Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Малинівська сонячна станція вже вісім місяців продає електроенергію
УБП


Home net

Малинівська сонячна станція вже вісім місяців продає електроенергію

У селі Малинівка Чернігівського району (давня назва Чорториївка (Чорторийка) на початку квітня ввели в експлуатацію другу чергу наземної промислової сонячної електростанції. Першу запустили торік 19 серпня. Кожна з них складається з 2200 сонячних модулів потужністю 0,6 МВт. Повна потужність Малинівської СЕС 1,2 МВт, що дозволяє виробляти мільйон 336 тисяч кіловат чистої електроенергії на рік.


Сонячні панелі. Фото з інтернету

Всю енергію, що продукують сонячні панелі, продають державі за «Зеленим тарифом». Це спеціальний тариф, за яким закуповується електроенергія, вироблена з альтернативних джерел. Власники станції отримують оплату у гривнях, але ціна «сонячних» кіловатів прив’язана до євро. «Зелений тариф» змінюється з коливанням курсу. Зараз становить 3,88 гривні за кіловатт для промислових СЕС.

У Малинівці все розпочалося з ідеї двох чернігівських бізнесменів Ігоря Ніколаєнка та Ігоря Комоцького. Ще у 2008 році один з них купив колишній дитячий садочок за великі на той час гроші — 40 тисяч доларів. Ігор Ніколаєнко звернувся до сільської ради з проханням виділити йому землю для ведення особистого сільського господарства, два гектари. Рішенням сесії її надали.

Згодом він змінив цільове призначення ділянки. У вересні 2018 року розпочалося спорудження СЕС «Малинівка-1». Замовником виступала компанія ТОВ «НІККОМ-СОЛАР», генеральним проектувальником та підрядником українська компанія ТОВ «Альтеко Груп», а фінансовим партнером німецький «ПроКредит Банк». Загалом інвестиції склали 850 тисяч євро.

Сонячні панелі китайського виробництва, встановлені під кутом 30 градусів до землі. Кожен модуль покритий ударостійким склом завтовшки чотири міліметри, щоб не пробив град. Від снігу їх чистити не треба, коли нагріваються, тане. Аби не підтопило, всі конструкції стоять на палях, для них пробурили свердловини глибиною півтора метри. Кожну забетонували. На одну палю пішло 150 літрів бетону. Тому навіть урагани станції не страшні. У конструкції вмонтовані інвертори (пристрої, що перетворюють постійний струм на змінний). Також відслідковується вся інформація про роботу панелі і передається на комп’ютер чи смартфон. Отож, власник через інтернет може слідкувати за роботою сонячної електростанції з будь-якої частини світу.

ТОВ «НІККОМ-СОЛАР» Ігоря Ніколаєнка та Ігоря Комоцького працює успішно.

Інвестори очікують, що проект окупиться за п’ять років.

— Все залежить від державної політики, — каже 54-річний Ігор Комоцький, співвласник ТОВ «НІККОМ-СОЛАР». — Наразі ми продаємо електроенергію не напряму «Чернігівобленерго», а державному підприємству «Енергоринок». Щомісяця різну кількість. Адже генерація залежить від погоди. У листопаді та взимку сонця було мало.

— Ігорю Миколайовичу, наразі в Україні альтернативна електроенергетика стрімко розвивається. Олігархи запускають сонячні і вітрові станції, наприклад, Рінат Ахметов. Отож, конкуренція зростатиме. Не жалкуєте, що розпочали такий бізнес?


— Якщо тарифи не зміняться, не пожалкуємо.

— Анонсували, що для обслуговування станції знадобиться четверо працівників. Роботу отримали місцеві?

— Так.

У Мені запустили y тестовому режимі

У сінні 2019 року Менська міська рада на сесії дала дозвіл на розробку проектної документації вінницькому TOB «САНВІН 28» для будівництва станції сонячних батарей, її потужність 9 МВт. Під станцію виділили 18 гектарів землі у межах міста Мени — за сміттєзвалищем у напрямку села Покровське (Жовтневе).

Будівництво розпочалося торік у вересні. Завершили у січні цього року. Проект обійшовся у дев’ять мільйонів доларів. Інвестори сподіваються, що він окупиться протягом восьми років. 30 тисяч 978 панелей розмістили на ділянці. Потужність станції дев’ять мегават (потужність однієї панелі приблизно 380 ват). До речі, панелі поставили не імпортні, а українські, їх виробляє завод, котрий знаходиться у Вінниці.

Менська СЕС — друга промислова сонячна електростанція на Чернігівщині (перша Малинівська). На її спорудженні працювало більше півсотні осіб, серед них і місцеві жителі.

— Ще тривають пусконалагоджувальні роботи. Станція працює не на повну потужність, а в тестовому режимі, — говорить 45-річний Геннадій Примаков, голова Менської ОТГ.

— Геннадію Анатолійовичу, прогнозували, що станція сонячних батарей дасть Менській об’єднаній територіальній громаді щонайменше двадцять робочих місць. Місцеві там працюють?

— Охорона, інші співробітники — іногородні.

Валентина Остерська, тижневик «Вісник Ч» №20 (1774), 14 травня 2020 року

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: сонячна електростанція, село Малинівка, «Вісник Ч», Валентина Остерська

Добавить в:


ЦентрКомплект