Печериці – в полуниці, у цибулі й під столом вирощує родина Дубин в Сосниці
А чи вам відомо, що означає титул «завзятий грибник»? «Впевнені, що кожен з вас подумав: ну це той, хто знає всі фибні місця, рано встає, перший бігом до лісу і всі делікатесні трофеї його! Ви серйозно? Так ось - родина сосничан, Наталія та Сергій Дубини, зламала ці стереотипи - вони збирають свіжі гриби, коли метуть завірюхи і тріщать морози. Не вірите? тоді читайте!
В Сосниці, яка дивиться згори на зачаровану Десну, що тече срібною стрічкою між густих верб, столітніх дубів і напускає напоєні медами тумани з оксамитових трав, живуть такі ж незвичайні люди, як і сама природа! Одні з них - це родина Дубин. Місцеві «бджілки» тримають немаленьке господарство, варять сири, печуть хліб, розмножують орхідеї, вирощують в городі «ліс» помідорів, дивні грядки полуниці, моркви та цибулі! І поміж усіх справ мають хобі, яке об’єднало всю родину - це гриби! А ще ця дивовижна родина своїм захопленням зламала всі стереотипи «затятий грибник». Як? А дуже просто: вже четвертий рік підряд після Нового року збирають свіжі гриби під столом, чим започаткували новий титул «абсолютний грибник». І, повірте, що тут нема жодного перебільшення, адже родина, як і годиться, відкрила абсолютно всі секрети свого досвіду, який їх як розчарував, так і дуже здивував, коли ніхто того не очікував. А тепер все по порядку:
- Колись випадково побачила в фейсбуці оголошення, де продавали субстрат з міцелієм (грибниця — вегетативне тіло справжніх грибів, складається з тонких розгалужених гіфів). Зацікавилася і замовила так, для розваги, маленьку коробку 10 на 15 сантиметрів з субстратом, - розповідає Наталія Дубина. - Все робила, що вимагалось, і через певний час побачила сходи. Тільки то були не гриби, а пшениця. Звісно, що розчарувалась, і викинула все. Згодом в фейсбуці знову ж випадково трапилась публікація «Грибне господарство». Зателефонувала. Розговорились з менеджером. Розповіла, що перший досвід був невдалим. Той заспокоїв: «Не хвилюйтеся, якщо дотримуватися температурного режиму і все робити за інструкцією, то неодмінно вийде». Замовила печериці восени і дійсно виросли гриби. Минулої осені через війну якось забула про них, а донька нагадала: «Мамо, а ти чому гриби замовила?Займи себе, буде менше поганих думок». Дійсно, думаю, треба себе чимось зайняти взимку. І замовила з розмахом - 20 кг субстрату, - посміхається Наталія Миколаївна.
- Прийшло два пакети, в одному 17 кг - це субстрат з міцелієм. В іншому 3 - це покривний грунт. Великий пакет поклала в ящик з-під бананів. Для циркуляції повітря зробила в целофані три розрізи зверху через усе. Поставила його під стіл і на 25 днів по інструкції «забула» про все. Через цей період на суміші зверху з’являється білий наліт. Треба зрізати плівку, добре перемішати суміш руками і тоді зверху рівним шаром висипати малий пакет. Там дуже вологий грунт. Далі 5 днів лити чітко по 200 грам води, а наступні 2 дні по 300 грам. І після цього через 3 доби магія - з’являються гриби.
Важливо при цьому дотримуватися температурного режиму. Це 16-18 градусів. В крайньому разі 20. Саме тому ящик залишаю під столом. Інший секрет - це завчасно і правильно збирати гриби. Важливо їх не зрізати, а саме викручувати. Якщо залишити зрізану ніжку, то вона в субстраті починає гнити і кругом її перестають рости гриби. І важливо зібрати, поки не розкрилась печериця і не почала сіяти спори, бо тоді теж перестають рости гриби.
Так збираю перші. А тоді через три дні знову починаю поливати і чекаю наступні. Цьогоріч першого разу за 3 дні зібрали 2,5 кілограми білих делікатесів. Від сходів вони виростають за чотири дні - все, збирай.
Якщо відповідають умови і грибам подобається, то до 8 кілограмів з великого ящика можна зібрати. Аби ви знали, як це затягує! - з захопленням розповідає жінка. - За 20 кг субстрату заплатила 180 гривень. Це не багато за таке задоволення. Чотири роки тому за таку ж вагу віддали на 23 гривні менше. Якось бачила в фейсбуці публікацію, де три з половиною кілограми коштували, як мої двадцять. Тут і сказати нічого. А ось пересилка розчарувала. Раніше платили набагато менше, а останній раз віддали 160 гривень. Нова пошта дуже підняла плату за пересилання. Та інших варіантів нема. Люди, в яких купую, з Укрпоштою не співпрацюють. Та повірте, що кінцевий результат того вартий. Це ж яка радість - на дворі зима, падає сніг, тріщить мороз, а ви в будинку власні гриби збираєте! - радісно розповідає Наталія Дубина.
Такий захоплюючий процес триває до весни. Після першого вдалого досвіду, навесні, субстрат жінка викинула на гній. А ось наступної весни подумала, що краще ним підживити грядку з полуницями і розтрусила по зелених листочках. Настало літо. Пішли дощі і сталось диво, якого ну ніяк не очікували - з-під листочків полуниці з’явились печериці. Та так густо, на всій площі запашних ягід. Ото була радість! А минулого року субстрат після зимового врожаю трофеїв кинула просто в городі. Переорали землю і забули про нього. Яким же знову було здивування, коли печериці зійшли поміж моркви та цибулі після декількох дощів серед літа!
- Ми всією родиною грибники, - посміхаючись розповідає жінка. - Як тільки починається сезон - ми в лісі, в грибах, причому в усіх. Декілька років тому поїхали по яблука в Устеньский сад і знайшли 4 великі білі дощовики. Вони смачні в приготуванні. Беремо і сморчки. Називаємо їх «мізки». Вдома жартуємо: ну що, їдемо збирати «мізки»? Маслюки збираємо мало, тільки щоб на сковорідку посмажити - подобається, як вони пахнуть. А в банки закатуємо тільки білі, іноді трохи опеньок, - розповідає Наталія Миколаївна.
Варто додати, що збирання грибів — це сімейне хобі, яким «хворіють» всі члени родини. Діти Ярослав і Яна нізащо не пропустять нагоди поїхати з батьками в ліс по гриби. Родина намагається швиденько зробити всі справи, щоб не пропустити тихе полювання.
А ще Наталія Миколаївна вирощує орхідеї. Це захоплення набирає обертів і вже зараз вдома 11 вазонів з рясними «водоспадами» різних кольорів.
- Цими квітами я «захворіла» від доньки. Вона живе в Чернігові і вдома має їх багато. Стала купувати. Деякі дарували. А тоді почала вирощувати дітки самостійно. Є така цитокінінова паста - це гормональний препарат, який викликає гормон росту. Нею треба змастити тільки одну, або дві бруньки - ніяк не більше, інакше рослина загине. Тоді чекайте, що на місті обробки з’явиться дітка, яку згодом треба відокремити, - залюбки розказує господиня.
Відчувають квіти любов до себе і віддячують рясним цвітінням.
- Чого не знаю, так це якого вони сорту. Я їх називаю по кольорах: біла, рожева, жовта, бузкова, - сміється енергійна господиня. -Та це і не важливо - головне, це любов і догляд!
А тепер настала черга розказати ще про захоплення Наталії Миколаївни, яке є найбільшою втіхою не тільки для неї самої, а і для родини! А колись і для всієї Сосниччини. Вона - хлібопекар. Цілих 27 років пропрацювала в місцевій хлібопекарні майстром бригади.
- Це моя улюблена справа і цією роботою я просто жила. Саме тому вивчилась на хлібопекаря і все життя займалась тим, що дуже подобається! - щиро розповідає Наталія Дубина. Вже три роки, як 53-річна майстриня своєї справи на пенсії. Але продовжує пекти хліб за улюбленими рецептами для своєї родини.
- Ми не купуємо хліб в магазині, готую сама. Я старовір, якщо так можна сказати - печу за рецептами нашої пекарні. Вирахувала чітко рецептуру, чого і скільки треба на декілька хлібин. І за основу йдуть саме ці традиційні рецепти. Якщо білий, то білий. Якщо чорний, то заварний - він смачний і довго не черствіє. Від себе можу додати в тісто ізюм або чорнослив, але рецептура залишилася та сама. Не люблю кислих хлібів. Борошно для чорного хліба купуємо житнє. А ще обов’язково солод, без нього не вийде заварний буханець. Зараз на хлібопекарні печуть «Арійський» хліб - він вважається солодовий заварний. А ось прянощі ні - тмин і подібне не моє. Вдома випікаю по дві хлібини раз на тиждень. Діти роз’їхалися, нам з чоловіком вистачає. Булочки, пиріжки, батони теж не купуємо - свої. І тортики до чаю є постійно. Випічка улюблена справа - це моє! - ділиться майстриня.
Та є дещо, чим все ж не подобається займатись господині.
- А ось городніх робіт не люблю. Роблю, бо треба. А якщо треба, то роблю як слід. Земля - це не моє, - зізнається жінка. - Та і це викликало здивування, адже попри нелюбов до грунту, на городі щороку росте «ліс» помідорів.
- Ми всі дуже любимо помідори. Щороку закриваю понад сто літрів томатного соку. Помідорів багато, уварюю їх добре і виходить густий кетчуп. В магазині не купуємо. Вистачає собі і дітям. Кожен рік кажу: все, досить стільки садити. А весна настає і знову буде ліс. Це затягує, - жартома говорить Наталія Миколаївна.
Тримає родина чимале господарство, тому звикли вставати вдосвіта, щоб подоїти корів, погодувати свиней і знайти час для улюблених занять. Сіно теж заготовляють самі.
- Зараз корів мало, трави повно, коси - не лінуйся, - каже господиня. Воно то так, але яка важка праця стоїть за усім, щоб було до ладу. Серед щоденних, важких господарських клопотів вона і тут знайшла приємне для себе - сири!
- Мені не цікаво просто продати молоко. Куди приємніше повозитись з ним і отримати продукцію. Роблю сири на продаж. Колись починала з м’яких і твердих на заквасці. Та на їх виготовлення багато часу треба, а не завжди є вільна година. Хоча вони «йшли». Зараз готую виключно бринзу та голландський сир під замовлення, - ділиться блакитноока господиня.
Ось така дивовижна родина мешкає в Сосниці. Господарі щирі, відкриті, з почуттям гумору. Залюбки розповідають про успішний досвід вирощування свіжих грибочків взимку під столом. А ми дякуємо за чудову розповідь «абсолютним грибникам». А хто не згоден з титулом, хай розповість про свої досягнення, ми з задоволенням влаштуємо «грибні змагання» на сторінках нашої улюбленої газети, де замість журі будете саме ви, наші добрі друзі-читачі!
Джерело: газета “Вісті Сосниччини”, Наталія Матвієнко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.