Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Чернігівці просять ввести мораторій на знищення здорових дерев до грудня 2021 року


Чернігівці просять ввести мораторій на знищення здорових дерев до грудня 2021 року

30 липня на сайті  місцевих електронних петицій зявилася пропозиція від чернігвця Олександра Гашпара, згідно якої він просить міську владу встановити мораторій на видалення дерев на об’єктах благоустрою в місті Чернігові до 31 грудня 2021 року. За винятком випадків, які повязані з ситуаціями, коли дерево створює аварійну ситуацію, заважає проведенню ремонтних робіт в охоронній зоні проведених коммунікацій, зноситься у разі ліквідації наслідків стихійного лиха чи знаходиться на території об’єкту будівництва, яке здійснюється на підставі документів, передбачених статтями 35-37 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” і не може бути збережено.
 
На підтримку свого звернення до влади Гашпар приводить аргументи, які свідчать на користь збереження та збільшення потенціалу зелених насаджень в умовах урбаністичних населенних пунктів. Серед яких: 
- формують естетичність міських просторів;
- зменшують інтенсивність сонячної радіації; 
- знижують температуру повітря на 3-10 градусів;
- підвищують відносну вологість повітря на 15-40%;
- є резервуарами чистого повітря, які виділяють кисень, а також речовини – фітонциди, які зменшують концентрацію оксиду вуглецю на 30%, сірчистого газу – до 70%, оксидів азоту – на 35%, поглинають зайву вологу під час сильних опадів, зменшують шумове навантаження, поглинаючи до 25% звукової енергії, створюючи для мешканців комфортні умови проживання.На фото зрубані дерева на центральних вулицях Чернігова та в спальних районах за останній рік
 
Ще в 2004 році британські архітектори писали, що зелені простори підвищують якість життя місцевих жителів.
В канадському місті Ванкувер впроваджена місцева політика, згідно з якою кожний житель міста «має право жити на відстані п’яти хвилин від природи», - пише автор петиції. 
 
Доведено, що зелені насадження в містах сприяють не лише фізичному, а й психічному здоров’ю людини. Дослідження показували, що контакт з природою сприяє зміцненню здоров’я та добробуту місцевих жителів. Наприклад, люди, які мали доступ до садів чи парків, виявились здоровішими, ніж ті, хто цього не зробив. В вищезгаданому Ванкувері у 2014 році був встановлений показник: чим більше зелених насаджень навколо житлових будинків, де мешкають молоді матері, тим здоровіших дітей вони народжуватимуть.
 
Варто зазначити, що дерева вкрай необхідні в містах де спостерігається ріст кількості автомобільного транспорту, адже один автомобіль лише за дві години роботи забруднює стільки кисню, скільки одне дерево продукує два роки.
 
Лісничі служби США та Канади вже давно розробили формули для розрахунку екологічних переваг тих чи інших порід дерев в залежності від віку дерева.
В цих формулах враховується поглинання деревом вуглекислого газу, поглинання деревом забруднювачів повітря, збереження енергії на кондиціонуванні будівель, а також кількість затриманої води під час злив. І усі ці екологічні переваги дерев мають грошове вираження і дають економічний ефект. Ці формули використовуються муніципалітетами таких міст, як Нью-Йорк або Калгарі.
 
І коли увесь цивілізований світ рахує економічні і екологічні вигоди від висаджування дерев і збільшення площі зелених насаджень, в Чернігові, згідно з офіційною статистикою КП «Зеленбуд» Чернігівської міської ради в період 01.01.2016 року по 29.10.2019 року в м. Чернігові було видалено 26 080 дерев, натомість висаджено за аналогічний період лише 3533 дерева. При цьому, велика кількість знесених дерев оформлювалось, як видалення аварійних і фаутних дерев, за відсутності належного підтвердження дійсності аварійного стану цих дерев, що дозволяло комісії з обстеження зелених насаджень неправомірно відносити до аварійних, дерева, які або були повністю здоровими або могли бути збережені за умови проведення певних заходів, адже дерева, так само, як і людей можна і потрібно лікувати.
 
В аудиторському звіті за результатами державного фінансового аудиту діяльності Комунального підприємства «Зеленбуд» Чернігівської міської ради за період з 01.01.2015 по 31.10.2018 роки (режим онлайн-доступу http://dkrs.kmu.gov.ua/kru/doccatalog/document?id=145831) зазначено, що повної та достовірної інформації щодо кількісних показників зелених насаджень м. Чернігова нема, а є тільки щорічні Переліки об’єктів та елементів благоустрою м. Чернігова, які є додатками до договорів про послуги з озеленення з Управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради. При цьому, загальна площа зелених насаджень відповідно цих щорічних Переліків об’єктів та елементів благоустрою м. Чернігова зменшилась за завершені досліджені роки в порівнянні з 2014 роком з 76944,18 м кв. до 69101,1 м кв.
Також, одним із зауважень при проведенні згаданого фінансового аудиту було те, що за досліджений період інвентаризація та паспортизація об’єктів благоустрою не проводилась у КП «Зеленбуд» у відповідності до п.6.2 Правил утримання зелених насаджень № 105 та п. 1.2, п.1.4, п.1.6 Інструкції з інвентаризації зелених насаджень у населених пунктах України, затвердженої наказом №226 від 24.12.2001р. А неприйняття управлінських рішень щодо проведення інвентаризації та паспортизації зелених насаджень, в свою чергу, не дає достовірних даних щодо кількісних і якісних характеристик зелених насаджень, які обліковуються на балансі КП «Зеленбуд».
 
З урахуванням викладеного не піддається раціональному і логічному поясненню місцева політика по відношенню до зелених насаджень міста Чернігова, коли під час капітальних ремонтів тих чи інших вулиць в місті, як наприклад вулиць Ремісничої або Гончої, зносяться здорові, дорослі дерева, а замість них висаджуються декоративні карликові дерева, які практично не мають тієї екологічної і економічної користі, як у великих дерев.
 
Так само не піддавалось логічному і раціональному поясненню знищення зеленої зони, наприклад, біля міського палацу культури, де замість знесених великих і здорових ялин висадили кущі самшиту. Так само, по вулиці Любомира Боднарука, при проведенні капітального ремонту були видалені усі дерева на березі річки Стрижень, які, окрім вищеперелічених функцій, ще й виконували природну берегоукріплюючу функцію.
 
І така політика, направлена на нічим не обґрунтоване знищення зелених насаджень в місті, особливо дерев, не може продовжуватися, у зв’язку з чим пропонується прийняти даний проект рішення і встановити мораторій на видалення дерев на об’єктах благоустрою в місті Чернігові до 31 грудня 2021 року, за винятком випадків встановлених пунктом 2 цього проекту рішення.
 
За час дії мораторію пропонується здійснити інвентаризацію зелених насаджень на території м. Чернігова і на підставі отриманих даних створити онлайн – мапу зелених насаджень в місті Чернігові, на якій будуть позначені усі види дерев в межах міста, їх вік, стан, інша інформація. Проведення інвентаризації і створення такої мапи допоможе громадськості – жителям міста, а також місцевій владі контролювати стан зелених насаджень, планувати озеленення тих чи інших територій із забезпеченням біологічного різноманіття, протистояти кліматичним змінам, покращувати міське середовище і умови проживання містян.

ПІДПИСАТИ ПЕТИЦІЮ МОЖНА ЗА ПОСИЛАННЯМ:  https://petition.e-dem.ua/chernihiv/Petition/View/2047

Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: петиція, мораторій, Гашпар, дерева, "Зеленбуд"

Добавить в:


ЦентрКомплект