Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Районні газети в УРСР виконували суто ідеологічні завдання

Радио
Радио

Районні газети в УРСР виконували суто ідеологічні завдання

 

4 лютого 2022 року газеті «Життя Семенівщини» виповнюється 90-років. На різних історичних етапах невеличкі районні газети мали різні завдання, по-різному впливали на життя людей. У циклі публікацій, присвячених ювілею нашої газети, ми розповімо про основні історичні етапи її розвитку, поміркуємо над тим, яким буде майбутнє друкованих ЗМІ в епоху інтернету. Нам також дуже цікаво почути думку читачів районки про газету «Життя Семенівщини».


перший редактор Семенівської районки Кіщенко біля друкарського верстату

Перший номер побачив світ 4 лютого 1932 року

Як і більшість інших районок створених на початку 1930-х років, се-менівська газета «Життя колгоспника» була інструментом поширення більшовицької ідеології, боротьби з тими верствами населення, які не поспішали вставати під знамена більшовиків-комуністів. У сільській місцевості це в першу чергу стосувалося проведення колективізації, боротьби із заможними селянами, які не поспішали здавати своє майно до колгоспів та не виконували державних планів хлібозаготівель тощо.

В умовах практично повної відсутності інших засобів масової інформації друковані ЗМІ мали забезпечити ідеологічною інформацією (можна навіть сказати пропагандою) населення, сформувати із пересічної людини свідомого радянського громадянина. Саме з такою метою і була заснована Семенівська районна газета «Життя колгоспника», яка по суті була друкованим органом районного комітету партії більшовиків. На жаль, першого номеру нашої газети автору цього матеріалу побачити поки що не пощастило. Але в одному із архівних документів є дані, що він вийшов 4 лютого 1932 року. Зберіглося і фото першого редактора газети Кіщенка за типографським верстатом, зроблене 1 лютого 1932 року.

Якість друку перших газет була невисокоюЯкість друкарського обладнання, а відповідно і якість газети в той час була не зовсім високою, тим більше працівникам газети та типографії слід було освоювати нову техніку. Тож перші номери були надруковані на невисокому технологічному рівні. Через те, що друк відбувався за допомогою набірних шрифтів, траплялося, що літери друкувалися у перевернутому вигляді тощо.

Перші редактори газети та керівники типографії, як правило, були приїжджими, адже місцеві жителі не були знайомі з технологією випуску газети. Більш того, редактор призначався райкомом партії за погодженнями з різними інстанціями.Технологія друку фото в місцевих газетах у 1930-ті роки була недосконалою, тому і фотознімків в районці в той час було дуже-дуже мало. Натомість, розміщувати малюнки було набагато простіше, тож у газетах публікувалося чимало карикатур, які, як правило, були покликані висміювати невміння окремих керівників чи колективів належним чином виконувати поставлені державою завдання. Після того, як натяк за допомогою карикатури «не допомагав», керівника звільняли, він також міг «загриміти» на декілька років до в'язниці.

Газета «Жизнь колхозника» перед друком перевірялася цензором з райкому партії. На деяких номерах післявоєнної районки, які зберігаються в місцевому архіві є штамп «Перевірено цензурою». Щодо довоєнних номерів районки, то в Семенівці їх немає. Перед вступом нацистських окупантів до Семенівщини районний архів, у тому числі і підшивки газети «Жизнь колхозника», переховували в неналежних умовах, тож він був повністю знищений. Довоєнні номери нашої районки у неповному обсязі є у декількох провідних бібліотеках колишнього СРСР та України в обласному архіві.

Від нищівної критики селян до карикатур та частівок

У перші два роки свого існування головними темами, які висвітлювалися в районці, були питання колективізації, виконання планів хлібозаготівель, розгромна критика тих селян, які не здавали своє майно і не й шли до колгоспів, хто не виконував планів здачі зерна державі. Усі ми пам'ятаємо, що саме у ці роки в Україні був страшний голодомор. Після того, як основний опір селян було подолано, і більшість з них стали колгоспниками, тематика газети дещо змінилася. Як йдеться в «Ілюстрованій історії Се-менівського краю», яка побачила світ у 2020 році, найбільш актуальними питаннями, які в середині 1930-х років висвітлювала районна газета, були теми купівлі різних облігацій державної позики, партійних чисток, також публікувалися офіційні матеріали про діяльність керівництва та заклики до виконання рішень партії та уряду.

Практично в кожному номері райони була критика тих, хто не виконував планові завдання або припускався інших порушень. Два роки наша газета видавалася українською мовою, а з лютого 1934 року і до кінця 1990-х - російською. У газеті стали частіше з'являтися карикатури (фото 3), а з середини 1930-х років стали застосувати й такий пропагандистський прийом, як частівки: Не пойду за Федю замуж, Сколько бы не сватали: Как прогульщика в газете, Его пропечатали.Все частіше в районці почали публікувати статті про успіхи в роботі, зокрема про те, що до свята 1 Травня 1935 року в с. Жадове відкрили пологове відділення для колгоспниць. Зрідка в газеті розміщували оголошення, про втрату різного виду документів, матеріалів рекламного характеру, тим більше привітань не було. Щодо некрологів, то їх розміщували тільки по високо-посадовцям союзного або місцевого значення.

Районна газети в післявоєнні десятиліття

Після звільнення нашого району від нацистів, які в часи свого панування видавали в Семенівці окупаційну газету «Голос освобожденной Северщины», наприкінці 1943 року відновився випуск нашої районки. Перші два місяці вона виходила під назвою «Освобожденная Семенов-щина», а потім повернула свою стару назву «Жизнь колхозника», яку мала до 1961 року. У 1944 - 1945 роках, а також у перші післявоєнні роки, однією із головних в газеті стала тематика післявоєнної відбудови рідного краю. У 1950х - на початку 1960-х роках в районці все частіше повідомлялося про перші післявоєнні новобудови, у газеті почали також з'являтися матеріали на історичну тематику. Поліпшилася технологічна база друку районки, що дозволило друкувати більше фото, зокрема й передовиків виробництва. Карикатури також залишалися популярним способом критики різних недоліків.

У 1962-му - на початку 1963-го роках Семенівщина не мала власної районки, тут розповсюджувалася газета «Радянське Полісся», яка видавалася в Новгород-Сіверському. У цей час почастішали публікації антирелігійного характеру, наприклад, засуджувалося керівництво Соборо-Бого-родицької церкви, яка діяла в Семенівці до початку осені 1962 року, нищівній критиці піддавалися баптисти з Костобоброва тощо.

Втім, скоро стало зрозуміло, що Новгород-Сіверська газета не може у повній мірі задовольнити потреби мешканців Семенівщини, і з березня 1963 року під назвою «Красное знамя» було відновлено випуск нашої районки. Але про це читайте в наступному історичному матеріалі, присвяченому 90-річчю газети «Життя Семенівщини».

Далі буде.

Районна газета «Життя Семенівщини» №1 (10923) від 6 січня 2022, Едуард Асмаковський

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: газети, історія

Добавить в:
 
 


Центр Комплект