Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Альона Щербина, фізична терапевтка: «Процес старіння кісток можна відкласти»

Альона Щербина, фізична терапевтка: «Процес старіння кісток можна відкласти»

 

Альона Щербина, фізична терапевтка відповіла на 10 запитань про хребет.— Чи правда, що коли тобі за 50, нема сенсу вживати препарати кальцію, бо він не засвоюється, а засмічує нирки?

— Не скажу, що не засвоюється зовсім. Якщо кишково-шлунковий тракт працює нормально, засвоїться, хоч і не в повній мірі. У віці 50+ рекомендують вживати кальцій з вітаміном Д. Бо цей вітамін потрібен для формування кісткової тканини. А в людей старшого віку кістки не так швидко відновлюються, як у молодих. Взагалі, я більше схиляюся до вітамінно-мінеральних комплексів. Щоб у складі були і вітаміни, і фосфор, і кальцій.

— Можна зміцнити хребет харчуванням?
— Так. Корисні ті продукти, які містять кальцій, фосфор. Риба. Молочна продукція. А саме домашній сир. Сир є також хорошим джерелом фосфору і білка. Все це сприяє міцності кісток. Корисне молоко, якщо ваш організм сприймає його. Людям, які люблять каву, відома думка, що кава вимиває кальцій з організму. Якщо ж додати в неї чайну ложку молока, процес урівноважиться. Бо молоко зміцнить наші кістки. Не любите молоко, вживайте кисломолочні кефір, йогурт, ряжанку. Їжте овочі й фрукти.

— Які фізичні вправи не зашкодять?
— Якщо будуть фізичні вправи і загартування, то можна процес старіння кісток відкласти на пізніше. Допоможуть навіть елементарні:
* Вихідне положення стоячи. Ноги на ширині плечей. Руки — на плечі. Кругові рухи плечима. 10-15 разів уперед і стільки ж назад.
* Вихідне положення те ж саме. Нахили тулуба вправо-вліво. Можна додати нахили з рукою над головою, щоб розтягувати м’язи спини.
* Вправи з гімнастичною палицею. Опускання-піднімання палиці вгору-вниз з нахилами тулуба вправо-вліво.
* Руки на пояс, і так само нахили тулуба вперед-назад, вправо-вліво.
Раджу виконувати перед дзеркалом, щоб людина бачила свою осанку і як вона тримає своє тіло.
Ці вправи можна робити всім. Але до них додаються спеціальні. Бо кожен комплекс розробляється індивідуально. Залежно від віку, маси тіла, загального самопочуття.
Фізкультура дієва у комплексному лікуванні. З фізіотерапією, медикаментами. Але навіть комплексне лікування не допоможе, якщо нема бажання вилікуватися. Якщо людина не хоче, не має мети, то і результату не буде.

— Сколіоз. Поширена патологія. Припустимо, викривлення хребта на три-п’ять градусів. Можна займатися на дошці Євмінова?
— Вважаю, що дошка нешкідлива, якщо вірно підібраний комплекс вправ і перед використанням дошки зробили правильну розминку.

— На шведській стінці при сколіозі можна висіти?
— Можна. Нетривалий час. Ми використовуємо не так висіння, як вправи біля шведської стінки. Коригуючу гімнастику біля неї, коли змінюєш положення рук, коли то однією рукою потримався, то іншою. Тоді змінюється положення спини.
Корисно лазити по цій стінці. Але треба правильно ставити ногу. Щоб перекладина була посередині стопи. Тому що сколіоз, кіфоз (дугоподібна форма грудного відділу хребта, у народі горб) — воно ж виникає на фоні неправильної постави. Від постави залежить плоскостопість. І навіть формування щелеп і правильного прикусу. Тож при виконанні вправ біля шведської стінки іде профілактика.

— Чи дієві корсети (ортопедичні бандажі)?
— Носіння корсету в стадії сколіозу тільки зменшує фізичне навантаження на хребет. На конкретне виправлення осанки не діє.
Дітям рекомендуємо носити корсет під час навчання в школі, сидіння за письмовим столом. Але носити не на постійній основі, бо м’язовий корсет нашого опорно-рухового апарату тоді слабне. Чотири години носиш — знімаєш. Робиш перерву на пару годин. Знову надягаєш. Але це, дивлячись, яка стадія сколіозу. Якщо незначна, якщо викривлення на три-чотири градуси, якщо це діти дошкільного віку, шкільного, стараємося вправами, масажем, кінезіотерапією (лікування рухом) вплинути на правильне положення тіла. Розказуємо, що люди самі повинні думати про своє здоров’я, про хребет. Адже від стану нашого опорно-рухового апарату залежить робота всіх органів.

— Який апарат бачить міжхребцеві грижі? Чи можна їх відчути руками?
— Для найточнішої впевненості, що це міжхребцеві грижі, треба тільки МРТ. Магніто-резонансна томографія. Можна й на рентгенографію, але МРТ найкраще покаже чітку локалізацію грижі, її розміри.
Лікар руками відчує тільки якщо велика грижа, випинання.
Хворому важливо не пропустити перший дзвіночок. Людина важко працює і відчуває щось недобре у відділі спини. Оніміння кінцівки раптово виникає — чи руки, чи ноги, залежно від локалізації грижі. Якщо дискомфорт тривалий час не проходить, слід звернутися до спеціаліста.
Якщо ЛФК (лікувально-фізкультурний комплекс), масаж не допомагають, то рекомендуємо робити МРТ і звертатися до нейрохірурга.

— Ортопедичні матраци. Вони дійсно такі корисні, як розповідають?
— Дійсно. Це профілактика. При сколіозі рекомендують спати саме на ортопедичних. Я зазвичай раджу середньої жорсткості.
Для дітей рекомендують ортопедичні стільчики. Зі спинкою правильною.

— Буває аномальна кількість хребців?
— Всіх хребців 33-34. Шийних — 7, грудних — 12, поперекових — 5, крижових — 5, куприкових — 4-5. Більша чи менша кількість буває, якщо під час внутрішньоутробного розвитку на плід був негативний вплив. Гормональний, інфекційний. Це патологія. І загрожує вона тим, що може порушитися функція внутрішніх органів.

— Чи ростуть кістки, у тому числі кістки хребта, протягом дорослого життя?
— Кістка росте до завершення статевого дозрівання. Але склад, щільність кісткової тканини змінюється протягом усього життя. Після вагітності товстішають кістки під дією гормонального фону. Тазові кістки змінюються. Може збільшитися розмір ноги.

Джерело: "Вісник Ч", Тамара Кравченко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: терапевт, хребет

Добавить в: