• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Новгород-Сіверська міська голова відмовляється прибрати портрети Леніна та Сталіна з водонапірної вежі


реклама

Новгород-Сіверська міська голова відмовляється прибрати портрети Леніна та Сталіна з водонапірної вежі

 

На водонапірній вежі в центрі міста Новгород-Сіверський Чернігівської області ще з радянських часів залишились 2 зображення з мозаїки В. Леніна і Й. Сталіна. Вже декілька років керівництво Українського інституту національної пам’яті веде перемовини з очільниками міста - колишнім та нинішньою про те, аби демонтувати з цієї споруди зазначенні зображення.

Український інститут національної пам’яті при цьому посилається на вимоги Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
З 2018 року місцева поліція та прокуратура за зверненням Українського інституту національної пам’яті розпочала кримінальне провадження за фактом пропаганди символіки комуністичного тоталітарного режиму. Слідство затяглося аж до трагічної кончини Новгород-Сіверського міського голови Олега Бондаренка 29 жовтня 2020 року від Covid-19 і було припинено за фактом його смерті.

Колишній керівник міста у своєму інтерв'ю bbc.com казав, що перемістити портрети в музей без ушкодження самої вежі та мозаїки неможливо.Сюжет Суспільне Чернігів від 29.08.2019 р.


На початку 2021 року, після обрання Новгород-Сіверською міською головою Людмили Ткаченко, до неї знову звернулися Український інститут національної пам’яті та Чернігівська обласна державна адміністрація з листами, в яких вкотре закликали: «пропонуємо Новгород-Сіверській міській раді провести передбачений частиною шостої статті 7 Закону демонтаж (вилучення з публічного простору) розміщених на водонапірній вежі у м. Новгород-Сіверський мозаїчних зображень Володимира Леніна та Йосипа Сталіна».

У відповідь надійшов лист за підписом чинної Новгород-Сіверської міської голови, тобто відмова наступного змісту:

«Відповідно до підпунктів «ґ», «д» пункту 4 частини першої статті 1 вказаного Закону, символіка комуністичного тоталітарного режиму ‒ символіка, що включає, в тому числі, зображення, пам’ятники, пам’ятні знаки, написи, присвячені особам, які обіймали керівні посади в комуністичній партії».
«Вказані Вами мозаїчні зображення В. Леніна та Й. Сталіна не є ні пам’ятниками, ні пам’ятними знаками»;
«Правовий механізм їх демонтажу, в тому числі органами місцевого самоврядування, не передбачений жодним нормативно-правовим актом».
«Крім того, питання щодо демонтажу мозаїчних зображень В. Леніна та Й. Сталіна, які знаходяться на водонапірній вежі на Базарній площі в місті Новгород-Сіверському, було винесено на розгляд сьомої позачергової сесії VIII скликання, однак вказане рішення прийняте не було, так як не набрало достатньої кількості голосів депутатів».


Мозаїчні зображення В. Леніна та Й. Сталіна на водонапірній вежі не є зареєстрованими пам’ятками місцевого або національного значення. Про це ще кілька років тому, після перевірки всіх реєстрів пам’яток та інших документів, однозначно і категорично заявив Департамент культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської облдержадміністрації. Іншими словами, для держави їх не існує, про них не знають. Це і стало причиною, чому в 2015 році до списків про декомунізацію ці зображення не потрапили, а на них звернули увагу пізніше, після сигналів громадськості. Ще цікавіше, що вони не знаходяться на балансі Новгород-Сіверської міської ради, не є комунальним майном, - зауважують в Українському інституті національної пам’яті. Також на їх думку не потрібно для демонтажу цих мозаїк рішень сесії ради, а їхню долю має вирішувати виконком Новгород-Сіверської міської ради в робочому порядку.

Питання прибирання з публічного простору цих зображень є тестом на український патріотизм, відданість власній Українській державі, - вважає Сергій Бутко представник Українського інституту національної пам’яті.

Наша редакція, пропонує вирішити конфлікт наступним чином. Аби і справді демонтаж радянських "ідолів" не пошкодив цю історичну і важливу споруду для міста - просто накласти поверх портретів - якісь інші, або тематичні зображення. І вежа буде ціла і питання зніметься автоматично. 
Gorod.cn.ua за матеріалами прес-релізу Українського інституту національної пам’яті

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Новгород-Сіверський, Бутко, Ткаченко, мозаїка, символіка, комунізм, Ленін, Сталін

Добавить в: