Он збирали люди гроші на бронежилети воїнам - і я дала трохи. І на свічки теж. Скільки там у мене тієї пенсії, проте, думаю, нехай і моя копійчина піде на хлопців. Вони ж нас обороняють!» - розповідає 81-річна Віра Євченко з Андріївки. Найбільше її душа болить за матерів, які мають дітей на війні.
- Я свого сина захоронила, знаю, де його могила, навідуюся, поплачу там. А є батьки, які не знають що з сином-воїном, бо давно звістки від нього не чули. І молитвами чекають додому свою дитину з війни. Аби тільки вона жива була. Це дуже страшно! - каже Віра Євченко.
Сама жінка уже десять років як вдова, а півтора року тому раптово пішов за обрій і її єдиний син. На схилі літ зосталася одна. Так випало, що спілкувалися із жінкою у день її народження: 9 листопада.
У 17 вийшла заміж
- Народилася в Андріївці і помру тут. Звідси родом був і мій чоловік Василь, - каже корінна мешканка села Віра Євченко, яка з перших хвилин нашого знайомства вражає своєю добротою і щирістю.
- Росла без батька: він на війні, у Другій світовій, загинув. Мені тоді й пів року не було. Мати працювала різноробочою. Тяжко захворіла. Цілий рік лікувалася у Парафіївській лікарні - виявили затемнення легень, - про дитячі та молоді роки згадує Віра Олексіївна. - А вдома - старенька бабуся та дідусь, який був без ноги - втратив на фінській війні. У чотирнадцять років у Дорогинці сім класів школи закінчила й пішла одразу на роботу, адже треба було на шматок хліба заробляти.
Вірина батьківська хата колись стояла центрі рідної Андріївки, а зараз там магазин.
- Познайомилися з Василем та й зійшлися, - коротко про своє одруження з Василем Євченком розповідає співрозмовниця.
Обом було по 17 років: зовсім юні .1 всього було на життєвому шляху. Бо на віку, як на довгій ниві.
Майбутній чоловік мешкав з рідною тіткою. У її будинок і привів свою Віру після того, як одружилися. Але коли то було! Тепер тут вона сама доживає віку.
Як розповідає пані Віра, молодості вона й не бачила, адже рано заміж пішла. Василева мати одна жила, а він поселився до своєї старенької хворої тітки, щоб доглядати за нею.
Поки хлопець із дядьком на роботі, треба було комусь у хаті топити, їсти варити та іншу домашню роботу тягти - от він і примітив молоду та проворну Віру, на якій вирішив женитися. Вона не відмовила симпатичному парубку - так і стали подружжям.
Зранку й допізна працювали Євченки, не опускаючи рук. Бо такі вони, ці нелегкі сільські будні. Чоловік трудився трактористом у місцевому колгоспі.
- А в мене за плечима 42 роки трудового стажу, - розповідає пані Віра. - Спочатку трудилася у ланці, потім на фермі 17 років. Тоді пішла у місцеву швейну майстерню - там п’ять років була бригадиром. Увесь час у селі.
Жінка-трудівниця каже, що з ранку й до вечора з чоловіком працювали, адже у селі інакше жити не вийде. Встигала Віра Олексіївна і роботу сумлінно виконувати, і про родину піклуватися. Проте, коли тривав сезон полуниці - й зовсім світу білого не бачили.
- По 15 соток полуниці пахали. Зібрані ягоди возили продавати аж у курськ, рильськ. Всі так робили, не тільки я. Ми з Василем трохи грошей відклали і синові будинок в Ніжині купили, - каже Віра Євченко. - Чим могли,
тим і допомагали дітям, доки здоров’я було.
А ще пригадує як з подругою, з якою вже 60 років дружать, торгували соняшниковим насіння: возили у москву, Петербург І в республіці комі були, і в білорусі. Як поїдуть - то аж на декілька тижнів.Сало та цибуля із буханкою хліба - це те, що брали поїсти в дорогу. На таких харчах і трималися.
- Пам’ятаю, шість тижнів була в дорозі. Приїхала, а маленький Володя сам удома. Як побачив мене - почав скільки сили тікати, бо не впізнав, - згадує жінка. - Я за ним. Кажу: «Синок, це я, твоя мама». А він біжить від мене і плаче.
Чоловіка поховала, немає й сина. Одна залишилася
Віра Євченко знову думками повертається у ті роки, коли мала родину: всі живі-здорові. Згадує, що з чоловіком постійно були на роботі, а, повертаючись додому, занурювалися у господарські клопоти. Так у щоденній рутині й роки минали.
Доглянуте обійстя пані Віри пам’ятає босі ноги її єдиного синочка Володі, який влітку колись тут бігав по моріжку. Звідси його до армії виряджали, тут він жив, доки не одружився. Працював у Києві, там і познайомився із росіянкою, яка й стала дружиною. Разом прожили 12 років. Мешкали у Ніжині: там у Володимира хата. Але дружині не подобалося на чужині, не любила вона й місто, тому із двома дітьми повернулася у свою казань.
Володимир зостався у Ніжині, удруге одружився, народилася донечка. Не забував провідувати матір, часто телефонував їй, бо знав, що у селі вона одна. Проте раптово його не стало. Помер так швидко, що ніхто й не очікував. З болем жінка розповідає, що у її сина відірвався тромб.
- Вранці того трагічного дня, пам’ятаю, до мене Володя зателефонував, запитав як я, сказав, що у них теж все нормально. У себе вдома цілий день дрова рубав. Зайшов у хату, приліг відпочити - і помер. Це сталося 18 березня минулого року, - згадує Віра Олексіївна і відтоді вона залишилася без сина. - Тоді орки їздили селами Ічнянщини, все окуповане... Через ту війну не змогла навіть поїхати в Ніжин, щоб із сином попрощатися. Йому було 59 років.
Тепер жінка зовсім сама.
- Моя двоюрідна сестра живе у кінці села. Їй 87 років. То хіба коли по телефону поговоримо. А так немає нікого, - каже з сумом. Є ще родич Василь Горбенко, племінник покійного чоловіка. Теж із села. То він, буває, провідує тітку Віру, щось по господарству допоможе, де без чоловічих рук не обійтися.
Навідується до Віри Олексіївна й невістка Аліна з Ніжина. Але не часто. Проте на день народження приїхала привітати свекруху.
Троє дорослих онуків Віри Євченко живуть далеко: Ольга й Олексій - у росії, Тетяна - у Німеччині. Вже й двох правнуків пані Віра дочекалася. Це Олексієві діти: Стьопі вже п’ять років, а Лесі - два. Але коли всі вони приїдуть до своєї бабусі — хтозна.
- Оля дуже хотіла приїхати - їй сказали, щоб поки сиділа там, бо небезпечно. Востаннє вона була тут як дід помер, - зізнається Віра Олексіївна. - Проте часто телефонує.
Найменша внучка Тетяна до повномасштабного вторгнення рашистів жила у Харкові: там заочно вчилася і паралельно працювала. Коли почали над містом літати ракети та було гучно від вибухів, ледь встигла заскочити в останній поїзд, який їхав до Польщі. Туди й евакуювалася. Звідти перебралася у Німеччину.
Яке воно - життя одинокої жінки в селі?
- Село - це не місто. Щось поламалося, щось обірвалося - треба до когось звертатися аби відремонтували, - бідкається Віра Олексіївна. - І так що не кинься зробити - сам не зробиш, не подужаєш.
Ще декілька років тому садила величезний город - понад гектар. У господарстві з чоловіком тримали повно худоби: свиноматки, свині, дві корови - все було. Зараз тримає лише трохи курей. Дуже болять ноги, важко ходити, постійно на пігулках. Але Віра Олексіївна не здається. Посильно трудиться на рідному обійсті, бо з^ дитинства звикла працювати. Й на вигляд вона - бідова та невгомонна.
Ще минулого року пані Віра обробляла соток двадцять городу. Цьогоріч залишила собі сім, біля хати, каже, що з неї стільки вистачить. Проте як би важко в селі не було, зізнається, що ніколи б не поїхала жити у місто: не її то.
І прокидається пані Віра рано, о шостій ранку, бо не лежиться. Піч витопить і знову лягає: поперек починає пекти, що встояти не можна. Потім знову встає: їсти зварить, у хаті підмете - і знову полежить. Так і справляється.
- Дуже мені трудно, а треба триматися. Жити треба, хоч після втрати Володі я вже не живу, а існую. Нікому на білому світі не побажаю такого, що я пережила, - зітхає Віра Євченко.
Джерело: газета “Трудова слава”, Світлана Череп
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Євченко, пенсіонерка