• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Скільки в дійсності отримують чернігівські вчителі?


Скільки в дійсності отримують чернігівські вчителі?

31 січня всі педагогічні колективи Чернігова були ошелешені новиною про те, що вони втрачають до 20% надбавки за престижність праці. Міська влада заявила, що на гарантовану надбавку для вчителів немає коштів.

Дуже доступно та докладно описала нинішню ситуацію вчителька англійської мови середньої школи №2 Марина Поплавська, опублікувавши 6 травня в мережі Facebook post, який починається зверненням місцевої влади до вчителів Чернігова: «Грошей немає, але ви тримайтеся!» Справжній перл!

А наприкінці вчителька заявила про вихід із профспілки, оскільки вона не хоче або не може захистити її права, та що на майбутніх виборах мера не буде голосувати за Атрошенко. Мовляв, хороший господар не прикрашає будинок за рахунок своїх домочадців. А дивлячись на систему штучного зрошення газону в сквері, вона розуміє, що трава біля будинку, який мер будує собі неподалік, йому дорожче, ніж вчителі міста.

Але ж за даними сайту Чeline, «безгрошів'я» стосується не всіх. Головний освітянин Чернігова Василь Білогура в лютому цього року отримав понад 56 000 гривень заробітної плати. Інформацію про це ЧЕline отримав з відповіді на інформаційний запит у відомство.

Як бачимо, непогана зарплата в Василя Білогура була і в 2017 році. До речі, оклад у Василя Білогура у вересні становить всього 2933,33 гривень. Зате надбавки, премії, матеріальна допомога - 20 365,22! До того ж, у вересні, Василь Білогура на оздоровлення отримав фінансову підтримку в сумі 18 000 гривень, а в лютому цього року - 19 078.
І це все це відбувається на фоні скорочення 20% надбавки вчителям. Цікаво, коли хто-небудь з учителів отримував хоча б 50% від цієї суми на оздоровлення?

Як відомо, Василь Білогура - не тільки начальник Управління освіти Чернігівської міської ради, а й депутат міськради від фракції «БПП», тобто входить в команду мера Владислава Атрошенка, більше того його кандидатура розглядалася на посаду секретаря міськради.

З огляду на всі ці факти, журналісти Gorod.cn.ua звернулися до чернігівських директорів шкіл, щоб дізнатися їхню думку про те, що відбувається. В результаті, вдалося з'ясувати лише одне. Директори шкіл підтверджують, що зарплата вчителів знизилася на 500-1000 гривень, вислуховують їх невдоволення, підтримують морально, але коментувати дану ситуацію журналістам відмовляються, щоб не псувати відносини з мером.Тому, для більш певного роз'яснення ситуації, наші журналісти вирушили в Федерацію профспілкових організацій Чернігівської області до голови міської профспілкової організації Янченко Олексія Михайловича. Але не тут-то було! Шановний захисник прав членів профспілки міста, в тому числі і вчителів, в досить у грубій формі відмовився давати інтерв'ю та «послав» до мера.
Пізніше з'ясувалося: він був злий на Чeline, які написали про те, що весь колектив школи №10 вийшов з профспілки. Насправді, це не так. Ну, і Gorod.cn.ua потрапив під гарячу руку в ракурсі: «Ви всі пишете хто зна що!», - казав чиновник.

Після цього, ми спробували звернутися до Чернігівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України. Голови Матвєєвої Тетяни Анатоліївни не було на місці. Але її заступник Дудка Ніна Валентинівна уважно вислухала з якою проблемою ми прийшли, і запросила для роз'яснення ситуації юристконсульта Лугину Олексія Володимировича, який люб'язно погодився нас проінформувати як насправді йдуть справи з надбавками і яку зарплату на сьогодні отримують вчителі.Олексій Володимирович розповів, що як тільки профспілкові органи дізнались про ситуацію, яка склалась в ЗОШ м. Чернігова щодо зменшення надбавки за престижність педагогічної праці, вони розпочали переговорний процес з приводу незаконності видання наказів щодо цієї ситуації.

Відповідно до ст. 103 КЗпП України, ч. 2 ст. 29 Закону України «Про оплату праці» та п. 3 ст. 247 КЗпП України, п. 3 ст. 38 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», зменшення надбавки за престижність педагогічної праці можливе лише після узгодження цього питання з виборним профспілковим органом і лише після повідомлення працівників не пізніш як за два місяці.

Представники профспілкових органів запропонували Білогурі В.О. підписати спільний лист на навчальні заклади, яким скасувати накази, видані у січні.

У лютому він погодив текст проекту наказу щодо відстрочення дати зменшення надбавки за престижність з січня на квітень. Таким чином, Профспілці вдалось відстояти право педагогічних працівників шкіл на 20% надбавку за січень-березень 2018 року. Сума, що збережена кожному педпрацівнику за ці три місяці, становить 45% від окладу (15% різниця надбавки за кожен місяць), а це перевищує суму профспілкових внесків сплачених за 1,5 роки.

Олексій Володимирович навіть зробив хронологію вирішення питання щодо розміру надбавок за престижність з 31 січня по 5 травня 2018 року. Та відповів на найбільш хвилюючі питання про надбавки членам Профспілки працівників освіти і науки.

Треба відмітити, що Олексій Володимирович, крім обов'язків юристконсульта добровільно займається аналітикою кожного спірного питання чи проблеми. Тому він надав найдетальнішу інформацію щодо розміру надбавок.

- Спочатку Міністерством освіти надбавки до заробітної плати вчителям були введені з граничним розміром 20%. Потім законодавство змінилось таким чином, що додали прийменник «до» і вийшло «до 20%». Тоді область недофінансовувалася, тому була чітка прив’язка до Фонду оплати праці. Коштів у Фонді по області не вистачало, тому повсюдно розрахунок заробітної плати проводився до 20% та залежно від Фонду оплати праці. Тоді міста Чернігів, Бобровиця, та ще деякі районні центри змогли утримати 20%.
Зараз же, розмір надбавки педагогам за престижність праці в місті Чернігові та Сосницькому районі становить 5%.

- Який зараз відсоток надбавки за престижність в області?


- Завдяки зусиллям місцевих громад, в області середній розмір становить 15%. Та ведеться практика постійного збільшення.

- Як правильно порахувати обсяг коштів, необхідних для покриття зарплат усіх учителів за допомогою формули освітньої субвенції?
- Формула розподілу субвенції є такою: У×1/ РНК×НП×1/18×ЗП, де
У – це кількість учнів
РНК– розрахункова наповненість класів (тобто скільки учнів у середньому навчаються в класах у середніх школах певної адміністративно-територіальної одиниці)
НП – навчальний план (кількість годин на тиждень)
18 – кількість годин на тиждень на одну ставку
ЗП – заробітна платня (на одну ставку вчителя на рік з нарахуваннями).

Починаємо з числа учнів у певній адміністративно-територіальній одиниці. Ділимо на розрахункову наповненість класів - це нам дає кількість класів у місті, наприклад. Множимо на навчальний план (кількість уроків на тиждень) – це нам дає кількість уроків для всіх учнів разом. Ділимо на 18 – отримуємо необхідну кількість учительських ставок.
Після множимо на середню зарплату за одну ставку вчителя, і отримуємо обсяг коштів, необхідних для покриття зарплат усіх учителів, які проводять уроки в певній адміністративно-територіальній одиниці протягом фінансового року.

Ця формула діє перший рік, і далі, судячи з результатів, у формулі можуть робитися певні зміни.

- Тобто, зараз держава не забезпечує освітню субвенцію?
- Саме так. Юридично ситуація вирішилась, але залишилась економічна проблема.
Освітня субвенція – це можна сказати, допомога місцевим бюджетам щодо утримання освіти. Всі розуміють, враховуючи, якщо в місті мільйони витрачаються на фонтани, реконструкції пляжів, скверів та доріг, то гроші в місцевому бюджеті є. Але ж позиція місцевої влади щодо надбавок за престижність – давати мінімум. На нараді з директорами шкіл мер міста так і відповів: «Я дійсно не знаю, що важливіше: чи привести місто в порядок, чи підвищити розмір надбавок». При цьому, директори не сказали ні слова у відповідь.
В той час, як з обласного бюджету, вперше в історії, місту було виділено дотацію в сумі 14 млн. гривень.

Щоб чогось домогтися, треба проводити акції протесту, страйки та таке інше. Але ж ми бачимо, що готовність людей замала. Тим більш, подейкують, що будуть закривати поділ класів, урізати ставки та інше. Зрозуміло, що відстоюючи надбавки, люди бояться втратити те, що мають.

- Відсоток надбавок за престижність зменшився тільки в Чернігові та області?

- Ні. Така ж ситуація виникла і в Сумах, Харкові, Полтаві, Тернополі та інших обласних центрах. І чим більше місто, тим гірше справи.

- Яка ж зарплата у середньостатистичного чернігівського вчителя?
- Дехто думає, що вчителі заробляють від 10,2 до 12 тис. гривень. Якщо вчитель вищої категорії має педагогічне звання (його мають всього 214 педагогів на місто), стаж роботи більше 20 років, завідування кабінетом, класне керівництво та інше, то дійсно, його зарплата перевищить 10 тис. гривень. Проте таких педагогів одиниці на все місто.Для розрахунку заробітної плати береться тільки ставка. Не можна робити розрахунок, якщо вчитель працює на півтори ставки та отримує близько 10-12 тис. гривень. Я зробив аналіз, як змінювалася ставка заробітної плати вчителя, починаючи з 2013 року. Враховуючи прожитковий мінімум, мінімальну заплату та базовий оклад, з 1 січня 2018 року ставки такі:
- спеціаліст (після закінчення ВУЗу) – 3471 грн.
- вчитель II-ї категорії – 3735 грн.
- вчитель I-ї категорії – 4000 грн.
- вчитель вищої категорії – 4264 грн.
Спеціалістам роблять доплати до мінімального рівня зарплати. А всім іншим вчителям до ставки додаються доплати за вислугу років, класне керівництво, перевірку зошитів.
Як свідчать аналітичні матеріали департаменту фінансів облдержадміністрації, питома вага посадового окладу в структурі вчителя м. Чернігова становить 53%. На доплати и надбавки залишається 47%.
Таким чином, простий розрахунок показав, що середньостатистичний вчитель вищої категорії у грудні 2017 року отримував 5792 грн. (оклад+47%).
Відповідно, можна порахувати і заробітну плату на сьогодні (оклад+32%), враховуючи, що посадові оклади зросли на 20%, а складова надбавок зменшилася на 15%.

- Як на вашу думку, можна сподіватися на підвищення розміру надбавки на наступний період?
- Сподіватися завжди треба. Щодо дій уряду, певні напрацювання з урахуванням формули освітньої субвенції вже будуть робитися влітку. Треба чітко розуміти - освітня субвенція – це джерело допомоги, і міська влада не може її пустити на інші цілі, крім зарплати педагогам. В Законі написано, що загальносередню освіту утримує місцева влада. Але влада не розуміє, якщо припустити, що освітньої субвенції взагалі не буде, то доведеться робити виплати за власний рахунок.
Остаточно все буде зрозуміло, коли місцева влада прийме бюджет на наступний рік.

- Щось конкретне пообіцяв пан мер вчителям?

- Ні. Тільки, якщо в бюджеті будуть гроші. До речі, стосовно того, що Атрошенко тимчасово зняв з освіти 6 млн. гривень та пообіцяв повернути, говорить про те, що гроші все ж таки є.
Що ще є плюсом. Завдяки тому, що зберегли надбавку на 3 місяці, педагоги зараз підуть у відпустки. Тобто великої втрати не буде.

Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: надбавки вчителям, профспілки, вчителі, надбавки, Білогура, Дудка, Лугина

Добавить в: