Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Українці не сприймають голодомор – чернігівські історики (відео)

Українці не сприймають голодомор – чернігівські історики (відео)

Геноцид у спогадах очевидців та розсекречених документах. Чернігівські історики Сергій Горобець та Сергій Бутко презентували книжку про безпрецедентний злочин у світовій історії «Голодомор 1932-1933 років».Сергій Горобець, автор книжки, співробітник українського інституту Національної пам’яті: «Тему голодомору у нас, я думаю, все на законодавчому рівні заборонено заперечувати. Тому звичайно тут більше процесоосмислення вивчається, наскільки це все ґрунтовно, наскільки якісь моменти можуть випадати із загальної картини».

Покоління, яке пережило голод десятиліттями змушували мовчати.

Сергій Горобець, автор книжки, співробітник українського інституту Національної пам’яті: «Ми говоримо про Чернігівщину. Власне це сприйняття голодомору на Чернігівщині, особливості нашого регіону. Регіон, який вважався відносно благополучним, але який, виявляється, весь потопав у голоді. Ми часто бачимо, що люди старшого віку сприймають інформацію про голодомор дуже обережно і важко. Вони не протестують, кивають головою, але десь в душі залишаються зі своїми думками».

На прикладі нашої області автори доводять, через розрив пам’яті генерації, суспільство не готове в повній мірі сприймати правду про трагедію тих років.

Сергій Бутко, автор книжки, співробітник українського інституту Національної пам’яті: «Попри всі рішення на національному і на обласному рівні, на чернігівсько-міському рівні досі не побудований пам’ятний знак вшанування пам’яті жертв голодомору. А їх же понад 3 тисячі чоловік померло від голоду. Частина людей просто не реагує. І це ми бачимо, коли йдемо в кінці листопада до П’ятницької церкви вшановувати пам’ять жертв голодомору, а в цей час весілля. Ось якраз ми й досліджували цю тему, чому так сталося».

Відсутність суспільної пам’яті про геноцид 32-33 років – це наслідок комуністичної політики, яку історики показують через пересічних жителів, владу та виконавців злочину.

Сергій Горобець, автор книжки, співробітник українського інституту Національної пам’яті: «Переважно ми будувалися на спогадах. Але на сьогодні вже напрацьований великий фактографічний матеріал, в архівах зараз доступно дуже багато матеріалів, досить таки відвертих, на які ми не сподівалися ще років 10 тому. І це суттєво доповнює ті спогади, бо власне ми бачимо, що спогадів не достатньо».

Над книжкою науковці працювали майже 15 років, відколи почали активно досліджувати тему. Кажуть, українці мають усвідомити своє минуле, аби не повторювати помилок.

Сергій Бутко, автор книжки, співробітник українського інституту Національної пам’яті: «Ця історія продовжується. І вивчення її, розуміння її якраз нам допоможе розв’язати нагальні, актуальні для нас на сьогодні проблеми».

Часи великого голоду, вплив тодішньої політики та сучасність постгеноцидного суспільства – книжка дає відповіді на чимало запитань, які не підіймалися раніше.

Сюжет телеканалу «Дитинець»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Сергій Бутко, історія, Голодомор, презентація книги, Сергій Горобець, «Дитинець»

Добавить в: