Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » По сусідству з готелем «Слов’янський» у Новгород-Сіверському хочуть зробити притулок для біженців

По сусідству з готелем «Слов’янський» у Новгород-Сіверському хочуть зробити притулок для біженців

 

Новгород-Сіверське комунальне підприєм­ство «Чайка» — колишній будинок відпочинку «Десна» — свого часу жив насиче­ним жит­тям, але з початку 90-х пережив занепад та руйнацію. Проте в останні два місяці ситу­ація почала змінювати­ся на кра­ще...

Будинок відпочинку «Десна» — нині КП «Чайка» — раз чи два побіжно згадують на просторах Інтернету. Він знаходиться за адресою місто Новгород-Сіверський, вул.Монастирська, будинок 2, по сусідству зі славнозвісним готелем «Слов’янський», який має адресу вул.Монастирська, будинок 2а.

Типова класицистична споруда катерининських часів попри руйнування виглядає ви­шукано просто і шляхетно. Наказом Головного управління культури та туризму Чернігівської обласної державної адміністрації №10 від з 25 січня 2011 року "Катеринку" долучили до об’єктів культурної спадщини.

І навіть у друкованих довідниках радянських часів про нього є буквально пара рядків, хоча свого часу це був визначний заклад: сюди приїжджали турис­ти з усього Радянського Союзу, увечері до танцмайданчика при­ходило все місто, було людно та весело, працював спортив­ний майданчик, танцмайданчик, відбувалися конкурси, зустрічі, лекції, розваги... Будинок ремон­тували та підтримували згідно зі стандартами тих часів.

З кінця 90-х


Після розпаду СРСР життя за­кладу почало вповільнюватися, а згодом він почав занепадати.

- Останні двадцять років вза­галі відбувалося руйнування цього будинку, оскільки жодного ремонту, бодай косметичного, за весь цей час не було. На по­чатку 2000-х відремонтували лише один об'єкт — історичну пам'ятку «Катеринку», — розпо­відає нинішній директор закла­ду Володимир Сорокін. — На превеликий жаль, до сьогодні усе прийшло до плачевного стану.

Якщо заглянути в приміщення корпусів, через руйнування ча­сом важко зрозуміти, що саме тут було: кімната для проживання чи ігрова для дітей.

Надто постраждали літні дерев'яні корпуси, адже вони найчутливіші до дощу, снігу, тем­пературних перепадів.

Тема окремої розмови — «Ка­теринка», що, за легендою, пов'язана з перебуванням у місті Катерини ІІ. Це історична пам'ятка, яку впевнено можна назвати перлиною комплексу: їй притаманні класицистична стро­гість, симетрія, простота і про­порційність форм. Але й вона постраждала від занедбаності та відвертого вандалізму.

На початку 2000-х будівля була відремонтована спеціально для розміщення гостей високого ран­гу, які можуть завітати до міста. Тож і оздоблення апартаментів було відповідне. Нині ж усереди­ні — виламані двері, вкрадені розетки, розбиті кахлі, зідрані крила шпалери, вирвана проводка. Майже все, що можна було вине­сти, винесено. Серед небагатьох меблів, що лишилися, — дзер­кальна шафа.


У чому причина?

Як же так сталося, що заклад, який на початку 90-х був у робо­чому стані та повноцінно функці­онував, перетворився майже на непотріб?

До грудня 2022 року будинок відпочинку перебував на балан­сі Новгород-Сіверської районної ради. І всі ці роки об'єкт був поза увагою цієї інстанції. Але чому ж потужний ресурс, що за належно­го догляду та розвитку міг тільки збільшувати добробут міста, був на багато років просто кинутий і занедбаний? Це безгосподар­ність? Байдужість? Свідома шко­да? Відповіді на ці запитання знають особи, від рішень яких за­лежала доля цього закладу.

Початок відновлення

Наприкінці 2022 року будинок перейшов у власність Новгород-Сіверської міської ради. І з того часу тут тривають роботи. Тери­торію розчистили від непролаз­них нетрів акацій, а з корпусів, які ще придатні для відновлення, виносять мотлох та сміття.

- Сьогодні етап прибирання майже завершено, — ділиться Володимир Валентинович. — Хо­чемо ще зрівняти ґрунт на газо­нах, щоби зробити об'єкт прива­бливим для інвестора.

У планах міської ради — відро­дити об'єкт та зробити його при­вабливим для туристів, таким, що відповідатиме сучасним за­питам людей, які знають, що таке європейський комфорт і сервіс.

А зараз є наміри влаштувати тут притулок для біженців.

За словами директора закладу, концептів оновлення, ідей і ба­жання — безліч.

- Тут можна влаштувати оздо­ровчі та спа-процедури, спорт­зал, басейн, масажні та космето­логічні кабінети, сауну, більярд, тенісний корт. Усе залежить від коштів, які вдасться залучити. Тож тримаємо курс на відро­дження.

30 березня 2023 року пройшла чергова 22 сесія VIII скликання Новгород-Сіверської міської ради. На засіданні серед інших питань було розглянуто і питання припинення існування юридичної особи КП «Чайка» приєднанням її до КП «Добробут». Воно викликало багато пристрастей при обговоренні. Адже теперішній стан «Чайки» не дає змоги підприємству приносити дохід. Проте вона потребує фінансів громади на працівників, податки тощо.

Заперечення ґрунтувалися на тому, що у КП «Добробут» не відкрито відповідний КВЕД «Діяльність лікарняних закладів». Але код виду діяльності не передбачає прав чи обов’язків щодо виду діяльності, за бажання його легко відкрити. До того ж натепер фактично КП «Чайка» не може надавати послуги з лікування, тож воно збиткове. Якщо ж юрособа «Чайка» припинить існування, власником комплексу будівель підприємства була і залишається громада, яка й надалі буде вирішувати долю майна. За бажання зберегти бренд та за можливості надавати відповідні послуги пізніше можна відкрити юрособу «Чайка» та передати їй майно. Проте рішення не набрало достатньої кількості голосів, тому підприємство й надалі забиратиме ресурси громади.

Gorod.cn.ua за матеріалом газети “Сіверський край” Лесі СКРИПАЛЬ, фото Roman Shekin 

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Чайка, біженці, санаторій, Сорокін, Новгород-Сіверський

Добавить в: