4 місяці шукають 28-річного Володимира Адаменка, який зник у Зайцево
За офіційними даними, у російському полоні зараз перебувають 3,4 тисячі українських військових і цивільних. Іще 15 тисяч вважаються зниклими безвісти. Серед них і боєць 58-ї окремої мотопіхотної бригади — 28-річний Володимир Адаменко із села Гламазди на Козелеччині. 19 вересня він безслідно зник під час запеклого бою поблизу Зайцевого Донецької області. Володі немає ані в списках загиблих, ані в списках полонених.
Удома на нього з нетерпінням чекають батьки, молодша сестра Оксана та друзі. Вони не припиняють пошуків і вірять, що Володимир живий.
— Після школи Вова відучився в Куликівці на зварювальника. Трохи попрацював, а тоді його призвали на строкову службу в Нацгвардію. Це було ще у 2015-му, — розказує мати бійця, 55-річна Валентина Адаменко. — Повернувшись з армії, син влаштувався комплектувальником на продуктові склади в Броварах, де й працював до повномасштабного вторгнення. Під час бойових дій ті склади розбомбили. З роботою стало туго. Якийсь час після визволення Київщини Володя ще їздив туди, але добиратися своїм ходом було незручно. Тому влітку він розрахувався. Трохи побув удома, а потім каже мені: «Мамо, усі йдуть у ЗСУ, і я піду. Треба ж комусь країну захищати». І направився у військкомат. Пройшов медкомісію, та мобілізували його не зразу. Сказали, як знадобиться викличуть.
Подзвонили влітку. Спочатку Володю відправили кудись на Житомирщину, де відбувався відбір у Десантно-штурмові війська. За кілька діб син повернувся. Сказав, що не пройшов. Дома побув три дні і знову дзвінок. Викликали на військові навчання в Черкаську область. Вова тоді сказав: «Цього разу додому вже не відпустять. Пройду підготовку, і зразу кудись направлять».
Так і сталося. Після навчань Володимира зарахували в другу роту 16-го батальйону 58-ї мотопіхотної бригади, і вже на початку вересня він був на передовій.
- По приїзду Вова мені звідти зателефонував. Сказав, що він на Запорізькому напрямку, недалеко від окупованого Енергодара, — говорить близький друг Володимира Дмитро Шуляк. — За кілька днів іще раз подзвонив: «Ми на вагонах». Це означало, що їх поїздом перекидають на інший напрямок. Куди саме, Вова ні мені, ні рідним не зізнався. Вже коли прибули на місце, то обмовився: «Я зараз у поганій області».
Востаннє Володимир виходив на зв’язок уранці 18 вересня. Розмовляв із матір’ю.

- Син тоді заспокоїв: «Зі мною все в порядку». І попередив, що дзвонитиме рідко, — пригадує Валентина Григорівна. — Я допитувалася, де він чи хоча б у якому підрозділі (бо ми годі й цього не знали). Та Вова відповів, що телефоном такого не можна розказувати. Лише натякнув: «58».
Після цієї розмови цілий тиждень від Володі не було вістей, тож рідні почали хвилюватися. Намагалися йому додзвонитися — марно. Тоді звернулися у військкомат. Наступного дня. 29 вересня, отримали звідти сповіщення.
- Там зазначалося, що з 19 вересня Вова вважається зниклим безвісти. Пропав у районі Зайцевого під час виконання бойового завдання, — продовжує Дмитро.
- Після цього ми стали шукати хоч якусь інформацію про нього. Я перерив безліч груп у соцмережах, які спеціалізуються на пошуку зниклих безвісти бійців. Вдалося дістати контакти представників 58-ї бригади. Телефоном вони розповіли, що того дня Вова начебто зазнав кульового поранення в живіт. Товариші доправили його до бліндажу і надали медичну допомогу. Втім евакуювати в інше місце не змогли, бо повернулися в бій. Офіційного підтвердження цієї версії ми так і не отримали. У побратимів напряму теж не спитаєш, бо додзвонитися на передову майже нереально. До того ж треба знайти хоч когось, хто тоді був із Вовою. А судячи з оголошень, які я бачив в Інтернеті, 19 вересня лише з Вовиної роти пропало безвісти по 30 бійців. Із них двоє опинилися в полоні і вже повернулися. Але про Володю вони нічого не знають, бо того дня були на інших позиціях.
Щоб отримати хоч якусь достовірну інформацію про Володимира, його рідні подали запити куди тільки можна. Навіть до Офісу Президента України. Зрештою в грудні їм надійшов лист від Об’єднаного центру з координації пошуку та звільнення осіб, що діє при Службі безпеки України - у ньому сказано: «За результатами розгляду встановлено, що боєць Володимир Адаменко відповідно до бойового розпорядження командира з 12 до 19 вересня разом із двома побратимами виконував бойове завдання в районі Зайцевого Бахмутського району Донецької області. Відповідно до записів у журналах бойових дій 19 вересня з 10.40 до 19.30 в напрямку сусіднього населеного пункту Вершина відбувся обстріл із мінометів і танків по бойових позиціях українських військовослужбовців. У подальшому; під час переїзду з позицій, зафіксовано відсутність вищезгаданих оборонців України. При цьому будь-якої інформації про те, що вони загинули чи потрапили в полон, не надходило. Не встановлено обставин, які б свідчили про загибель Володимира Адаменка від вибуху чи внаслідок безпосереднього ураження снарядом. Відсутні підстави стверджувати про його смерть. Тому відповідно до законодавства з 19 вересня Адаменко перебуває в статусі зниклого безвісти».
— Раніше я весь час була як на голках, а коли прочитала листа, то на душі стало трохи легше, - каже Валентина Григорівна. - Може, Вова десь у полоні. Розказують, що тих, хто потрапляє до «вагнерівців», у списках немає, бо вони нікого туди не вносять. Тому надіюсь і вірю, що син живий. Тим більше що перед Новим роком я натрапила в соцмережах на відео з українськими полоненими, яких утримують у Горлівському СІЗО. Один із цих хлопців дуже схожий на Вову. Тільки худіший. Скільки не вдивляюся в те відео, а розгледіти обличчя до пуття не можу, бо відео поганої якості.
— Володя Вам не снився після свого зникнення?
— Було. Якось приснилося, що він із хлопцями сидить за якимось столом. І, до речі, теж схудлий. Навіть не знаю, що й думати. Та найбільше мене вразив випадок, що стався зі мною в нашому магазині. Я зайшла купити продуктів, а там була якась жіночка. Немісцева. Вона глянула на мене й каже: «Ваш синок живий. Поставте свічку і моліться за нього». Я аж отетеріла, бо бачила її вперше в житті. І продавчиня теж. Ця жінка сказала, що в селі проїздом, а в магазин зайшла, бо її немов тягло сюди. Тепер молюся Богові, щоб Вова якомога скоріше повернувся.

Джерело: газета “Гарт” від 19.01.2023, Олексій Прищепа
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.