Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Людям про людей » Віра Євченко із маленької пенсії донатить, іра Євченко із маленької пенсії донатить, щоб швидше об швидше прийшла перемога

Віра Євченко із маленької пенсії донатить, іра Євченко із маленької пенсії донатить, щоб швидше об швидше прийшла перемога

 

Он збирали люди гроші на бронежилети воїнам - і я дала трохи. І на свічки теж. Скільки там у мене тієї пенсії, проте, думаю, нехай і моя копійчина піде на хлопців. Вони ж нас обороняють!» - розповідає 81-річна Віра Євченко з Андріївки. Найбільше її душа бо­лить за матерів, які мають дітей на війні.- Я свого сина захоро­нила, знаю, де його мо­гила, навідуюся, попла­чу там. А є батьки, які не знають що з сином-воїном, бо давно звістки від нього не чули. І молитва­ми чекають додому свою дитину з війни. Аби тільки вона жива була. Це дуже страшно! - каже Віра Єв­ченко.

Сама жінка уже десять років як вдова, а півтора року тому раптово пішов за обрій і її єдиний син. На схилі літ зосталася одна. Так випало, що спілкувалися із жінкою у день її народження: 9 листопада.

У 17 вийшла заміж

- Народилася в Андріївці і помру тут. Звідси родом був і мій чоловік Василь, - каже корінна мешканка села Віра Єв­ченко, яка з перших хви­лин нашого знайомства вражає своєю добротою і щирістю.

- Росла без батька: він на війні, у Другій світовій, загинув. Мені тоді й пів року не було. Мати пра­цювала різноробочою. Тяжко захворіла. Цілий рік лікувалася у Парафіївській лікарні - виявили затемнення легень, - про дитячі та молоді роки згадує Віра Олексіївна. - А вдома - старенька бабуся та дідусь, який був без ноги - втратив на фінській війні. У чотирнадцять років у Дорогинці сім класів школи закінчи­ла й пішла одразу на ро­боту, адже треба було на шматок хліба заробляти.

Вірина батьківська хата колись стояла центрі рід­ної Андріївки, а зараз там магазин.
- Познайомилися з Ва­силем та й зійшлися, - ко­ротко про своє одруження з Василем Євченком роз­повідає співрозмовниця.

Обом було по 17 років: зовсім юні .1 всього було на життєвому шляху. Бо на віку, як на довгій ниві.

Майбутній чоловік меш­кав з рідною тіткою. У її будинок і привів свою Віру після того, як одру­жилися. Але коли то було! Тепер тут вона сама до­живає віку.

Як розповідає пані Віра, молодості вона й не ба­чила, адже рано заміж пішла. Василева мати одна жила, а він посе­лився до своєї старенької хворої тітки, щоб догля­дати за нею.

Поки хлопець із дядьком на ро­боті, треба було комусь у хаті то­пити, їсти варити та іншу домаш­ню роботу тягти - от він і примітив молоду та проворну Віру, на якій вирішив женитися. Вона не від­мовила симпатичному парубку - так і стали подружжям.
Зранку й допізна працювали Євченки, не опускаючи рук. Бо такі вони, ці нелегкі сільські буд­ні. Чоловік трудився трактори­стом у місцевому колгоспі.

- А в мене за плечима 42 роки трудового стажу, - розповідає пані Віра. - Спочатку трудилася у ланці, потім на фермі 17 ро­ків. Тоді пішла у місцеву швейну майстерню - там п’ять років була бригадиром. Увесь час у селі.
Жінка-трудівниця каже, що з ранку й до вечора з чоловіком працювали, адже у селі інакше жити не вийде. Встигала Віра Олексіївна і роботу сумлінно ви­конувати, і про родину піклува­тися. Проте, коли тривав сезон полуниці - й зовсім світу білого не бачили.

- По 15 соток полуниці пахали. Зібрані ягоди возили продавати аж у курськ, рильськ. Всі так ро­били, не тільки я. Ми з Василем трохи грошей відклали і синові будинок в Ніжині купили, - каже Віра Євченко. - Чим могли,
тим і допомагали дітям, доки здоров’я було.

А ще пригадує як з подругою, з якою вже 60 років дружать, тор­гували соняшниковим насіння: возили у москву, Петербург І в республіці комі були, і в білору­сі. Як поїдуть - то аж на декілька тижнів.Сало та цибуля із бухан­кою хліба - це те, що брали пої­сти в дорогу. На таких харчах і трималися.

- Пам’ятаю, шість тижнів була в дорозі. Приїхала, а маленький Володя сам удома. Як побачив мене - почав скільки сили тікати, бо не впізнав, - згадує жінка. - Я за ним. Кажу: «Синок, це я, твоя мама». А він біжить від мене і плаче.

Чоловіка поховала, немає й сина. Одна залишилася

Віра Євченко знову думками повертається у ті роки, коли мала родину: всі живі-здорові. Згадує, що з чоловіком постійно були на роботі, а, повертаючись додому, занурювалися у госпо­дарські клопоти. Так у щоденній рутині й роки минали.

Доглянуте обійстя пані Віри пам’ятає босі ноги її єдиного си­ночка Володі, який влітку колись тут бігав по моріжку. Звідси його до армії виряджали, тут він жив, доки не одружився. Працював у Києві, там і познайомився із росіянкою, яка й стала дружи­ною. Разом прожили 12 років. Мешкали у Ніжині: там у Воло­димира хата. Але дружині не по­добалося на чужині, не любила вона й місто, тому із двома діть­ми повернулася у свою казань.

Володимир зостався у Ніжині, удруге одружився, народилася донечка. Не забував провідува­ти матір, часто телефонував їй, бо знав, що у селі вона одна. Проте раптово його не стало. Помер так швидко, що ніхто й не очікував. З болем жінка роз­повідає, що у її сина відірвався тромб.

- Вранці того трагічного дня, пам’ятаю, до мене Володя зате­лефонував, запитав як я, сказав, що у них теж все нормально. У себе вдома цілий день дрова рубав. Зайшов у хату, приліг від­почити - і помер. Це сталося 18 березня минулого року, - згадує Віра Олексіївна і відтоді вона за­лишилася без сина. - Тоді орки їздили селами Ічнянщини, все окуповане... Через ту війну не змогла навіть поїхати в Ніжин, щоб із сином попрощатися. Йо­му було 59 років.

Тепер жінка зовсім сама.

- Моя двоюрідна сестра живе у кінці села. Їй 87 років. То хіба коли по телефону поговоримо. А так немає нікого, - каже з су­мом. Є ще родич Василь Гор­бенко, племінник покійного чо­ловіка. Теж із села. То він, буває, провідує тітку Віру, щось по го­сподарству допоможе, де без чоловічих рук не обійтися.

Навідується до Віри Олексіївна й невістка Аліна з Ніжина. Але не часто. Проте на день народжен­ня приїхала привітати свекруху.
Троє дорослих онуків Віри Євченко живуть далеко: Оль­га й Олексій - у росії, Тетяна - у Німеччині. Вже й двох прав­нуків пані Віра дочекалася. Це Олексієві діти: Стьопі вже п’ять років, а Лесі - два. Але коли всі вони приїдуть до своєї бабусі — хтозна.

- Оля дуже хотіла приїхати - їй сказали, щоб поки сиділа там, бо небезпечно. Востаннє вона була тут як дід помер, - зізнаєть­ся Віра Олексіївна. - Проте ча­сто телефонує.

Найменша внучка Тетяна до повномасштабного вторгнення рашистів жила у Харкові: там за­очно вчилася і паралельно пра­цювала. Коли почали над містом літати ракети та було гучно від вибухів, ледь встигла заскочи­ти в останній поїзд, який їхав до Польщі. Туди й евакуювалася. Звідти перебралася у Німеччину.

Яке воно - життя одинокої жінки в селі?

- Село - це не місто. Щось поламалося, щось обірвалося - треба до когось звертатися аби відремонтували, - бідкаєть­ся Віра Олексіївна. - І так що не кинься зробити - сам не зро­биш, не подужаєш.
Ще декілька років тому садила величезний город - понад гек­тар. У господарстві з чоловіком тримали повно худоби: свино­матки, свині, дві корови - все було. Зараз тримає лише трохи курей. Дуже болять ноги, важ­ко ходити, постійно на пігулках. Але Віра Олексіївна не здається. Посильно трудиться на рідному обійсті, бо з^ дитинства звикла працювати. Й на вигляд вона - бідова та невгомонна.

Ще минулого року пані Віра об­робляла соток двадцять городу. Цьогоріч залишила собі сім, біля хати, каже, що з неї стільки ви­стачить. Проте як би важко в селі не було, зізнається, що ніколи б не поїхала жити у місто: не її то.

І прокидається пані Віра рано, о шостій ранку, бо не лежиться. Піч витопить і знову лягає: поперек починає пекти, що встояти не можна. Потім знову встає: їсти зварить, у хаті підмете - і знову полежить. Так і справляється.

- Дуже мені трудно, а треба триматися. Жити треба, хоч пі­сля втрати Володі я вже не живу, а існую. Нікому на білому світі не побажаю такого, що я пережи­ла, - зітхає Віра Євченко.

Джерело: газета “Трудова слава”,  Світлана Череп

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Євченко, пенсіонерка

Добавить в: