• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » «Садили по десять соток. За цибулю хату добудували. Тепер — тільки для себе»


«Садили по десять соток. За цибулю хату добудували. Тепер — тільки для себе»

Серединка — село за 30 кілометрів від Чернігова, убік від траси на Київ. Кожен двір тут вирощував не картоплю, а цибулю. Нею торгували. Возили в Білорусь, у Чернігів, Київ. Здавали приймальникам у місцевому магазині. Тепер вирощують для себе.— Я прийшла з Надинівки е 1966 році. Батько нас четверо дітей наробив.і вмер. Матка сама, то у 18 років треба було мені заміж іти швидше розбігатися з батьківсько хати. Так вийшла в Серединку заміж Тоді тут була двокімнатна хата. Стали по десять соток цибулі саджати ростити і возити торгувати. Спальн добудували, — пригадує колишне 73-річна Ганна Шкурко.Ганна Павлівна оглядає хату потім зникає за дверима. За хвилину виходить на поріг з кошиком:

— О, яка вродила цього року — перебирає, цибулю в плетінці.

— Краща, ніж була в прошлому. солодка вона в мене, не гірка. Та й е очі слабо заходить.

Цибуля продовгувата, рівненька в золотавому лушпинні.

— Коли садили сотками, тс возили на Київ, Гомель, Мінськ, — знову повертається до минулого пенсіонерка. — А тепер, мо’ б коли і продали, так не приїжджакш скуповувати, а в самих уже нема сил возить.

Часнику багато не саджу, тикаю на зиму, як заморозки починаються. Серединка зазвичай торгувала цибулею, а Топчіївка — часником. Разом і курсували по базарах.

Викопати часник-цибулю треба до 12 липня, до Петра і Павла. Після піде грибок і «поїсть». Може погнисти, буде м’яка, як пампушки.

Як викопали, сушимо зі стеблами на сушарці — настил за хатою. Коли висохне, обрізаємо стебла. Щоб не гнила, зберігаємо на хаті. Там сухо. Час від часу ворочаю, накриваю зверху ганчір’ям. У дочки дача тут у Серединці. Хата не топиться, але на горищі все одно цибуля до весни лежить. Прикрита і не мерзне.

— Сіянку купуєте?

— Насіння цибулі своє. Обрізаємо велику цибулину і садимо на стрілки. Тоді збираємо насіння. З нього виростає тиканка. Щоб хороша цибуля родила, треба постійно міняти місце посадки: рік — картопля, другий — на тому місці цибуля.

Колись, як у городі продавали, то й у вінки по чотири кілограми плели, і в пучки по кіло зв’язували. Красіву краще беруть. Складали в мішки. Інколи збиралися з дівчатами в одному дворі, точніше, на хаті, в'язали разом: оце тобі на продаж, оце мені. Возили своєю машиною, як дід купив (киває на Дмитра Павловича, котрий крутиться біля металевої труби). Поки не було свого транспорту, виїжджали на шлях, там машина забирала. На низ — цибулю, зверху —люди.

— Що купили за цибулю?

— Крім своєї добудованої хати, дочці допомогли житло справити і сину в Павлівці під Черніговом. У дочки Люди дві дочки, а у сина Володі три сини. Правда, не тільки городом трималися. Дід робив на тракторі, поки здоров’я дозволяло. Тоді став заправником. Я замолоду корів доїла, потім працювала ланковою.

А ви знаєте, тут на днях в селі покража була. Залізли до жінки в хату. Трохи грошей взяли. І в один день у Топчіївці в хату проникли. Там забрали свинячу щоку, дві скумбрії і два євро з паспорта.


* * *— Ще часник можу посадить, а цибулю в сусідів беру, — не приховує 54-річний Володимир Третяк.

Чоловік веде до хати. Дістає з холодильника в кульочку часник-цибулю.

— Часнику саджу сорок кущиків, мені вистачає, — показує Володимир свій урожай.

— Посадка — на зиму. У жовтні. Копав у липні.

Живу сам, скільки мені треба? Батько вже там, — показує в землю. — Матір сестра у Козелець забрала. Жонатий ніколи не був. Було дві молодиці, та не склалося: одна бухала більше, ніж я, інша гуляла більше за мене.

Щоб показати, яку цибулю їстиме взимку, веде у двір до сусідів. У коридорі бере декілька цибулин.

— Іноді помагаю сусідам на городі, дружу з ними, то маю і цибулю, і огірки, і капусту.

* * *

Пригостила Ганна Павлівна цибулею і мене. Солодкою не назву, але й не гірка, як буває.

В очі (якщо не змочити водою) трохи заходить.

* * *

У тему

Якщо ви думаєте, що цибуля — єдиниі овоч, від якого плачуть, значить, ви ніколі не отримували по морді динею.

* * *

Кажуть, що цибуля вбиває комарів Але влучити дуже важко.

Вікторія Товстоног, «ВісникЧ» №32 (1839) від 12 серпня 2021

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Серединка, цибуля, Товстоног, ВісникЧ

Добавить в:
 
 


Центр Комплект