Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Людям про людей » Вишивальниця Наталія Панасевич вірить, що війна скоро закінчиться так само неочікувано, як почалась

Вишивальниця Наталія Панасевич вірить, що війна скоро закінчиться так само неочікувано, як почалась

 

«Мені багато не треба, лише - ща­стя», - каже Наталія Панасевич. Себе прилучанка називає нещасливою. Мов­ляв, не знаходить того щастя ні у сім'ї, ні серед чужих людей. Але видно, що наговорює на себе. Коли ми спілкува­лись з майстринею-вишивальницею у стінах Прилуцької міської центральної бібліотеки імені Любові Забашти, де проходила персональна виставка її ви­шитих картин «Бісерне диво», Наталія Степанівна світилась від щастя. Адже скільки теплих і сердечних слів на свою адресу, скільки захоплення її великим талантом за все попереднє життя не чула. Саме у творчості, у вишиванні бісером ікон, картин, суконь знайшла вона своє щастя. Але щасливою, і дійс­но, була не завжди.ВІЙНА І РУШНИК

Перший день повномасштабної війни На­талія Степанівна зустрічала у квартирі своєї доньки Людмили - у старому будинку на ву­лиці Авіаконструктора Антонова біля Севас­топольської площі у Києві. Добралась туди з Прилук, щойно почула про вторгнення росії.

«Відчувала, що буде війна, - розповідає. - Ще 22 лютого накупили продуктів і забила ними холодильник. Зателефонувала дітям (крім Людмили, у жінки є ще син Руслан - авт.). Вони мене спитали: ««Мамо, ти що здалась?» Запропонувала забрати онуків у Прилуки (у Руслана - двоє дітей Настя і Марко, у Людмили - шестирічна Яся - авт.) Не погодились. Всю ніч на 24 лютого ди­вилась телевізор, Матвія Ганапольського, хоч і не дуже його люблю. О четвертій ран­ку він сказав: ««Мені тут зателефонували - почалась війна». А скоро і Люда зателе­фонувала: ««Мамо, війна!» Вона у мене, до речі, сама військова. Я бігом на маршрутку - і до Києва. Хотіла з онуками назад, але нам перекрили міст».

Так Наталія Панасевич опинилась у квар­тирі з онукою Ярославою. Поки дочка ви­конувала свої військові справи, так вдвох і переживали перші дні страшної війни.

««Залишились з нею одні, - згадує. - Їсти немає що, бо дочка до війни не готувалась. Добре, хоч було чотири пляшки молока. Ним Ясю і годувала».

А за вікном бахкало і бахкало. Поряд роз­ташована військова частина (сам будинок, до речі, це - колишня казарма), тож туди прилітало часто.

«Першу ніч ми переночували у підвалі, тоді ще непристосованому, - розповідає жінка. - Простудилися. Тоді повернулись у квартиру і облаштувались у ванній кім­наті. Яся лежала у ванній, обкладена по­душками і ковдрами, гралась іграшками, а я сиділа на стільці поряд і вишивала ве­сільний рушник. Коли дошию, хочу подару­вати його сину, бо він зі своєю Валею вже дев’ять років живе і досі не розписався».

У цей час під вікнами квартир їхали танки, а на даху військові збивали ворожі дрони. Будинок заклали мішками з піском, тож вий­ти вже не було можливим. На сьомий день до них пробралась Людмила. Принесла хлі­ба, бо саме тоді його стали роздавати вій­ськовим. Коли Наталія Семенівна і Яся взя­ли до рук батон, то в один голос заплакали.

«Потім ми почали годувати крихтами пташок, - згадує майстриня. - І вони нам допомагали. Знали, з якого боку пташки тікають, звідтіля і ракета летітиме. Тож зразу бігли у ванну».

Згодом солдатам стали давати і молоко. Вони збирали пляшки і через Людмилу пе­редавали її дочці і мамі. Їсти вже було що, а от зі сном гірше. Через постійні ворожі ата­ки спали вони лише по дві години на добу.

«І коли у Прилуки змогли нарешті при­їхати, ще два місяці не спали, - розпові­дає Наталія Панасевич. - Чоловік кричав: «Чого не спите?» А ми з Ясею не могли заснути».

ТРУБЛАЇНІ І ШЕВЧЕНКО

Наталія Степанівна народилась 13 черв­ня 1966 року у селі Нетяжино на Прилуччині. Була дванадцятою дитиною у сім’ї. Розповідає, що мама Ганна Пантеліївна вийшла заміж на шестеро діточок, ще семе­ро народилось у шлюбі. Тринадцятий брат героїні нашої розповіді загинув рано - роз­бився на мотоциклі. Потім ще мама брала на виховання сироту.

Батька Наталія Панасевич не пам’ятає. Він помер, коли їй було всього півтора року. «Кажуть, що я три дні лежала з ним у тру­ні, - розповідає майстриня. - Чекали стар­ших моїх братів з Донбасу, де вони тоді працювали на шахтах. Я ж лежала поряд з батьком і просила, щоб він почитав мені журнал «Перець».

Розвивалась, розпо­відає жінка, вона дуже швидко і у п’ять років вже знала літери. Старша се­стра, яка тоді вчилась у восьмому класі, вчила її письму, а писали тоді пером. Якщо у п’ятиріч­ної Наталії не виходило, била її лозиною. А ще вчила її віршів Т.Г. Шев­ченка. Всі їх жінка пам’я­тає і донині. А початок «Катерини» (там, де «Ко­хайтеся, чорнобриві») може, якщо навіть вночі розбудити, процитувати.

У шість років вона про­читала свою першу книж­ку. Це була «Шхуна «Ко­лумб» Миколи Трублаїні.
У тому ж віці її забрали в інтернат в Яблунівку.

«Приїхала комісія до нас додому, - пригадує прилучанка. - А я сиджу на столі і махаю нога­ми. Спитали, чи хочу у школу. Відповіла, що дуже хочу. В інтернаті вчилась дуже добре. Але попервах на уроках скучала, бо і Буквар і Читанку вже знала напам’ять. А в інтер­наті мене не любили, бо була маленька і товста. Кожен хотів за щоки потягати. Та й за драну форму з заштопаними ліктя­ми перепадало. Але я не здалася».


Коли Наталія була у третьому класі, мати своїх дітей забрала додому, бо її позбавили пенсії - 78 карбованців. Діти допомагали, чим могли. Зокрема, дівчинка з сестрами обсапували гектари картоплі і буряків. Але за три роки Наталія таки настояла, що хоче вчитись, і повернулась в інтернат. Школу там закінчила на «відмінно».

ПРИЛУКИ І КИЇВ

Коли Наталія закінчила школу, у Прилу­ках якраз починав роботу м’ясокомбінат, і інтернат направив її на навчання за цим профілем у Білу Церкву. На той час їй ще й п’ятнадцяти не було - рано закінчила школу, бо рано пішла у перший клас. «Але грошей у мене не було, їсти не було що, - згадує вишивальниця. - Тож за три дні я з Білої Церкви повернулась. Прибрала у ма­тері кукурудзу і картоплю та й поїхала у Прилуки на взуттєву фабрику. Там через вік також не взяли і я направилась у Дігтя­рі до подружок. Вступила там в училище, вивчилась на майстра-плодоовочівника. Вчилась дуже добре. Була агітатором. Об’їздила всю область. Була у мене тоді лише одна кремплінова сукня, у ній і їздила. Потім, коли здавала держекзамен, мене через цю сукню і впізнали. Здала легко».

Через бідність мати рано повіддавала своїх дочок заміж. Чоловіком Наталії став електрик, сама ж вона працювала тоді у колгоспі агрономом. У 1985 році народився син. Пара перебралась у Прилуки. За рік народилась дочка. Наталія Панасевич вла­штувалась працювати на шкіргалантерейну фабрику, де пропрацювала 17 років.

У 1994 році жінка з інтернату відписала їй у Прилуках хату. З гарантією довічно­го утримання. Нині прилучанка згадує, що було дуже важко.

А п’ятнадцять років тому жінка вирішила переїхати у Київ. Так ситуація тоді скла­лась. Разом з подругою шукала там роботу. Знайшла. Згадує, що взяв її тоді до себе додому один бізнесмен. У його родині жила півроку. Спала під батареєю, їла раз на день і однаково: гречку і каву. Все, що за­робляла, віддавала за житло. Згодом стала працювати на себе і змогла забрати у Київ вже дорослих на той час дітей.

Син жив окремо, а Наталія Степанівна - з донькою. Оскільки Людмила військова, отримала службову квартиру. Донька її, як вона сама, дуже любить вчитись. Закінчи­ла Ніжинський педінститут, потім в авіа­ційному вивчилась на юриста. Після того закінчила військову академію. За словами матері, навіть пише книжки на військову те­матику. У період найзапекліших боїв була під Бахмутом, де ідентифікувала трупи українських військових. Бабуся у цей час няньчила онуку.

СУКНІ Й ІКОНИ

«Коли я йшла заміж, тоді було заведе­но дівчат видавати з приданим, - згадує майстриня про витоки творчості. - З собою давали постільну білизну і рушники для па­вільйонів. Павільйонами називались кути у хатах, де висіли ікони. Завішувались ці кути вишитими рушниками. Згодом ста­ли завішувати тюлем і квітами, але тоді - лише вишитими рушниками».

Рушники своїм донькам Ганна Пантеліївна вишивала сама. «Мати вишивала гладдю, і так прискіпливо, що і стовпика ніде видно не було, - розповідає Наталія Степанівна. - Вишивала ночами у магазині, де топила взимку піч. Воно таке красиве все було! Як ми всього того не зберегли, і сама зараз не розумію. Від мами і я навчи­лась. А от хрестиком не можу. І в’язала раніше, але зараз у мене нерви здають. Вишивати можу цілодобово, коли роботи немає. Стара стала, спати не хочу, то вишиваю».

У 50 років Наталія Панасевич вишила собі першу сукню бісером. Хоча почалось все з ікони. «У 2014 році, коли почався Майдан, донька принесла мені ікону «Ісус Христос стукає у двері», і я п’ять місяців не спала, вишивала. Все одно ми тоді до третьої ночі всі не спали, бо чутно було, що на Майдані діється. Потім вишила пару коней. Потім - «Таємну вечерю». А в 50 років мені захотілось сукню вишити. Першою була чорна у соняхах. Тепер шию вперемішку - і сукні, і ікони. І картини».

Своїм роботам майстриня лік не веде. Дуже багато роздарила, каже. Її картини ви­сять вдома і у сина, і у доньки. І у неї самої всі стіни завішані. 6 червня у Прилуцькій міській центральній бібліотеці виставля­лись її вишиті сукні, 5 липня відкрилась ви­ставка картин.

Останні можна і досі у бібліотеці побачи­ти. Якщо плануєте це зробити, запасіться часом, адже розглядати будете довго. Не лише глибина і точність кольорів вишитих полотен вражає, а їх життєвість. Біла вед­медиця з ведмежатком неначе зустрічає вас розумним і проникливим поглядом. Біля картини «На все життя» здається, сти­шивши власне, можна почути дихання пари коней. На картинах з порами року в образах дівчат, здається, відчуваєш і тепло, і холод, і запахи квітів, і подих вітру.

СОНЯХИ І МИР

Зрештою, працівниці бібліотеки - ди­ректор Людмила Зубко і бібліотекар Ніна Горбань - і відкрили прилучанам Наталію Панасевич та її роботи. Знайомство їх відбулось 18 травня цього року, коли на мистецькій алеї біля міськради святкували День вишиванки.«На День вишиванки мене погукала по­дружка, - згадує майстриня. - Каже: «Вста­вай, бери хоч три вишиванки і йди на алею. Нехай хоч люди їх побачать». Я одягла червону вишивану сукню, взула червоні туфлі, взяла червону сумку і пішла. Взяла вишиванки і з собою. Там переодягалась. Жіночки з бібліотеки мене тоді спитали, чи готувалась до свята. Чесно відповіла, що ні. А ще сказала, що картин і вишива­нок у мене вдома багато. Запропонували привезти на виставку. До цього позаторік з допомогою доньки виставляла свої робо­ти у Києві. А так їх переважно рідні, близь­кі і друзі до цього бачили».

Улюбленої роботи у Наталії Степанівни немає. Вони всі, зізнається, як діти. Але наразі є особлива. Це - Рушник Перемоги. Його майстриня вже вишила. На ньому - соняхи і... мир. А побачити його прилучани зможуть у той самий довгоочікуваний день.

«Знаєте, я вірю, що війна закінчиться так само неочікувано, як почалась, - заспо­коює наостанок вишивальниця. - І буде це вже скоро».

Андрій БЕЙНИК, "Прилуччина + Прилучаночка"

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: вишивка, Панасевич, Прилуки

Добавить в: