Родина Журавель з Сосниччини вирощує гігантські яблука вагою 700 грамів
Цього року яблука вродили не так рясно, як минулого. Та такі ж смачнючі і величезні, одне сорту "Вагнер" важить в середньому 700 грамів. Вислала фото подрузі, яка нині проживає у Німеччині, а вона похвасталась друзям, так не повірили, мусила знімати відео всього дерева та класти яблуко на ваги. Дивуються, мовляв, у вас війна, як можуть рости яблука! МожутьБ бо ми ж трударі!
17 листопада відзначається День працівників сільського господарства. Великі та успішні фермерські господарства вважають своїм професійним святом день аграрія. Але так уже повелося з діда-прадіда, що українці - люди, які працюють на землі, тваринницьких фермах і чи не тому так ціняться українські землі... Напевно, мало таких, хто не знає звідки береться справжній хліб і природне, не штучне молоко. А Сосниччина - це край, який славиться роботящими, охочими до роботи людьми. Отож у переддень свята ми побували у гостях у голови профспілкової організації АПК Віктора Івановича Журавля та його дружини Оксани Василівни.
Вони не професійні агрономи чи зоотехніки. Він - педагог, полковник запасу, афганець, спортсмен. А вона ткачиха і працівник торгівлі, і майстер зі збуту готових виробів нашої «Еліти». У обох за плечима великий стаж роботи. Та нині їх об’єднує бажання ростити сад: не тільки сад життя, а й яблуневий сад, а ще вирощувати полуницю, помідори, перці і всяку всячину.
У САДУ БІЛЬШЕ 50 ДЕРЕВ
20 років тому, щоб бути ближче до землі, до річки, вони за 500 доларів придбали дачний будинок у селі Мале Устя. Проживаючи у квартирі, вони, як і всі охочі сосничани, мали 6 соток землі за селищем для вирощування городини і картоплі, яку щоосені возили продавати. Причому Віктор Іванович завжди й дотепер притримується правила, що насіння картоплі треба обов’язково змінювати кожні 3-4 роки. І це спрацьовує - урожай високий!
Так після 40-ка років подружжя зайнялося дачною ділянкою - «розгулятись» є де. Спочатку, як і більшість селян, садили картоплю. Але 8 років тому вони втомилися і посадили 2 ряди різних деревець, в основному яблуньок. Господар, жартуючи, каже, що треба було не 2, а 4 такі ряди посадити, щоб ще менше було орної землі. Та все ще попереду. Одночасно за 2-3 дні посадили цілий сад, в якому більше 50 дерев. А це 8 сортів яблунь, здебільшого пізніх, груш, теж пізніх, 3 черешні, до речі, ще 27 вересня квіт- ла черешня. Персики і абрикоси не приживаються, хворіють. А ще є малина, смородина, жимолость. Всі саджанці закупили через інтернет, замовили у Вінницькому розсаднику. Тоді вони коштували по 34 грн. одне однорічне деревце. Смородину купували у Жуковецького. Цього року урожай значно менший, ніж минулого, але яблука красиві, великі.
ДО 100 КІЛОГРАМІВ ЯБЛУК НА ОДНОМУ ДЕРЕВІ
Заходимо на подвір’я садоводів. Сучасний будиночок, хоча йому більше ста років, але зберігся він добре. Віктор і Оксана люблять природність, тому і ззовні, і всередині будиночок оббитий дерев’яною вагонкою. По обидва боки доріжки все у квітах: праворуч ще квітнуть троянди, а ліворуч хризантеми. Жасмін, форзиція.
Пізня осінь - не дуже вдала пора для того, щоб повністю оцінити дачну красу. Тільки можна уявити, як весною починають квітнути тюльпани, нарциси, а потім різнобарв’ям виграють арки з кручених паничів, петунії. Клумби від доріжок відділені плотом, який сплела Оксана Василівна, а лозу підготував Віктор Іванович. Для декору - глиняні глечики. А далі відкривається роздолля. Ось виноградна бесідка, де росте синій виноград та сорт «Лідія», з яких господарі роблять смачнюче вино. І це не на словах, нас вони пригостили і вином, і яблуками, і грушами.
Далі йдемо до малини, на віттях доволі достиглих і ще зелених ягід, хоч на дворі 6 листопада (а завтра, 7 листопада, Оксана Василівна зустріне своє 64-річчя). Садівниця із великим азартом розповідає, як готує малину на зимівлю.
- Це польський сорт «Лашко». Я пагони малини на зиму обрізаю так: у молодих зрізаю тільки вершки, залишаючи до півметра, а старі зрізаю майже до землі. Тоді на весну півметрові швидко виростають і влітку вже родять, а старі родять пізніше і ось так усе літо і осінь, до морозів маємо свіжу ягоду. Якщо треба прибрати густоту, пересаджую у ті місця, де висохли пагони, бо літо було спекотне.
Так само обрізаю вершки і у смородині, прибираю сухі пагони. На зиму притрушуєм кущі попелом.
А ось жимолость вже куштували, кущик купили весною у розсаднику під Черніговом.
До нас приєднується Віктор Іванович. Він розповідає, як доглядати за яблунями. Вже господар їх побілив.
- Ось як опаде листя, треба обробити яблуні мідним купоросом, не тільки стовбури, а й всі гілочки, щоб не було на деревах можу, а гілочки були гладенькими, не хворіли. На зиму стовбури білимо сумішшю мідного купороса, глини і фарби водоемульсіон- ки, яка залишилась від будівництва, вона не шкідлива, а весною ще й колір зберігає, не так швидко змивається і все літо дерева стоять доглянуті. Від всяких жучків допомагає настій попелу із табака. Але один раз весною обприскуємо хімічними препаратами. Поливаємо сад часто, але не щодня. Ось на зиму полили під кожне деревце по 200 літрів води.
Сад садили в один день, всі однорічки прийнялись, а виросли неоднакові та й смак, наприклад, колишнього Білого наливу зовсім не такий, до якого ми звикли, і родить він раніше.
Є у саду і прищеплені сусідом деревця, але вони ще не родять.
Одна середня яблунька, а всі вони невисокі, дає 70-100 кілограмів яблук. Минулорічний урожай був дуже сильний, поламалось гілля, хоч ставили чи не під кожну гілку підпірки, а гілочки полікували спеціальним розчином і вже на весну ті гілки прижились і дали плоди. У минулому році майже тонну яблук зібрали. Продавали мало. То друзів пригостили, то сусідів. Та й вся сім’я чимала. Вже цього- річ перший 20-кілограмовий ящик пішов солдатам.
За садом починається город, на якому всякої-всячини.
- Оце кукурудза для курей. А це солодка, сорту «Бондюель». Це такі великі качани, кладу у морозилку і варю, коли захочу. Садили більше 100 стебел солодкого перцю. І в баночки закрили, і в морозилку поклали, бо яка ж то піца без свіжого перцю. Помідорів теж було багато. Один помідор сорту «Ведмежа лапа» був вагою 1 кг 800 грамів.
А що вирощуєте у парничку? Розсаду? - цікавлюся
- У парничку в основному огірки. Ще у жовтні їли їх. І капусти різної посадили, і патісони, кавуни і дині. У людей більше родять кавуни, а у нас дині по 3,5 кг., - розповідає господиня.
Завершують коло грядки, приготовлені вже на зиму.
- Ось часник і цибуля. А це полуниця. Захотіла ще таким методом посадити. Минулого року вже робила так і ягода вродила велика та рясна. А потім грядка піднялась на 20 см - пішло зілля, агроволокно попалось неякісне. Отож на цю зиму зробила підвищення, накрила чорним, а зверху білим агроволокном, закріпила його, поробила дірочки і посадили полуницю у 3 ряди. Думаю, цього разу все вийде і бур’яну не буде. А ще, як ви помітили, у нас весела грядка, а як вітер, ще й мелодійна. Це для відлякування кротів та мишей, - розповідає Оксана Василівна.
Подвір’я Журавлів прикрашає калина, вона як оберіг. Тут є стаціонарний мангал, бо всі свята сім’я проводить на дачі.
ПІЧ - ОКРАСА БУДИНКУ
Заходимо у будинок через розкішну дерев’яну терасу. У будинку сьогодні прохолодно, тому господар відразу кладе на припічок гілочок і ніби в каміні потріскують вони. Піч господарі залишили, а ось грубку вирішили прибрати. Піч - окраса дачного будинку, обкладена каменем - робота афганця, майстра Олександра Коробкіна. І на черені, і комин - все він оригінально зробив.
- Коли ми приїжджаємо на дачу на увесь день працювати, то я спочатку топлю піч, варю страву, у печі вона дуже ароматна і смачна. Як наробимось, ідемо до хати перепочити і пообідати.
Стіни прикрашають старовинні картини від мами Оксани і годинник її.
І шафа ще мамина, а в ній вишуканий посуд. Багато дерев’яних кухонних приборів, приміром «лікувальна» качалка з написом «Приборкувач для чоловіка». І навіть карнизи натуральні, проста дубова гілочка, але дуже гарно вписується у інтер’єр. На стіні довершені малюнки внучки, картина Оксани Василівни, вона не тільки садівниця, а й художниця, свого часу оформляла стенди, планує цієї зими написати чергову картину, добре вишиває бісером і нитками, в її доробку 40 картин.
ПОЗНАЙОМИЛИСЬ. І ЗА ДВА МІСЯЦІ ЗГУЛЯЛИ ПИШНЕ ВЕСІЛЛЯ
Яблуневий сад не потребує великих затрат, якщо працювати з любов’ю, кажуть садівники. А ось ростити сад життя непросто.
Оксана та Віктор зустрілись у Чернігові на танцях. Він вже закінчував педінститут, а вона навчалась та одночасно працювала, проходячи практику, на камвольно-суконному комбінаті. Це була середина травня. А влітку Віктор запросив Оксану в своє село Мітченки на Бахмаччину, познайомитись з батьками. Приїхали. Саме тут гостював старший брат з сім’єю, який приїхав з Білорусії, і він каже: «Поки я тут, давай згуляємо весілля». Отак стихійно почали готуватися. Оксана покликала Віктора до своїх батьків, на Вінничину. Коли мамі сказала, що виходить заміж, вона розгнівалась, адже Оксанині однокласники гуляли випускний, їй лише 17. Віктор, помітивши невдоволення, тихо нашептав нареченій, що вечеряють і завтра повертаються до нього.
Сіли вечеряти, мама заспокоїлась і давай розпитувати Віктора де він навчався, чи працює. І коли почула, що зять має вищу освіту, вчитель, їде за направленням на роботу... Розцвіла. Бо і сама філолог, - пригадує Віктор Іванович. «Молодець!» - раділа вона і вже на ранок всі разом машиною їхали гуляти весілля.
Заяви у ЗАГС молоді не подавали. Це за них зробили брат та його вагітна на 7 місяці дружина і ще з собою взяли своїх двох дітей. Всього у брата було їх шестеро.
Весілля було 29 липня, через 2 місяці від знайомства, з розмахом, по-сільськи, на 200 чоловік, пів села у наметі. І дарма, що мама Віктора була дояркою, а батько теж тваринником у колгоспі та в сім’ї зростало троє дітей! Молода була у розкішному на той час модному платті із німецької парчі. Три дні гуляли.
А потім повернулися у Березне, куди у Віктора було направлення на роботу. Щоб не їздити у Чернігів, Оксана влаштувалась на молочну ферму, де проробила до народження донечки. А оскільки житла свого не мали, вирішили, що краще їхати у місто Гайсин на Вінниччину: там більше перспектив для спортсмена і жити є де. Пішов Віктор вчителювати, і повістка не забарилася.
АФГАНІСТАН РОЗЛУЧИВ СІМ’Ю НА ПІВТОРА РОКУ
Не страшно, буде у Львівському СК - так думали. Присягу прийняв 5 січня 1980 року в Ужгороді і прямою наводкою у Афганістан.
Для 18-річної Оксани з дитиною-інвалідом на руках - це було не просто важко, це було нестерпно.
- Коли вона підросла, то всовувала у грубку розетку і все кликала тата. «Альо-альо, папа!» - казала вона. За 1,5 року він один раз був у 10-денній відпустці, - зі сльозами на очах пригадує минуле Оксана Василівна.
Нинішнім дружинам і коханим, які провели чоловіків на війну теж важко. І одне, що радить жінка, яка це пережила, чекати, щодня чекати і вірити. Єдине, що полегшує теперішню тривожність, це телефон. А тоді із Афганістану треба було чекати листа 3 тижні, а то і більше місяця. Ніяких телефонних переговорних пунктів не було. Досі зберігся голубий конвертик без марки від коханого. Оксана пам’ятає випадок, коли вона, побачивши військових, які несли цинкову труну на плечах, втратила свідомість.
- Ми разом з такими, як я, молодими мамами, гуляли на вулиці. Наша вулиця йшла горою. Ми жили вгорі і внизу все добре далеко видно. Отож стоїмо і я дивлюсь: ідуть солдати, на плечах - труна. Я впала. Тоді я подумала, що на кутку тільки у мене солдат і тільки до нас можуть нести цинкову труну. А виявилось, що сусід військовий за дві хати від нас купив будинок і встановлював ринви (стоки цинкові для води). Гайсин - це містечко військових. Ці солдати несли на плечах сусіду цинкові ринви. Тоді цей сусід вибачався і пояснив, якщо трапиться з чоловіком біда, то люди з військкомату спочатку прийдуть і повідомлять про це.
2 РОКИ НА ВІЙНІ 22-РІЧНИЙ ОНУК
Жінка, яка з дитинства і до сьогодні живе війною, постійно, у стресі. Це про Оксану Василівну. Її батько був військовим і сім’я постійно змінювала місце проживання. Народилась дівчинка у Івано-Франківську, мама родом із Черкащини. У школу Оксана ходила у Гайсині, там мама не тільки вчителювала, а й займалась садівництвом, тож напевно і в Оксани Василівни її захоплення поселилось, і малювання це від мами. На жаль, тато рано помер, вже на навчання мама сама проводжала доньку, підтримував вітчим. Потім чоловікова служба на війні. А тут і внук сказав, що буде військовим.
- Ну куди, такий маленький, дрібненький. Та не перечили. Закінчив Чернігівський ліцей з підвищеної фізпідготовки і сказав, що піде далі навчатися у Хмельницьку академію на прикордонника. Та туди й поступити не так просто, - казали ми внуку. Але гордість дідуся за внука зашкалювала і він сказав: «Будемо пробувати». Так і внук став військовим і вже в лютому буде 2 роки, як він на війні і вже має високе звання лейтенанта.
Тепер дідусь і бабуся теж на війні. «Постійно відкриваю телеграм і дивлюся чи був у мережі, якщо довго не заходить, значить на позиції», - розповідає Оксана Василівна.
А внук дуже тісно спілкується з бабусею і дідусем, і коли буває вдома, обов’язково їде на дачу, погрітись на печі, полюбуватись їхньою роботою і розповісти про свої будні.
А ще досхочу наїстись маминим фірменним тортом.
Дідусь з бабусею шлють внуку посилки. Допомагають добрі люди збирати на найнеобхідніше. Сітками, дякують, допомагав увесь час музей Довженка.
СПОРТ В ЖИТТІ ВІКТОРА ЖУРАВЛЯ
Після строкової служби Віктор повернувся до своєї сім’ї. Але працювати на Вінниччині не хотілись - він же професійний лижник. Ще навчаючись у 9, 10 класі, це 1972 і 1973 роки, два роки поспіль, був чемпіоном області по лижах серед школярів. А упродовж 4 років був членом збірної області по лижах.
- Тоді у нас на лижах бігало все село. Учитель фізкультури і тренери на секціях дуже багато уваги приділяли спорту, і тому школярі мали високі результати і велике бажання займатися спортом, - пригадує Віктор Іванович.
Для нього взірцем був старший брат, який першим поступив у педінститут на факультет фізвиховання, був чемпіоном України з лижних гонок серед школярів. І він потягнув за собою Віктора. До речі, племінник Віктора, син старшого брата, - майстер спорту по лижах, 25-кратний чемпіон, брав участь у чемпіонаті світу у Японії і зайняв там 6 місце. А нині він тренер збірної України з біатлону юніорської збірної України.
Отож, щоб продовжити свою лижну кар’єру, сім’я повернулась на Чернігівщину, у Березне, бо на Вінниччині снігу майже нема навіть взимку. Працюючи, Віктор продовжував «бігати» за Менський район. На змагання доводилось їхати аж на Північ, де сніг випадає значно раніше. А одного разу на чергових змаганнях він зустрівся із Борисом Нечипоренком, який приїхав із Сосниці і дуже хотів заманити успішного спортсмена. Так йому вдалося заагітува- ти його. Приїхали з дружиною дивитися Сосницю, сподобалась вона їм. Але противились, бо у Березному вже мали де жити і зарплата була достойна, одержував по 300 карбованців, щоправда працював зранку до ночі і в школі, і на секціях. Оксана тоді вже закінчила товарознавця і працювала у магазині закритого типу при птахофабриці. Та врешті не встояли, бо ж обіцяли «золоті» гори і у 1982 році прибули до Сосниці.
Віктор Журавель став працювати у Сосницькому СПТУ- 31 керівником фізвиховання та був вчителем фізкультури. Оксана працювала і у Лавах у магазині, і у Сосниці у посудному магазині. Та 28 років вона віддала Сосницькій швейно-галантерейній фабриці, займаючись збутом готової продукції.
За своє життя вона навчилась багато чому: ткала тканину, встигаючи працювати на 8 верстатах, уміла добути для сосничан дефіцитний посуд, бо і сама марила красивим посудом. До речі, колись позолота на посуді була справжньою. Це можна елементарно перевірити, поставивши колишню тарілку у мікрохвильову - вона почте стріляти, бо там є метал (золото). А ще жінка разом зі своїми подругами по роботі з експериментального цеху робила все можливе, щоб фабрика працювала. Вони возили та на базарах великих міст продавали фабричні вироби, щоб у важкі 90-ті одержати зарплату.
Попри все Сосниця спочатку не порадувала сім’ю. Довелося змінити три зйомні квартири поки їм таки дали квартиру у двоповерхівці у центрі селища. Але радіти були ні з чого. Опалювалась вона двома грубками, ні каналізації, ні води, туалет за 20 метрів, за сараєм.
Та все налагодилось, коли вони попали під державний капремонт і в їхньому багатоквартирному будинку провели воду, газ, зробили каналізацію. Життя наладилось і нарешті подружжя наважилось, і в сім’ї з різницею у 13 років з’явилась друга донька.
Про сад життя Журавлів можна розповідати багато, та тільки газетні шпальти не можна розтягнути, краще, напевно, все зібрати у книжку роду. Нині подружжя пенсіонерів насолоджується життям, вміло долаючи тривоги і перешкоди. А в цьому допомагає яблуневий сад, риболовля, якою захоплюється господар, посиденьками з сусідами по дачі, по квартирі, бо і тут у Журавлів росте яблунька і створене місце відпочинку. А ще вони активні у житті своїх внука та внучки. І хоч непросто виростити квітучий життєвий сад, та їм це під силу. Тож хай і яблуневий сад розширюється та дає високі врожаї.
Джерело: "Вісті Сосниччини", Олена Кузьменко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: садівництво, яблука, груші, Журавель