Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » У державних нотаріусів — черга, у приватників — порожньо

Радио
Радио

У державних нотаріусів — черга, у приватників — порожньо

 

У центрі Борзнянської громади — чотири нотаріальні точки: державна нотаріальна контора, завідувач — Олександр Артеменко, і три приватники: Тетяна Лиман, Тетяна Лукаш та Олег Хайлук. На понад 16 тисяч населення. До порівняння, населення Срібнянської громади — близько 11 тисяч жителів, але нотаріус лише один. Із чим же ідуть до популярної у Борзні контори?17 вересня близько десятої ранку біля дверей Борзнянської державної нотаріальної контори дійсно черга. Люди зі стосами документів.

Брати-Божки у нотаріальній конторі втретє. Обидва родом з Борзнянщини, з Хорошого Озера, та давно перебралися в Київ. Сміються, що електричка ходить, то й повиїжджали.

— У Хорошому Озері наші пуповини закопані, — ностальгує 64-річний Анатолій Божок. — Третій раз приїхали. Перший раз подавали документи на спадщину, другий — у «білий дом», потім знову до нотаріуса. Геморой прямо. Падуть бумажку оплатить дев’ять копійок, а послуги банку — десятка.

Тут сидимо в черзі. До нотаріуса викликають.

— Чого обрали державного?

— Бо тут приватників нема, — помиляються чоловіки.

На моє заперечення зітхають:

— Коли б знати...

Батьківські паї Божків — в оренді.

— Платять добре?

— Якби ж. За одну другу паю — 2600, — зітхає 68-річний Леонід Божок.

— У мене дача на Житомирщині. Там і конкуренція, але виплати також мізерні,— проводить паралель Анатолій Миколайович. — 3200-3300 за один пай.

— Треба продавать! — пропоную.

— Так в оренді до 2035 року, ще батько заключав договір — відмахується Анатолій Божок. — Якщо я, як господар паю, хочу розірвати договір, то я більше витрачусь, агропідприємство як нарахує своїх збитків. Продати за копійки не хочеться. Як закінчиться договір, тоді подумати можна.

— Я з тим же переоформленням батькового паю в Малій Загорівці, — гладить жовту теку з документами 55-річна Тетяна Овдієнко. — Двічі була до півроку, це вже фінальний, сподіваюсь. Черга тут завжди.

Земля від батьківського паю Тетяни Овді-єнко (продавчині магазину в Плисках) — в оренді до 2032 року. Орендар — «Дружба-Нова» («Кернел»).


— За пай платять сім тисяч гривень. А в моїх Плисках, де чорнозем, 11 тисяч гривень дають. Договір заключали ще батьки, я умов достеменно не знаю. Одне відомо, що переробить його на інший термін до 2032 року не зможу, — описує ситуацію жінка.

На сусідньому кріслі — 54-річний Олександр Денисенко з Хорошого Озера, працює зварювальником у Ніжині.

— За місяць тут другий раз, — підсумовує. — Сказали які довідки зібрать, зібрав — і знову сюди. Помітив, що на одну людину в середньому витрачають 40-45 хвилин. Пай в оренді. У довготривалій. Віддамо п’ять тисяч за оформлення — пайових стільки ж на картку пришлють. Одне на одне і вийде.

Та іншого виходу нема — не втрачати ж право власності на землю.

* * *

Приватна нотаріус Тетяна Лиман заклопотана в паперах. Та черги під кабінетом немає.

Інші приватники, Тетяна Лукаш та Олег Хайлук, мають офіси на вулиці П. Куліша, майже один навпроти одного. Двері в обох зачинені. Люди прийому не чекають. На вікні офісу Хайлука є контактний номер телефону, за яким треба домовлятися про зустріч. Подзвонила. За декілька хвилин Олег Володимирович уже на місці.

— Найпопулярніші послуги — оформлення спадщини, — коротко коментує 45-річний Олег Хайлук. — Одиниці — укладання договорів купівлі-продажу землі. Люди чекають нормальної ціни. Зараз вартість землі обраховується за нормативно-грошовою оцінкою землі. У середньому — 25-30 тисяч гривень за гектар. Тому продають тільки ті, кому вкрай потрібні гроші.

* * *

у тему

У приймальні нотаріуса сидять відвідувачі в очікуванні запрошення в кабінет. Один читає анекдот: «Поки сидів у Пенсійному фонді —постарів». Через хвилину мовчання жінка — у відповідь: «Поки сиділа у нотаріуса за оформленням спадщини, померла сама!»

* * *

Різниця — мінімальна. Справа у звичці

— Чому в державних нотаріусів — черга, а у приватних — зачинені двері?

— Різниця між державним і приватним нотаріусом мінімальна, — пояснює Олег Шерман, начальник відділу з питань нотаріату у Чернігівській області управління нотаріату Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції. — Наприклад, у державного люди з інвалідністю першої і другої групи мають право на безкоштовне отримання послуг. Також державний надає консультації органам місцевого самоврядування, на відміну від приватного. Фактично, вся різниця.

— А вартість послуг?

— Приватні нотаріуси самі регулюють вартість своїх послуг, тому вирішити деякі питання в державного обходиться дешевше. Проте говорити про разючу різницю не доводиться, бо всі зацікавлені у клієнтах. Питання в тому, що люди в сільській місцевості досі не звикли, що є приватний нотаріат, що це не настільки дорого. Відсутність черги у приватника пов’язана ще й з тим, що працюють за попередньою домовленістю. Є нотаріуси, які записують клієнтів за декілька місяців наперед. Державні, до речі, також, але часто люди ідуть до них і в порядку живої черги.

"ВісникЧ" №40 (1847) від 7 жовтня 2021, Вікторія Товстоног

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: нотаріус

Добавить в:
 
 


Центр Комплект