Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » На Чернігівщині зафіксували рекорд України з колекції порцелянових ляльок

На Чернігівщині зафіксували рекорд України з колекції порцелянових ляльок

 

Майстер-кухар, по­ет, заводчик і собаколюб, колекціонер, реставратор, реборніст, торговець, во­лонтер — іпостасей 54-річного Сергія Коноваленка не злічити. А недавно до них до­далась іще одна — ре­кордсмен. 15 червня в прямо­му ефірі «Ранок. Ма­рафон» його більш ніж півторатисячне цар­ство красунь з порце­ляни було визнано ре­кордом як, «Найбільшу колекцію порцеляно­вих ляльок в Україні».

ПІШОВ З ЇДАЛЬНІ — ЗАСНУВАВ МУЗЕЙ

Сергій Коноваленко — почесний член Асоціації кухарів України, переможець і при­зер багатьох всеукраїнських та міжнародних кулінарних фестивалів і конкурсів, учасник телевізійних передач. Понад 20 років завіду­вав їдальнею Добрянського лісгоспу (там ми з ним і познайомились у 2000 році). Сво­го часу заснував і вів кулінарний клас у сво­їй Добрянці на Ріпкинщині. Звідти ж (від на­зви рідного селища) і його творчий псевдо­нім, яким він підписує власні поетичні збірки, — Добрянець

Зафік­сувала це досягнення комунікаційна менеджерка Книги світових рекордів Сніжана Розсудовська, а розповів про нього журна­ліст телеканалу «1+1» Костянтин Грубич.

— Ми з Костею познайомилися на одному з міжнародних фестивалів чи конкурсів і дру­жимо вже понад 25 років, — говорить Сергій Коноваленко. — Коли Костя вперше приїж­джав до мене, то в моїй колекції не було й пів тисячі ляльок, а він у своєму репортажі вказав «500». Я телефоную йому: «500 іще немає». •«Будуть!» — упевнено відказав.

А зараз, коли він знову приїжджав, у мене тільки порцелянових ляльок — більш ніж пів­тори тисячі, а загалом у моєму музеї вже по­над 15 тисяч іграшок від дореволюційних часів до сьогодення. Це не лише ляльки, а й різноманітні заводні іграшки, машинки, паро­возики, лялькові будиночки тощо.

Музейний комплекс, який склада­ється з музею старообрядництва та музею іграшки, теж називається «Добрянець». Заснував його Сергій близько 10 років тому, коли завер­шився період його роботи в їдальні.

— Потрапив під скорочення, — уточнює. — Тоді з підтримкою нашого Ріпкинського центру зайнятості, ро­дини та друзів втілив свою мрію. Ми зі старшим сином Богданом (є ще мо­лодший, Антон) написали програму розвитку туризму в нашому районі, Центр зайнятості виділив нам фінан­сову допомогу на відкриття власної справи (близько 40 тисяч гривень), і ми заснували приватний музей. За­раз він за масштабом єдиний такий в Україні. Я купив по сусідству будинок, де раніше жила бабуся, яка сповіду­вала старообрядництво (релігійно-суспільний рух, що виник у середи­ні XVII ст. як реакція проти церковних реформ патріарха Никона. Добрянка була одним із його центрів в Україні. — Авт.). Спочатку це був лише музей старообрядництва, а потім додався і музей ляльок, своєрідний «лялько­вий дім».

ЧОГО ТІЛЬКИ НЕ ЗБИРАВ!..

Сергій завжди захоплювався ко­лекціонуванням. Збирав пачки цига­рок, пляшки зі спиртними напоями, антикваріат, пов’язані зі старовірами речі (одяг, книги, посуд, рушники).
А колекція ляльок почалась із того, що колись у Коваленків була своя крамниця сувенірів і, коли вона через нерентабельність закрилась, деякі нерозпродані іграшки лишились у них вдома. Потім була поїздка на відпо­чинок до Криму, де також у сувенірній крамниці Сергій побачив порцеляно­вих українця і українку. Та пошкодував грошей придбати їх собі; а діти, помі­тивши, як ляльки запали татові в душу, за власні кишенькові гроші купили їх і зробили йому сюрприз.

Відтоді ляльки почали «приходи­ти» до Сергія з усіх усюд. їх йому при­возять, дарують, віддають на рестав­рацію.

— Багато хто дарує мені справ­жні класні раритети, яким я даю друге життя. Реставрую будь-які іграшки — як заводні, так і целулоїдні, одне сло­во, будь-які.

Я ніколи особливо не рекламу­вався, але про мене знають і часто надсилають ляльок у подарунок. Не­давно отримав безцінний дар із Чер­кас від Вікторії Владович, Царство їй Небесне. Вона за життя назбирала велику колекцію ляльок і заповіла їх мені. Діти пані Вікторії Анна (до сло­ва, акторка Чернігівського облас­ного музично-драматичного те­атру. — Авт.), Катерина і Микола виконали її волю. Микола зі мною зідзвонився, спочатку запропонував 12 мішків, а фурою з оплаченою достав­кою прийшло... 52 мішки ляльок! Найближчим часом я планую в Чернігові персональну виставку подарунків моєму музею. Там експонуватимуться не лише ляльки, але акцент буде саме на спадщині Вікторії Владович.

У МУЗЕЙ ІГРАШКИ - НА РЕАБІЛІТАЦІЮ

У Сергієвій колекції є «Дами епо­хи», ляльки народів світу, маленькі пупсики та інші. Деякі виготовлені ним власноручно.
— Я роблю ляльки-мотанки, а ще займаюся створенням реборнів (ля­льок дитини, виконаних у натуральну величину з максимальним реалізмом. — Авт.). Навчався в реборніста, учас­ника АТО Сергія Бондаря. 

— Перших своїх реборнів — Сергія і Марусю — створив разом з учителем і тепер уже другом. Загалом же їх у ме­не вийшло більш ніж 10 (це копіткий і тривалий труд). Не продаю, бо шкода, хіба що кількох подарував.

Чи не в кожної іграшки у музеї «До­брянець» — власна історія. Тут цікаво й затишно як малюкам, так і дорослим.

— До мене в музей навіть приїж­джають на реабілітацію хлопці із зони бойових дій. Це треба бачити, які вони до і після екскурсії — зовсім різні люди. І для них це своєрідне повернення в ди­тинство...

Аналогів нашому музею в Украї­ні немає. Колись до нас їхали з усьо­го ближнього і дальнього зарубіжжя. Зараз же ми зачинені для комерційних відвідувань, робимо лише безкоштов­ні благодійні екскурсії.

Сергій показує відеовідгуки від захоплених дітей. На одному з відео хлопчик говорить:

— Дякую Вам за екскурсію, було дуже цікаво. Мені сподобалося все: Чебурашки, інші іграшки. Просимо, щоб Ви жили побільше!

Після цих слів Сергій так розчулив­ся, що подарував хлопчикові Чебураш­ку зі словами: «Я ніколи нікому не да­рував іграшок із музею, але тобі дарую — ти зміг дядька до сліз довести».

Наостанок питаю:

— Чому до точної цифри під­рахували тільки порцелянових ля­льок, а не всі-всі іграшки?
— Приїжджайте до мене на кілька днів — порахуємо разом, — сміючись запрошує Добрянець. — І скоро при­ходьте на виставку.

Джерело: газета “Гарт”, Аліна Ковальова

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: рекорд, ляльки, Коноваленко, музей, Добрянка

Добавить в: