Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Безголова громада, або кашу заварили і соціальну напругу створилиБезголова громада, або кашу заварили і соціальну напругу створили

Безпрецедентний випадок стався на півдні Чернігівщини. Новообраного голову Срібнянської об’єднаної територіальної громади відсторонили від обов’язків на першому ж засіданні сесії, він побув на посаді хвилин з десять. Людина навіть не встигла жодного рішення підписати.Та що там рішення! Громада віддала самовисуванцю Олегові Куделі 57 відсотків своїх голосів і, виходить, на волевиявлення людей просто начхали? Заради чого все це? Тим часом на Срібнянщині соціальна напруга серед місцевого населення тільки зростає...


По колу


Нагадаємо, що вже понад рік Срібнянська об’єднана територіальна громада - без голови, наразі обов’язки виконує секретар ради Ірина Мартинюк. На першій сесії 17 листопада 2017 року, одразу після складання Олегом Куделею присяги, 19 з 26 депутатів висловили йому недовіру і достроково припинили його повноваження. Голосуючі депутати за збігом обставин - переважно штатні працівники місцевого агрохол-дингу СТОВ «Батьківщина» та прибічники однієї з партій. Причина, яку називають обранці, - конфлікт інтересів під час попередньої каденції. До цього Куделя двічі очолював селищну раду Срібного.

Після славнозвісної сесії екс-голова звертається до суду, аби рішення депутатів скасували. Але перше засідання по суті справи розпочалося тільки через 17 місяців(!), а саме - 26 числа цьогорічного березня. Чому так? Бо, як вважає Олег Куделя, затягувала цей процес Срібнянська селищна рада, до якої він позивається, та зацікавлені у цьому особи.

- Ситуація дійшла до абсурду, адже рік місцевий суд не міг приступити до розгляду, бо його правомочність у цій справі була оскаржена селищною радою. Дочекавшись, поки апеляційна та касаційна інстанції дозволили Срібнянському районному суду розгляд, як знову все розпочалося по колу, - розповідає Олег Куделя. - I ось нарешті сьогодні - перше засідання, але я не здивуюся, якщо й далі затягуватимуть процес, приміром, свідки не прийдуть...

На засідання 26 березня до Срібнянського районного суду були запрошені свідки обох сторін, у відповідача, Срібнянської селищної ради, їх було заявлено аж два десятки. На слухання прийшли далеко не всі. Як зазначила суддя Валентина Ходіч, причина неявки - невідома, хоча суд викликав їх належним чином, мають поштову кореспонденцію.

У кожного - своя правда

Судовий розгляд тривав понад три години. Було заслухано аргументи як позивача, так і відповідача.

- У зв’язку з чим була висловлена недовіра голові Срібнянської ОТГ? Наскільки мені відомо, депутатському корпусу навіть не було роз’яснено, в чому вбачаються протиправні дії новообраного очільника, - зауважує адвокат Олега Куделі Володимир Кравченко. - Єдине, що зазначив під час свого виступу на сесії ініціатор, депутат Володимир Якименко (агроном СТОВ «Батьківщина» - Авт.. це те. що Куделя є засновником ТОВ «Срібнянський райагробуд», і що це підстава для дострокового припинення його повноважень як селищного голови. Проте, ні Якименко, ні інші депутати не врахували, що Олег Куделя ще 9 червня 2017 року передав свої корпоративні права третій особі на тридцять років. Це засвідчив державний нотаріус Прилуцького територіального округу. Про це також був повідомлений депутатський корпус. Виникає запитання: якщо, як вважає Якименко, Куделя - корупціонер, то чому він пропрацював усю каденцію селищним головою і йому тоді не було висловлено недовіру?

Володимир Кравченко переконаний, що рішення Срібнянської селищної ради невмотивоване, ухвалене з порушенням законодавства про місцеве самоврядування:

- Жодних проектів і рішень, які б передбачали подальший розгляд на сесії питання про висловлення недовіри, не було. Як і не було громадського обговорення.

Адвокат Віктор Карпенко, який представляє інтереси селищної ради, каже, що позов вони не визнають і вважають його безпідставним:

- Ми переконані, що рішення Срібнянської селищної ради прийняте в межах Конституції України із відповідним дотриманням вимог законодавства. Процедура і питання були запущені в межах роботи, визначеної законом про місцеве самоврядування.

Як сніг на голову

Депутат Срібнянської селищної ради, жителька Гнатівки, Ганна Лещенко у залі суду розповіла, що голосування того дня відбувалося дуже швидко:

- Запропонував відсторонити голову громади депутат, який працює агрономом у сільгосппідприємстві «Батьківщина». Свій виступ присутнім у залі він не обґрунтував, не зачитував ніяких судових рішень, не надав депутатському корпусу жодних документів чи інших матеріалів для ознайомлення. Все відбувалося дуже швидко. Кожен депутат знав, що казати, а тоді раз - і все: висловили недовіру, дружно проголосували і зняли. За що?! Якби він (Олег Куделя - Авт.) був винний, то вже б давно у тюрмі сидів. А він і досі тут ходить.

Депутат селищної ради, срібнянець Павло Кириченко також каже, що в депутатів не було мотивації для того, аби висловити недовіру голові громади:

- Це було, як сніг на голову. Всі були у шоковому стані. Рішення - спонтанне. Я голосував проти. Думаю, що все це напередодні обговорювалося в іншому кабінеті і за іншим столом.

Як повідомили деякі свідки, зокрема депутат, землевпорядник Срібнянської селищної ради Олег Заєць, голосування про відсторонення голови громади відбувалося завдяки таємному голосуванню, депутати заходили до кабінки, після чого бюлетені опускали в урну. Та, за словами депутата, підприємця з села Олексинці Сергія Приходька, більшість його колег перед тим, як опустити бюлетені, демонстрували їх Володимирові Якименку, тому, хто й запропонував висловити недовіру Куделі.

Тож чи можна вважати таке голосування таємним?


- Олегу Куделі не надали навіть п’яти хвилин, щоб слово сказати! - згадує Сергій Приходько. - Не дати можливості ні пояснити, ні, може, документи якісь показати. В інтернеті є відео, де все це можна переглянути. А рішення про призначення секретарем Ірини Мартинюк взагалі ніхто не підписував. Адже депутати швидко проголосували за припинення повноважень голови громади і на тому розійшлися. Скажу більше - наша громада невдоволена, що ось так знехтували їхнім вибором. Хіба ж так можна?!

Програють люди

Ситуація, яка склалася у Срібнянській об’єднаній територіальній громаді, каже місцевий Павло Кириченко, насамперед невигідна жителям району.

- Не до вподоби вона й новообраному голові Куделі, людині, яка справді пропрацювала у Срібному не один рік і зробила багато для селища, - вважає срібнянець. - Люди йому довірились, проголосували за нього! А він вже стільки часу не може виконувати свої обов’язки, його просто нахабно прибрали.

Як каже Павло Кириченко, серед депутатів селищної ради - 8 працівників СТОВ «Батьківщини», у них свої інтереси:

- Вони хотіли свого голову поставити, та ця людина не набрала достатньо голосів на виборах. А Куделя у їхні плани не входив, тож і була команда відсторонити. Щодо Ірини Мартинюк - то вона соратниця того ж Якименка й інших депутатів, що працюють у агрохолдингу, з яким пов’язаний нардеп Олег Дмитренко.

Таку ж думку розділяє депутат селищної ради, пенсіонер Леонід Дмитрюк:

- У всій цій ситуації зацікавлені депутати, що працюють у «Батьківщині». Команду їм дав Олег Дмитренко. Це був так званий договірних.

Ганна Лещенко додає:

- I, на мою думку, тут замішаний народний депутат. У нього тут землі, багато земель. І оце він керує районом. Хоче все під себе підобгати, вже й Ірина Мартинюк потрапила під його вплив, як і голова рай держадміністрації, і райради... А Куделя йому невигідний, не з його оточення. Казати все це я не боюся, бо так думаю і не залежу ні від кого, як ті, що усю цю кашу заварили. Люди, які чекають справедливого рішення суду, живуть у страху, соціальна напруга з кожним днем тільки зростає.

Каша

Після закінчення першого судового засідання Олег Куделя зазначив, більшість свідків заявило, що усунення його від посади голови громади відбулося безпідставно, дехто подумав, що голосує за тимчасове припинення повноважень на час перевірки, а не за звільнення. А потім розповів, з чого ж уся ця каша заварилася:

- Балотуючись на голову ОТГ, а я до цього двічі очолював Срібне, ні в кого не було непорозуміння, з усіма керівниками підприємств і організацій була тільки співпраця і жодних натяків на те, що я комусь неугодний. Але, як виявилося, коли один з моїх опонентів на виборах, на якого вони розраховували, не пройшов, усе кардинально змінилося...

- Вони - це хто? - перепитуємо і знову чуємо про місцеве сільськогосподарське підприємство.

- Це СТОВ «Батьківщина», більшість з депутатів є його працівниками. Через те, що в Україні триває реформа децентралізації і районна рада та райдержадміністрація повноваження втрачають, то більшість зрозуміла, що адмінресурс і земля - це прерогатива ОТГ (бюджет громади до 200 млнгрн). Тому позиція депутатів цього товариства - щоб голова, який неугодний їм, не працював разом з людьми і не підтримував думку громади. А щоб вони могли керувати, управляти районом, ресурсом і землею. Тому й був підготовлений депутатами сценарій, який, мені здається, замовив депутат Верховної Ради Олег Дмитренко.

Хочу додати, що під час попередніх скликань депутати селищної ради завжди працювали на розвиток громади, щоб людям жилося комфортно.

Поспілкувавшись з екс-головою громади і срібнянцями, можна сказати, що причина безладу на Срібнянщині - земля, яка приносить надприбутки місцевому агрохолдингу і його покровителю.

Дивні рухи з землею на Срібнянщині відбулися напередодні виборів, коли, мабуть, відчули, що влада в країні і в громаді може змінитися. У масовому порядку депутати почали виділяти землі для ведення особистого селянського господарства із земель комунального призначення. До цього часу люди роками чекали на паї. Ось тільки питання, кому дали землю?

У розпорядженні нашої редакції є документи - рішення Срібнянської селищної ради від 22 березня 2019 року (вісімнадцята сесія сьомого скликання), про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (по 2.000 га сотні людей) у власність для ведення особистого господарювання. Як з’ясувалося, серед щасливчиків - понад десять осіб, яких срібнянці навіть не знають в обличчя. Компетентні джерела, яким ми довіряємо, повідомили, що у цьому переліку - працівники місцевого сільськогосподарського товариства «Батьківщина» або їхні родичі, суддя, працівник прокуратури... і тільки з десять - звичайні люди, які й мають першочергове право на земельний пай.

Мабуть, громада вже й не здивується, якщо вийде так, що орендуватиме виділені землі той же агрохолдинг «Батьківщина». Але важливішим наразі лишається питання: хто раніше обробляв ці землі, чи сплачували орендну плату і податки за користування? Та зрозуміти, хто збагачувався за рахунок звичайних жителів, можна буде лише, якщо відбудеться ревізія земельних угідь на Срібнянщині. А поки у громаді триває таке собі «узаконення» земельного банку господарства.

Вистава

Щоб почути думку секретаря Ірини Мартинюк щодо ситуації, що склалася у Срібному, завітали до селищної ради. Але, як у тій виставі, на запитання - куди поділася очільниця, працівники ради відповідали ніби завченими фразами, одні казали, що того дня секретаря взагалі не було на роботі, інші ж - що вона десь у будівлі. Зайшли до заступника. Попросили, аби той зателефонував Ірині Мартинюк і повідомив, що на неї чекають журналісти з Чернігова. Та слухавку ніхто не взяв. Ми шукали секретаря у відділі земельних ресурсів, землевпорядник Олег Заяць так і не відірвався від монітора, мовчав, ніби води в рот набрав. Юридичний відділ - на замку, проте у вікні, коли лишали селищну раду, ми помітили чиюсь постать. Якщо людині є що сказати громадськості, чого тоді ховатися?

Допоможи мільярдеру

Мабуть, про репутацію товариства «Батьківщина» знає чи не вся Україна. Ще у 2013 році підприємство прославилося майже на всіх центральних телеканалах. А все через запеклий конфлікт зі зброєю на кукурудзяних полях. Тоді постраждало понад два десятки людей. Правоохоронні органи пов’язували ці дії саме з тодішніми помічником нардепа Ельбруса Тадеєва Олегом Кривобоком та Олегом Дмитренком, на той час ще депутатом Чернігівської обласної ради (за даними з Вікіпедії, у 2010 році обирався до облради по одномандатному виборчому округу Срібнянського району від ВО «Батьківщина». Був виключений із фракції і партії одразу після першої сесії обласної ради за голосування за керівництво обласної ради від Партії регіонів. З 2014 року й дотепер - народний депутат VIII скликання від Блоку Петра Порошенка за округом №210, член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин.

Цікаво, що якраз напередодні нинішніх президентських виборів «БПП-шник» Олег Дмитренко знову змінив свої політичні вподобання - відкрито підтримував Анатолія Гриценка, це, до речі підтвердив на своїй сторінці в Фейсбуці редактор газети «Срібнянщина» Сергій Бебик.

За інформацією Громадського руху «Чесно» - пан Дмитренко фігурант двох антикорупційних розслідувань щодо махінацій природними ресурсами, шахрайських афер та щодо податкових зловживань. - Ред).

Ось факт, який наводить 8 лютого 2019 року «Радіо Свобода» у матеріалі: «Допоможи мільярдеру: хто отримує найбільші аграрні дотації з бюджету?» Журналістам вдалося з’ясувати, що серед найбільших отримувачів бюджетної допомоги - компанії народних депутатів (насамперед членів аграрного комітету парламенту). У той час, коли навіть звичайним фермерам подекуди навіть не повідомляють про причини відмови.

Одну із найбільших дотацій на Чернігівщині - два з половиною мільйони - отримала у 2018 році фірма родини (дружини і батька) члена профільного парламентського комітету від «БПП» Олега Дмитренка - сільськогосподарське товариство «Батьківщина».

Чи перепав хоч якийсь шматочок від цього пирога сріб-нянській громаді, то інша тема. А тим часом безголова ОТГ чекає на рішення суду, яке мають оголосити 10 квітня. На друге засідання, 8 квітня, свідки відповідача знову не прийшли...

Лариса Галета, «Деснянка» №15 (750) від 15 квітня 2019

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Срібнянська об’єднана територіальна громада, Лариса Галета, «Деснянка»

Добавить в:
АрменияЦентрКомплект