Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » СБУ вже надає вільний доступ до документів радянських спецслужб

СБУ вже надає вільний доступ до документів радянських спецслужб

Служба безпеки України вже надає вільний доступ до документів ВУЧК-ДПУ-НКВС-МДБ-КДБ (спецслужб) СРСР і готується передати архіви 1917-1991 років в Український інститут національної пам'яті.

Тетяна Гапієнко

Тетяна Гапієнко
 
- Дізнатися про долю своїх рідних можна абсолютно безкоштовно в архіві управління Служби безпеки України, – повідомила під час розмови з журналістом Тетяна Гапієнко, співробітник архіву СБУ в Чернігівській області. – Як кажуть, «не питай у Бога «за що?», а питай «для чого?». Зайвий раз про це нагадати ми вирішили якраз напередодні 82-ї річниці Голодомору – лиха, що забрало життя мільйонів наших співвітчизників. Відвідати та ознайомитися з електронними копіями документів та базами даних має право кожен громадянин. І якщо хтось схоче попрацювати з оригіналами, які знаходяться на зберіганні в архіві управління СБУ в Чернігівській області, то це можна буде зробити після розгляду письмового запиту, відповідь на який надається протягом місячного терміну …
 
Але пізніше кореспондента запевнили, що дозвіл бажаючі зазвичай отримують вже за тиждень. Тетяна Андріївна зазначила, що архів управління зберігає значні масиви документальних матеріалів: розсекречено (робота над цим тривала протягом 3 років) майже півмільйона документів, що дало можливість надати для опрацювання відвідувачам архіву 13 тисяч справ. Проголошено і основний принцип архіву: ділитися своїми скарбами з минулого для ствердження історичної правди заради кращого майбутнього, що допомагає навіть через покоління знаходити своє коріння. Всі наявні в архіві документи відкриті до послуг науковців, дослідників і простих громадян. Це стосується і громадян будь-якої країни світу. Відвідування користувачами читальної зали архіву (працює кожного дня, крім вихідних та свят), ознайомлення з довідковим апаратом і надання для користування та копіювання документів здійснюється безкоштовно.
 
Нагадаємо, що голова Служби безпеки України Василь Грицак та Директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович оголосили про початок чергового етапу виконання «Закону про доступ до архівів радянських спецслужб» – підготовки до передачі історичних матеріалів до майбутнього Архіву Українського інституту національної пам’яті. Як нещодавно стало відомо, загалом у фондах Галузевого державного архіву Служби безпеки України нараховується майже 180 тисяч одиниць зберігання (томів), створених у радянський період. Це становить 7 тисяч 172 погонних метри архівних документів. Водночас в архівних підрозділах регіональних органів нараховується понад 730 тисяч томів радянського періоду (близько 30 тисяч погонних метрів!). На сьогодні 42 фонди Галузевого державного архіву Служби безпеки України, у яких зберігаються документи лише радянського періоду, налічують понад 34 тисячі томів. Справи з датами від 1917 до 1991 року (зустрічаються і 1915 року) є різні: деякі можуть налічувати один, а деякі - до тисячі документів. В архівно-кримінальних справах трапляються документальні матеріали, які створювалися наприкінці ХІХ – початку ХХ століть і вилучалися як речові докази. Що цікаво – в архівах також зберігаються й матеріали особових справ колишніх співробітників радянських спецслужб.
 
Для допитливих нагадаємо, що архів Управління СБ України в Чернігівській області знаходиться за адресою: м. Чернігів, вул. Шевченка, 28. Працює з 9:00 до 18:00, крім вихідних та святкових днів. Телефон для довідок: (0462) 65-54-38.
 
Андрій Навродський

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Тетяна Гапієнко, архів, служба безпеки

Добавить в: