Олег живе в Чернігові зі своєю сім'єю).

- Розкажіть будь ласка, про ремонт історичної основної будівлі. Вона багато що бачила на своєму віці
- Звичайно. Школа-будівля спочатку була розміщена на базі благодійних закладів у 2 флігелях та пам’ятає першого директора, на той час - інспектора школи, яким був призначений старший лікар благодійних установ, доктор медицини - Демидович Петро Пименович. Тоді учнями були виключно чоловіки, стипендіати з усіх 15 повітів Чернігівської губернії, а також і своєкоштні учні. До речі в цьому році ми навіть створили музей історії нашого коледжу.В цьому ж році XXI-го століття під час злив, що пройшли в Чернігові, потрапило багато води і будівля дала тріщину. Ми заказали експертну оцінку, в результаті чого було вирішено, що приміщення коледжу не можна використовувати. Тільки після ремонту. Я звернувся в Управління охорони здоров’я, до губернатора, фінансового управління, і нам виділили 1 млн. 492 тис. гривень на ремонт.

Почали робити ремонт в серпні, але зіткнулися з іншою проблемою. Будівельники з фірми, яка виграла тендер, майже всі розрахувалися та поїхали працювати за кордон. А кваліфікованих фахівців знайти дуже важко. І доводиться нам наймати тих, хто погоджується виконати таку роботу. Сподіваємося, що ремонтні роботи будуть закінчені в листопаді-грудні.Цьому корпусу теж 150 років. Він був зроблений зі зрубу дерева, і теж потребував ремонту. Тому ми відремонтували його до 140-річчя, тобто 10 років тому.

- Яку маєте на сьогодні матеріально-технічну базу?
- Нині коледж має 4 навчальні корпуси, 16 аудиторій, 7 лабораторій, 42 кабінети, 18 з яких розташовані на базах лікувально-профілактичних закладів міста, що дозволяє на високому рівні проводити лекції, семінарські та практичні заняття.

- З якого віку можна вступати до коледжу? За якими спеціальностями здійснюється підготовка студентів?
- Вступати до нашого коледжу можна після закінчення 9-го класу, тобто з 14 років.
Прийом на навчання проводиться за спеціальностями «Медсестринство» (спеціалізації – Лікувальна справа, Акушерська справа, Сестринська справа) та «Стоматологія» (спеціалізація – Стоматологія ортопедична) на денну форму навчання. В нашому навчальному закладі є 4 відділення:
- фельдшерське;
- акушерське;
- медсестринське;
- зуботехнічне.

За спеціальностями «Медсестринство» студенти навчаються 3 роки, якщо вони вступили після 11-го класу та 4 роки, якщо вступили після 9-го. За спеціальністю «Стоматологія» навчаються 2 роки. Всі випускники по закінченні коледжу здобувають освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста.
На сьогоднішній день у нас навчається близько 700 студентів, з них 400 – на бюджетній основі, решта – за контрактом.Майбутні акушери

- Який розмір стипендії у ваших студентів?
- За новою постановою, підписаною прем’єр-міністром України, стипендію за рейтингом зараз отримують тільки 40% студентів, незважаючи на те, що добре навчатися можуть більше. Вони отримують 980 гривень. У дітей-сиріт окрема стипендія - в розмірі 2360 гривень.

- Скільки коштує навчання за контрактом? З яких областей до вас приїжджають навчатися?

Складчина
- 6800-6900 гривень за семестр (6 місяців). Наші обласні медичні заклади (Новгород-Сіверський, Ніжин, Прилуки) план прийому на бюджетне навчання виконали, а за контрактом ні, бо спроможність населення невелика. 28 чоловік не добрали.
Цього року до нас приїхали вчитися діти з Кіровоградської, Івано-Франківської, Тернопільської, Вінницької, Львівської областей. Розповідають, що їм дешевше у нас навчатися. Взагалі в коледжі половина учнів з Чернігова, половина – з областей України.

- Діти що приїжджають з областей живуть у гуртожитку? Скільки коштує місячне проживання? Де вони харчуються?
- Так, наш гуртожиток розрахований на 200 місць. В кожній кімнаті проживає по 4 студента. Гаряча вода подається 3 рази у тиждень. На кожному поверсі є кухня, де встановлено по 3 плити з чотирма конфорками. Холодильників - по одному на дві кімнати. Проживання коштує 392 гривні на місяць. Для дітей-сиріт звісно безкоштовно.
Харчуються наші студенти в їдальні, що знаходиться тут в будівлі обласної ради, та ще в нас є буфет.

- Скільки працює викладачів в коледжі?

- Сьогодні в коледжі всього 89 викладачів, з них 20 працюють за сумісництвом, 69 – штатні викладачі, 3 з яких – кандидати наук.

- Як проходить студентське життя? Чи відбуваються якісь конкурси, спортивні змагання?
- Наші студенти завжди приймають участь та стають переможцями у всеукраїнському конкурсу професійної майстерності «Ескулап», в міжнародних та обласних олімпіадах. Студенти - це наша гордість!

Наприклад, наша випускниця Руслана Тимошенко зайняла 2-е місце у такому конкурсі, закінчила медичний університет та зараз працює акушером-гінекологом в Городні. Наталія Носенок (4-е місце), Юлія Кубрак (2-е місце), Тетяна Обитоцька (1-е місце) працюють зараз медсестрами та фельдшерами у різних медичних закладах.Микола Михайлович з переможницею конкурсу «Ескулап» Тетяною Обитоцькою (1-е місце)

В цьому році команда ЧБМК зайняла 1-е місце в обласному етапі всеукраїнських змагань з безпеки життєдіяльності «Школа безпеки» та 1-е місце в обласному конкурсі «Знання правил дорожнього руху України», що проводились спільно з Управлінням освіти області, навчально-методичним центром цивільного захисту та безпеки життєдіяльності та Управлінням превентивної діяльності ГУНП в Чернігівській області.

Що стосується спортивних змагань, то команда коледжу зайняла 1-е місце у першості області з шахів, 4-е місце з настільного тенісу серед ВНЗ, 3-е місце з парк-волейболу, 1-е місце з волейболу серед молодіжних команд Чернігова, 18 студентів стали призерами, з них:
Воскресенська Марина – 1-е місце у першості області з шахів;
Шахнаразян Анна – 2-е місце у першості області з шахів;
Хрікуля Марія – 2-е місце в обласних змаганнях з настільного тенісу серед студентів ВНЗ.
Студент коледжу Руслан Бабич став переможцем чемпіонату України з кікбоксингу WAKO серед юнаків та юніорів у розділі поінт-файтинг.

Також, наші студенти кожного року беруть участь та перемагають в конкурсі художньої самодіяльності «Студентська весна».

- Розкажіть, будь ласка про ваш музей
- Так, в цьому році до 150-річчя ми відкрили кімнату-музей. Треба сказати, що вдалося це нам нелегко, було вкладено чимало зусиль. Ми «перелопатили» величезну кількість літератури, підняли з архівів багато цікавих історичних фактів, фотографій тощо. Але я дуже задоволений, так як все це багатство перейде майбутнім поколінням, які повинні знати нашу історію.У 1868 році в приміщенні основної будівлі знаходилася сама школа, спальні, їдальня і кімнатка доглядача. Було тісно, бібліотека перебувала в коридорі, викладацька була відсутня. Але Земство утримувало вихованців-стипендіатів: забезпечувало їжею, одягом, кімнатами, меблями. Як видно з історичних джерел, навчання проходило в належних умовах, було досить організованим і забезпеченим. Дореволюційною школою було підготовлено близько 800 фельдшерів.

Зараз ми створили образи тодішньої та теперішньої медичних сестер. Зробили стенди директорів, ветеранів та випускників  за весь час існування коледжу, показали як розвивалися з післяреволюційного періоду до сьогодні зуботехнічне, медсестринське, фельдшерське віділення. Показали здобуті призи та кубки за спортивні досягнення, виставили деякі види зубних протезів та стоматологічні інструменти та інше.

- Ким стають ваші випускники?
- Більшість наших випускників стали лікарями, закінчили аспірантури, захистили дисертації, отримали вчені звання кандидатів та докторів медичних наук, внесли і вносять суттєвий вклад у медичну науку.  Зараз вони працюють майже в усіх областях України та за її межами в країнах близького та далекого зарубіжжя. Лише в Чернігові працює сьогодні 2382 наших випускників, та 3431 - в медичних лікувальних закладах Чернігівщини.

10 наших випускників поїхали навчатися в Польщу та в цьому році мають вже отримати дипломи. Потім вони повинні відпрацювати 3 роки в клініці в Познані, після чого можуть їхати та працювати в будь-якій європейській країні.
Це радує і засмучує водночас, що наша талановита молодь покидає Україну. Але ж це й зрозуміло: якщо медсестра у нас отримує 2900 гривень, то в Польщі – 800 євро. А польські медсестри взагалі виїжджають до Франції та Германії, де заробітна плата становить 1500 євро.У різні роки наші випускники стають заслуженими лікарями України (тільки на Чернігівщині 8 чоловік: Білий Панас Іванович, Шурубенко Іван Федорович, Литвин Броніслав Григорович та інші). А Товстогон Анатолій Григорович взагалі служить в церкві в Масанах.

Багато випускників і сьогодні є самостійними керівниками медичних установ, працювали чи працюють у владних структурах, підрозділах Міністерства охорони здоров’я (Муха Лідія Дмитрівна), Пасталиця Світлана Василівна, Стецьков Юрій Петрович та інші.

А дехто, закінчивши інститути, університети, повернулись до рідного навчального закладу викладачами: Березан Олександра Олексіївна, Макаренко Ніна Григорівна, Койдан Ніна Яківна, Савчук Людмила Миколаївна, Рибальченко Вікторія Олександрівна та інші.

Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Чернігівський базовий медичний коледж, історія, Самойленко

Добавить в:


ЦентрКомплект