Чи вдався картопляний сезон-2022?

 

Нарешті погода дала людям закінчити копати картоплю. Чи вдався сезон-2022 ? Якщо на початку 2000-х в нашій країні врожай бульб із гектара становив приблизно 100 центнерів з гектара, то в останні роки цей показник перевищував вже 170 центнерів з гектара. Картопляний урожай-2022 поб’є, мабуть, і минулорічні рекорди. Статистами підраховано, що в середньому місячна норма на людину – 7 кг крохмалистої, а на рік – близько 132 кг. Картоплярі Чернігово-Сіверського краю в цьому році забезпечили себе цим овочем більше, ніж достатньо – не зустрічав такого господаря, який би був незадоволений своїм урожаєм. Інша справа – вартість «другого хлібу». Так, урожай добрий, але адекватної ціни на картоплю, на жаль, немає – продають бульбу по собівартості, а то й нижче за неї. І той, кому війна не дала займатися городніми справами, каже, що не пожалкував, бо придбати восени різних овочів виявилося дешевше, ніж витрачатися й вирощувати свій урожай.

Але справжнім господарям, тим, яким не байдуже було до своїх земельних ділянок, не сиділося впродовж і цього агросезону. Вони, не дивлячись ні на що, продовжували займатися звичною справою і отримали бажаний результат.

- Копання картоплі цьогоріч трішки відтермінувалося через те, що пізніше її посадили – весняна вологість завадила зробити це у звичні строки, - ділиться своєю думкою мешканець селища Холми, що на Чернігівщині, Сергій Кубрак. – Але урожаєм загалом задоволений. Під картоплю в цьому році виділив 8 сотих. Вирощую п’ять сортів: від надранньої «Рів'єри» до пізнього «Коннекту». Всі мої сорти мають чудові сортові якості, адже придбав їх свого часу як елітні в спеціалізованих торгівельних точках. Не відкрию великого секрету, коли скажу, що запорука доброго урожаю – хороший посадковий матеріал. Наврожаїли вони мені від 1:10 до 1:12, тобто потенціал у цих сортів великий – буду й надалі саме їх вирощувати. Земельку під картоплю я удобрюю органікою. Всі сорти саджу окремо, з міжряддям у 70 сантиметрів. Щодо агротехніки, то двічі бороную, потім прополюю міжряддя і обов’язково – обгортаю. Звичайно, борюся й з колорадським жуком. Цього літа він лютував завзято, тому обробляв двічі. Копаю в суху погоду, даю день-два вилежатися і заношу в погріб на зберігання.Олексій Корюка з Корюківщини вирощує крохмалисту стільки, скільки себе пам’ятає. Багато сортів перепробував, але в останні роки вирішив зупинитися на сортах «Беллароза», «Гранада», «Королева Анна», «Тайфун», «Пікассо» і «Коннект».

- Картопля цих сортів абсолютно задовольняє потреби сім’ї впродовж всього агросезону, - стверджує Олексій Володимирович. – Як рання, так і пізня добре себе зарекомендувала. Ранню, щоправда, в цьому році трішки пошкодили капустянка та лічинки хруща. У минулі роки якоїсь критичної присутності цих шкідників не помічав, тому особливих заходів по їх знищенню не проводив, за що й поплатився частиною урожаю.Висаджував насіннєвий матеріал десь всередині травня, бо весняні дощі і, як наслідок, – перезволожений ґрунт на земельній ділянці не дали зробити це раніше. Площу під картоплю удобрюю органікою перед самою оранкою, а під час саджання в кожну лунку вношу ще й по стакану деревного попелу, змішаного з подрібненою яєчною шкаралупою. Часто бачив, як дехто саджає дрібним насіннєвим матеріалом і не розумів таких «господарів». Я ніколи так не роблю – на насіння відбираю не менші за куряче яйце картоплинки, щоб рослинці було звідки брати поживні речовини на початку вегетації. Обов’язково борюся з бур’янами, колорадським жуком, а віднедавна – ще й з дротяником. У міру зростання стебел двічі обгортаю – основний урожай зав’язується якраз у нагребеній на рослину землі. Урожай у цьому році радував – не мало викопав таких екземплярів, які заважили більше кілограма. Були й чудернацько-смішні «експонати» – прямо шедеври мистецтва матінки-природи… Копаю крохмалисту обов’язково в суху погоду і чисту від землі закладаю на зберігання. Насіннєву картоплю зберігаю окремо від решти.Мешканка Корюківки Валентина Батюк вирощує лише один сорт картоплі, але – перевірений роками.
- Я оце з року в рік зарікаюся, що буду садити менше городини, але як приходить весна, то про свої обіцянки забуваю, - сміється городниця. – Ну, як же відмовитися від картоплі, яка щороку тебе радує? Я уподобала для себе «Белларозу», яку завела років з десять тому. Цьогоріч вона видалася дуже врожайною. Та й смакові якості її мені до вподоби. Картопля моя не пошкоджена хрущами, як багато хто скаржиться, бо колись провела відповідні агротехнічні заходи проти цього шкідника. Саджати, полоти, обгортати й порскати жука намагаюся у відповідні строки, без запізнень,тому картопелька мені віддячує за турботу – родить щедро…

Ще одна мешканка Корюківщини пенсіонерка Ніна Вертюх саджати, полоти, огортати й копати картоплю наймає сусіда-тракториста. Під основну культуру виділила 10 соток.- Затрати, звичайно, великі, але що ж вдієш, коли вже сил немає все це вручну робити? – бідкається господиня. – Добре, що колись корів тримала, так город добре удобрений, а то й не знаю, якою б «золотою» була б картопелька в цьому році, якби ще й за перегній платити довелося! Головна ж умова доброго урожаю це – доглянутий город! Сортів картоплі у мене багато перебуло, залишала ті картоплинки, у кущах яких було найбільше урожаю. Тепер он всі вже перемішалися між собою – сортності вже не притримуюсь. Вродила так добре, що тепер не знаю куди й дівать! Оце з кицькою тепер і клопочемося над тим, як нашу бульбу збуть…

Так, селяни нині переживають через те, що не вдається продати рештки свого урожаю, бо ніякі заготівельники-закупники в цьому році не їздять. І все – через війну. Раніше їхню бульбу забирали й везли в ті регіони, де зараз тривають активні бойові дії. Як їм тепер бути з повними погребами вього вирощеного?

Андрій Навродський

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: картопля

Добавить в: