Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Людям про людей » Загиблий Олександр Гордієнко про те, що йде на війну не сказав ні матері, ні рідному братові

Загиблий Олександр Гордієнко про те, що йде на війну не сказав ні матері, ні рідному братові

 

24 лютого 2022 року стало незворотною точкою відліку людського горя, трагедій та героїзму на­ших захисників. Тих, хто вибрав дорогу Воїна, хто став на захист своєї Вітчизни. І для яких уже немає назад вороття.Немає з різних причин: хтось і далі свідомо бореться із за­гарбниками і не може залишити свою країну у біді, а хтось, на жаль, уже склав свою голову, щоб ми знову відчули смак волі і свободи, звільнившись з кайданків окупантів, які зараз пану­ють більш ніж на 20% території України.

Ічнянець Олександр Гордієнко 14 вересня цього року зустрів своє 29-річчя. Відзначили іме­нини в родинному колі тихо, без веселощів, бо не той час і настрій. Воїн за декілька днів знову мав вирушати на фронт із десятиденної відпустки. І ні в кого навіть думка не закралася, що це може бути останнє таке їхнє спільне застілля.

А за дев’ять днів, 23 вересня, він загинув поблизу Роботиного Запорізької області. Загинув як герой, штурмуючи позиції ворога. Ніхто з тих, хто йшов із Олександром на завдання, не повернувся. Їх накрила ворожа артилерія.

- Саша був бажаною дитиною. Ріс добрим, чуйним. Він був як дівчинка: світленький, краси­венький. Його і називали часто дівчинкою. Як виріс, завжди жалів мене, бо знав, як важко мені довелося, - розповідає мати Людмила ГОРДІЄНКО.

Олександр навчався в Ічнян­ській школі №4. Часто хлопця із красивим голосом залучали до концертів. Скільки їх у нього було, а він щоразу хвилювався як уперше! Сашко любив спорт і брав участь у численних зма­ганнях. Тим більше, що з-поміж однокласників вирізнявся ви­соким зростом: 1м 95 см. Потім закінчив Ічнянське професійно-технічне училище. Працював на МКК, періодично звільнявся, бо робота була важка і шукав кращу, та повертався назад на підприємство. Перед повномасштабним вторгненням жив і працював в Ічні.

Ні слова про війну

Про те, що йде на війну - ніко­му не обмовився ні словечком: ні матері, а ні рідному братові.
Якось мама побачила його, як він вивантажував продукти в їдальні, де вона працює і де у той час для тероборонівців готували їсти.

- Сань, а ти чого тут? Записав­ся утероборону?
- Та ні, мамулько, це я хлопцям допомагаю, - відповів і цим за­спокоїв матір.
- Через якийсь час моя коле­га дзвонить і каже: «Людо, а тут твій Саша, і автомат при ньо­му»... Я йому дзвоню, починаю розпитувати чого він з автома­том, тільки тоді признався, що записався у територіальну охо­рону. Він же так мене запевняв, що на війну його не візьмуть, бо він нічого не вміє!

А уже у червні Олександр Гор­дієнко їде на війну.

- Ми нічого не знали. Поїхав... Нічого із собою не взяв... Ска­зав, що там йому все дадуть. .. Але пізніше подзвонив, уже як приїхали, а куди саме не сказав, щоб з дому вислали усе. І адре­си не сказав куди висилати, пе­редавали через знайомих. Так намагався мене від стресу убе­регти, - слова-спогади важкі, як свинець.

Добровільно - у штурмову роту

Спочатку його підрозділ дис­локується на кордоні із росією у Чернігівській області.

- Наша рота була спочатку біля Новгород-Сіверського. Саша Гордієнко із 7 червня 2022 року був на посаді стрільця - поміч­ника гранатометника. У жовтні нас перекинули на Бахмутський напрямок: Кліщіївка, Андріївка, Опитне, - розповів про свого побратима Андрій ПЕТРИ­ЧЕНКО, на той час командир другої стрілецької роти в/ч А 4569, а нині командир роти охорони першого відділу Прилуцького РТЦК та СП.

- Потім його перекинули у штурмову роту, до якої пішло багато ічнянців, зокрема, Анд­рій Панчошний, який загинув у липні цього року. Йшли добро­вільно.

Саша - це була дитина від Бога. Для мене він був теж, як дитина, бо моя дочка за віком як Саша. Спортсмен, не пив і не курив. Був дуже позитивним. Сам займався спортом й інших заохочував. Куди б ми не переї­здили на нові позиції, скрізь за собою возив трубу для турніка. Його день розпочинався із про­біжки і турніка. Був спритним. І добре знав свою роботу. Ніколи не сказав поганого слова, тому його поважали і любили. Під моїм командуванням він був до 12 грудня минулого року.

Олександр ніколи не розпо­відав ні матері, ні братові у яких «м’ясорубках» довелося по­бувати. А вони були і не раз. Не раз прощалися із життям...

Якось Людмилі Гордієнко под­звонила знайома і розповіла, що Сашина рота потрапила під обстріл і багато поранених. Саша на «тисячі» дзвінків від знервованої матері знову не взяв слухавку і мати поїхала до дружини командира, яка пра­цює в аптеці. У неї чоловік теж не виходив на зв’язок.

- Ми з нею кричимо на всю аптеку, плачемо... Трохи заспо­коївшись, поїхала додому. А до­рогою дзвонить телефон і я чую голос Саші. «Саня, ти де? Що з вами?», - кричу у слухавку, а він мені так спокійно: «Мамулько, чого ти переживаєш? З нами все нормально, не хвилюйся». А я ж чую, що танки бахкають. Я йому це кажу, а він: «Та вони далеко, не переживай». І трубку закриває, щоб я менше чула.

Це було у листопаді минулого року.

Тяжкі військові будні


Коли ми вкотре тут, у мирно­му житті, будемо нарікати на погані умови, подумай­те про воїнів: а як їм там у заметілі чи під дощем? В яких умовах вони?
Уже після загибелі сина у його теле­фоні мати знайшла декілька відео. Це просто жах! Ні те­пла, ні даху над го­ловою.
Якось він пока­зав фото, де вони гріються біля бур­жуйки. Якийсь са­рай, на половину розкритий, без усіх стін, що вітер аж гуляє. І вони, ніби пташенята, тулять­ся до тепла. Мати з розбитим серцем від побаченого за­квилила біля сина, а він каже: «Мені, ще добре було, туди дощ не затікав, як ... - йому на ноги все вода текла».

Часто-густо доводиться чути, що захисникам немає навіть чим воювати. Твоя зброя - тро­фейна зброя, так говорили і Гордієнку. І таких моментів на війні так багато, що й говорити не хочеться. Ось тому, мабуть, він і не говорив, не ділився ні з ким, щоб не ятрити душу ні собі, ні співбесідникам. Бо тебе зро­зуміють тільки ті, хто поруч, в окопі.

Із 6 жовтня до 19 грудня мину­лого року Олександр Гордієн­ко був на Донеччині. Потім їх звідти вивели. Ох, ці сумнозвіс­ні ротації! Зазвичай виводять хлопців тоді, як із підрозділу уже нікому воювати і треба по­повнювати резерви. Так він на день завернув додому, бо до­рога пролягала через Прилуки. На ротацію вивели у Львівську область. Доки був там, мати по­стійно з ним була на зв’язку.

30 липня їх перекинули на За­порізький напрямок. Там він воював на посаді старшого ме- ханіка-водія. Знову почалися тривалі мовчанки без зв’язку. А як подзвонить, то говорили дуже коротко.

Та якось Саша зателефонував і каже:

- Мамулько, ти як почуєш про мене щось погане, не вір. Бо багатьом дзвонять, щоб з бать­ків гроші виманити. Ти не вір.
Ще казав, що із банківських карток воїнів зникають гроші, хтось їх обнульовував. То мені пересилав і завжди казав, щоб я собі купувала, що хочу. Таким він був завжди: дбав про мене і родину рідного брата. Ми жили окремо, але трималися одне одного. І як мені тепер без ньо­го жити?..

Як розповідає Людмила Ана­толіївна, вона зовсім не відчу­вала у день його загибелі ніякої тривоги. Точніше почуття триво­ги було постійно з нею, таке уже в неї життя, що вона постійно хвилювалася. А в той день - ні­чого. І в наступні дні нічого. В Ічні уже знали про смерть Саші, а їй ще нічого не сказали. Дорогою на роботу біля школи зустріла колишнього директора Крама­ренка. Каже, у нього був такий вигляд, що подумала то у нього щось сталося.

На роботі всі якось дивно по­водилися, від неї відверталися, але жінка зациклена на своїй роботі не придавала цьому зна­чення. А колеги між собою до­мовилися нічого не говорити, доки немає офіційного підтвер­дження.

Трагічну звістку сповістив старший син Геннадій.

- Я відпочивала в учительсь­кій, як заходить Гена. Якийсь блідий. Я питаю Гена, що? А він іде й мовить. Іде й мовчить. Я знову питаю: «Гена, що?» А він підходить і каже: «Мам, у нас уже немає Сашика». Як не­має? Ой, цей момент! Краще б я вмерла, ніж дожила до цього! Нікому не побажаю таке пере­жити.

Цілий тиждень ми ждали його. Ще сподівалися, але його то­вариш підтвердив, що то наш Саньок. Він так гірко плакав, як розповідав Гені. Він його сам із госпіталя забрав. Каже такого друга, як Саша, у нього уже не буде, а познайомилися вони у госпіталі.

Голуби миру чи...

Навесні на дворищі Людмили Гордієнко оселилася пара го­лубів. Все так журливо воркува­ли, ніби гірку долю віщували. Ні дитинчат не вивели, та й шкоди ніякої не робили, але те воркування дуже дратувало жінку. І саме того дня, як Саша загинув, пара полетіла геть. Людмила Анатоліївна ще про себе це від­мітила, що у дворі стало на диво тихо. І назавтра не з’явилися. Похвалилася про них на роботі, і колеги сказали, що то було до біди. Так воно і сталося.

Саша тепер у кращому житті?


Чи є життя після смерті? Цер­ковники говорять, що так, є. Але його ніхто не бачив, говорить мати. Тільки сон їй нещодавно приснився, уже після сороковин по Саші.

- Сниться, що я стою на площі біля ресторану, а Саша йде повз до пам’ятника загиблим воїнам-визволителям, що на пло­щі і каже: «Мамулько, до мене приїхали мої побратими, то я їм покажу, де живу». А поруч із ним іде жінка і чоловік у літах. І вони втрьох пішли алеєю парку у на­прямку лікарні. А все навколо таке зелене, красиве. Може, й справді він уже у кращому світі. Може закінчилися його митар­ства на цьому? Бо ніколи він не мав щастя тут. Ви подивіться в його очі, вони ніколи не були радісними.

30 вересня 29-річний ічнянець Олександр Гордієнко знайшов вічний спокій на рідній ічнянській землі, подвиг яко­го навічно вписа­ний в історію звіль­нення України. Як кажуть, пішов один із найкращих.

- Я зараз бага­то думаю, згадую, аналізую. Років із чотири тому Саша купив футболку. Ось подивіться, що там написа­но: «Богу - душа, життя - Україні, а честь - для себе». У цьому весь Саньок, таким він був. Він наче знав, що таким буде його вибір.

Джерело: газета “Трудова слава”, Ніна Наливайко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Гордієнко, загинув, Ічня

Добавить в: