Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » У Риботині корів пасе електропастух

У Риботині корів пасе електропастух

 

Господарі годувальниць однієї сільської череди у Риботині цього се­зону вирішили відмовитися від послуг пастуха і перевагу віддали елек­тропастуху. У цілому ж по селах обох наших громад найняти пастуха коштує від 250 до 500 гривень. Найдорожчі пастухи у Риботині.Своє домашнє молоко на столі - то, звичайно, добре, але якою ціною дається те домашнє, по-справжньому знають лише ті, хто тримає у дворі годувальницю. Одна із статей витрат в утриманні корови - це плата пастуху, якого доводиться інколи, а комусь і постійно, винаймати. У кожному селі ця послуга коштує по-різному. Інший момент: по багатьох селах зараз проблем­но знайти людину, яка згодилася б пасти людську череду.

В основному пасуть по черзі - по дво­рах, подекуди - виходять на луг по два двори.

Риботин. Тут пастухи найдорожчі. Лю­дині за день роботи треба заплатити пів тисячі гривень. Хоча у селі виходять пасти по два двори, та коли хтось не може вийти на луг, мусить винаймати пастуха. В іншій риботинській череді цього сезону вирішили запровадити таке собі ноу-хау. Придбали електропастух. Розповідають, що купили його в інтернет-магазині, обійшлося це задоволення орієнтовно у шість із половиною тисяч гривень: сам електро­пастух, який розрахований охопити площу п’ять гектарів, плюс акумулятор до нього, інші деталі. Скинулися на електропасту­ха в середньому по пів тисячі гривень. «Заплатити пів тисячі на сезон і пів тисячі частіш ніж на місяць - різниця відчутна», - кажуть люди. Сказати, що годувальниці пасуться зовсім без догляду людини, не можна. Один черговий усе-таки виходить, аби підключити електропастуха, слідкувати за чередою. Поки що всі задоволені, хоча, не приховують, що спочатку певні пере­живання були.
Недешевий пастух і в Деснянському.

- Лише одна людина погоджується пас­ти людську череду, - розповідають місцеві.
- Що платимо? 400 гривень плюс шанька (торбинка), у якій обід і пляшечка.

У Шабалинові робота пастуха коштує 350 гривень. Наймаєш двох - і плати по­двійно.

У Нехаївці дві череди - дві такси. В одній череді пастух бере 350 гривень, в іншій - на сотню дешевше.

У Лукнові ціна одна - триста гривень день плюс торба з харчами. Хочеш сам паси, хочеш на ці гроші помічників клич.

Велика Атюша платить найманим працівникам по 250 гривень. Без торби на обід. Одна людина череду не втримає. Треба двох. Відповідно, якщо господарі не можуть вийти, то шукають двох пастухів і платять пів тисячі гривень.

У Рождественському теж треба викро­їти із сімейного гаманця 250-300 гривень пастуху.
Чи не найдешевше цінується робота пастуха у Вербі: день - 250 гривень. Утім на нього чекає і обід, і вечеря.

Корів по селах меншає. Виходити пасти випадає теж по-різному: чим більша череда, тим рідше мусиш бути в ролі пастуха. Є села, у яких тільки й знай, що паси корів. Лукнів. На все село лише з десяток корів. Тож і виходить, що тричі на місяць маєш бути пастухом, це при умові, якщо корова одна.

Останні роки спостерігається тенден­ція до скорочення поголів’я годувальниць у селянських дворах. Хоча говорити за всі села не можемо. Приміром, у Вербі, ка­жуть, череда залишилася на рівні минулого року. Ненабагато, але поменшало корів в Оболонні. У Риботині розповідають, що торік в одній череді було до сорока голів, нині - двадцять одна, багато хто продав годувальниць, дехто просто не виганяє на пасовище.
Атюша розповідає, що торік одна череда нараховувала 26 корів, цього сезону - лишень 13 голів. Рождественці хваляться, що торік від центру села і до Накоту назбирувалося три череди, нині - жодної. Хтось продав корову, хтось десь примудрятися припинати свою Зорьку побли­зу двору, хтось гонить її до іншої череди.

За даними Коропської дільничної лікар­ні ветеринарної медицини, у селянських дворах Коропської та Понорницької громад станом на 1 червня утримується 1 466 корів, це на 104 голови менше, ніж поза­торік. Село старіє. Люди старшого віку вже не подужають тримати худобину у дворі. Молоді по селах небагато, та вона і не го­рить великим бажанням прив’язувати себе до хати коровою. Для когось утримувати годувальницю обходиться дуже дорого.

Людмила ВЛАСКО, “Нові горизонти”

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: пастух, корови, Риботин

Добавить в: