• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Фонди заповідника «Садиба Лизогубів» поповнилися новими краєзнавчими матеріалами


Фонди заповідника «Садиба Лизогубів» поповнилися новими краєзнавчими матеріалами

 

27 травня відбулася презентація нових краєзнавчих матеріалів у філії Чернігівського історичного музею імені Василя Тарновського «Садиба родини Лизогубів» (завідуюча Тетяна Луговська) у Седневі. Передано низку цікавих свідчень про історію містечка різних часів - від козацьких до радянських.А передувала цій події інша. 22 травня до Міжнародного дня музеїв у Седневі в «Садибі родини Лизогубів» було проведено низку заходів. Серед них - зустріч нащадків козацьких сотень Седнівської і Новобілоуської громад, під час якої голова останньої Дмитро Федоров підтримав «Садибу», подарувавши сучасний мультимедійний проектор.І ось він «запрацював». Чернігівський історик і краєзнавець, кандидат історичних наук, співробітник Українського інституту національної пам’яті Сергій Горобець передав у користування електронні варіанти метричних книг. Одна - за 1788 рік, інші -з 1875 по 1919 роки включно. А ще сповідні розписи, починаючи з 1745 по 1812 рік. Усього 5 чи 6 штук. Усі вони взяті з архівів трьох седнівських церков - Свято-Георгіїв-ської, Успенської та Різдва Богородиці (нині Воскресенської) - до 1880 року.

На презентації Сергій Гэробець продемонстрував працівникам заповідника «Садиба родини Лизогубів» та старшокласникам Седнівського навчально-виховного комплексу зразки метричних книг і сповідних розписів, розповів, як ними користуватися.

Голова Чернігівського районного осередку Національної спілки краєзнавців України Андрій Курданов представив інший подарунок - меморіальну дошку, точніше, дощечку з історії освіти в Седневі. Вона про те, як «Братчики... в звонице Юрьевской церкви устроили школу...» (з книги О.Балики, 1901 рік). Одна інформація взята з часопису «Київська старина» за квітень 1896 року, в якій сказано: «Дьячок м.Седнева (Черниговского уезда), спрошенный в 1727 году о происхождении, показал: родом де он... г. Гадяча, мещанский сын Ивана Шапошника, отлучился де от своего отца годов тому с девять, пошел в Киев и прожив в монастиру Выдубицком, при Конархиств, с месяц, пошел оттуда и ходил по разным местам, учась по школам чтения и пения церковного по прошедший 1726 год, а в прошедшем де году пришел он до гор. Седнева и стал жить в школе св. великомученика Георгия».Інше свідоцтво датоване 1732 роком - із ревізії Чернігівського полку (в оригіналі).

Долучилася до заходу і газета «Деснянка». Автор цієї статті представив надрукований в останньому номері матеріал про поїздку на Чернігівщину і зокрема відвідини Седнева відомим співаком Іваном Козловським у 1978 році. Примірник цього номера газети буде в експозиції музею-заповідника.

Віталій Адруг, «Деснянка» №22 (861) від 3 червня 2021

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: історія, презентація, Седнев, музей, Адруг, Деснянка

Добавить в:
 
 


Центр Комплект